Yongpalyi

• Južná Kórea 용팔이 (viac)

Chirurg působící pod pseudonymem Yong-pal se zaplete do nebezpečného spiknutí, při němž je dědička čebolského klanu násilně udržována v umělém spánku. (Netflix)

Zíza

Přiznám se, že jsem na Yong Pala začala koukat jen ze dvou důvodů – mám docela ráda Won Jooa a v Koreji to mělo dost vysokou sledovanost a já chtěla zjistit proč. Nakonec ta sledovanost byla zřejmě především díky Tae-hee Kim, protože to je jejich překrásná Madona. Začátek sice ušel, mělo to spád, pořád se něco dělo a upřímně bych si dokázala seriál představit bez postavy dědičky nemocnice uvězněné ve vlastní mysli. Ale pak se z toho stal šílený revenge patos s podivnou romantikou navrch. Až nepříjemným způsobem se střídaly scény zamilovaného cvrlikání a plánování úkladných vražd, pomst, uzurpátorství a bůhvíčeho ještě. Nemluvě o tom, že většina postav byla děsně nesympatická (Won Joo se mi strašně zprotivil, když začal na Tae-hee koukat jako na modlu a prominul jí vlastně všechno, protože je to osamělá chudinka) a nakonec mě bavil je zlý bratr, který trpěl nedostatkem lásky, a kolegyně z Won Joovi práce, které s ním táhly za jeden provaz. Téměř u většiny korejských seriálů chci hned vědět, co se bude dít dál, hned pouštím díl následující, ale tady se mi nechtělo. Nenadchlo mě to, přišlo mi bez jiskry, šmrncu a scenáristicky dost divně poskládané. Nakonec jsem to s vypěním všech sil dokoukala, zjistila, že by se vůbec nic nestalo, kdybych to nedokoukala a povzdechla si, že si v poslední době ten Won Joo vůbec neumí vybírat seriály. Ten Soul je tak malý, až je to k neuvěření – všichni potřebují operaci v jeden den, všichni mají problém s tím samým orgánem… Seriál jako celek stojí za vyližkapsu. Určité části z něj jsou ovšem dobré. Ale nejsem si jistá, jestli jsou tak dobré, aby člověk koukal na celý seriál… jinde to určitě člověk dostane podáno líp (pomsta - např. Bad Guy, romantika dvou z různých vrstev - např. High Society, nemocniční prostředí - např. Code Blue atd.), tenhle míchanec… pf. Hodně slabé 2*. ()

Krysap

Joo Won super, ale ten seriál zabila druhá půlka. Skoro jako kdyby to byla dvě různá dramata, do posledních dílů jsem se už nutila. A hlavní hrdinka byla ve svojí drsný podobě tak moc nesympatická, že jsem si docela dlouho přála, aby umřela.. Velká škoda, našlápnuto to mělo výborně. ()

coffee...

Seriál o člověku, s kterým si všichni vytíraj prdel a on se je stejně snaží všechny furt zachránit. Pohybujeme se v žánru, kde divák musí opustit realismus jako hodnotící kritérium a poddat se over-the-top motivům. Je to z pomsty stvořená absurdita plná intrik, rakovin, amnésií, předstíraných amnésií, ale herecky zvládnutá tak precizně, díky čemuž nespadne k sebeparodii. V tomhle jsou korejci prostě excelentní. ()

Vavča

V Koreji zatím nejsledovanější seriál letošní sezóny a musím říct, že právem. Yong-Pal totiž přináší sice revenge story, ale zároveň je to melodrama, jak vyšité. Nejsem fanda hlavní dvojky, ale Joo Won je schopný mladý herec, sympatický charakter doktora Kim Tae-Hyeona mu snadno uvěříte, Kim Tae-Hee jako Han Yeo Jin si rozhodně právem vysloužila cenu pro nejlepší herečku, křehká zraněná žena se zničeným životem, která však neváhá být královnou krokodýlů a porvat se o svoje místo na slunci. Seriál je to nejen napínavý, dramatický a romantický, ale nemá vůbec trapnou hlavní myšlenku (nemluvě o zpracování), kam vede pomsta, co pro ni třeba obětovat, koho trestat, když sepisujeme seznam svých nepřátel, podržtašky, nebo strůjce? Velmi dospěle podáno, skvěle zahráno (byť s nezbytně divnou korejskou představou o interpretaci křesťanské morálky, která mimochodem pomstu dovoluje a ne že by trestala každého, kdo ji spáchá, to je oblíbené schéma čínských výchovných filmů z pevniny, pachatel pomsty je dobrý člověk, ale musí zemřít). Psychologie postav podána výborně, vůbec mě neotravovaly flashbacky!!! Skvělý soundtrack podbarvuje celé snažení, k tomu si připočtěte, že obvyklý korejský kulhavý konec posledních dvou dílů je tady podán na místní poměry dobře. Seriál navíc po splnění hlavní příběhové linie bez problémů chytne druhý dech, nesledujete tak zbytečné díly, Yong-Pal je pro letošek cosi výjimečného, čtyři hvězdy jak vyšité a něco k tomu. Nejlepší seriály v Korei pro mě letos jsou Missing Noir M, Warm and Cozy a zejména Yong-Pal. ()

Zelilu007

Vlastně z velké části souhlasím se Zizi komentářem, ale mne seriál bavil hlavně na konci. A hodně se mi líbila myšlenka. A dost mne dostaly dvě chvíle, kdy se mi chtělo brečet. Teď jde jen o to, jestli se díky těmto dvoum chvilim chcete koukat na 18 hodinový seriál, protoze já jo. ()