Peggy Guggenheim: Posadnutosť umením

• Česko Peggy Guggenheim: Posedlost uměním (viac)
USA / Taliansko / Veľká Británia, 2015, 96 min

Nadčasová žena, která formovala svou dobu. To je Peggy Guggenheim, které její bohaté dědictví pomohlo stát se ústřední postavou světového moderního umění. Byla součástí kulturních otřesů 20. století a do její pestré sbírky patří Max Ernst, Pablo Picasso, Salvador Dalí, Jackson Pollock a mnozí další. Přes všechny své životní tragédie se vždy upínala ke svému největšímu cíli – vybudovat jednu z nejdůležitějších sbírek moderního umění. Ta se nyní nachází v muzeu u Canal Grande v Benátkách. (Pannonia Ent.)

Othello

Mno dokument, pojďme tomu říkat prezentace. 90% materiálu jsou dobové fotografie, zbytek jsou archivní videa a nové mluvící hlavy starých lidí. Kdyby nebyla většina snímku opatřena úryvky z rozhovoru s protagonistkou, který byl nalezen až v průběhu tvorby dokumentu, tak je to asi nesnesitelná dokola omílaná adorace o mrtvém. Úsečný, trochu senilní a povýšený projev Guggenheim tomu naštěstí dává nějakou duši. Mimo jiné mě vlastně bavilo, že nesledujeme klasický zero-to-hero dokument o ženě, která navzdory, ale naopak příběh o tom, jak zbohatlická dcerka z dobré rodiny kalila tak dlouho s nesnesitelnýma bohémama v Paříži, že když přistálo dědictví, tak jim prostě otevřela galerku, aby mohla být jejich součástí a tím je často nechala objevit mimo jejich dosavadní oblast působení. A do toho spolu všichni pořád píchali. Logicky. ()

blondboss

Tento artový svet mi nie je veľmi blízky, takže tým je ovplyvnené aj moje hodnotenie. Každopádne ale tým zainteresovaným to prinesie nový pohľad na túto umeleckú dámu, ktorú nezlomil ani sám život. Je to ale určené primárne menšinovému publiku a ja som sa v tom nenašiel. 40 % ()