Řeholnice

• USA The Keepers
USA, 2017, 7 h 15 min (Minutáž: 56–66 min)

Tenhle dokumentární seriál se zabývá desetiletí starou vraždou sestry Catherine Cesnik a podezřením na spojení s knězem obviněným ze zneužívání. (Netflix)

Cappuccino

Cirkevní hodnostári spomínaní v dokumentárnej sérii The Keepers dodržujú zákon mafiánskej omerty dôkladnejšie, než členovia vychýrených organizovaných skupín z podsvetia. Miestami som mal pocit, že tvorcovia projektu celú kauzu príliš naťahujú a pokojne by sa mohla vojsť do piatich až šiestich častí. Objektívne by som teda dal 4*, ale s ohľadom na emotívnosť mnohých pasáží a celkový odkaz dvíham hodnotenie na plný počet. ()

kiddo

SPOILERY. Ač cca tisíc osmi sté padesáté šesté zpracování tématu „katolická hierarchie je natřískaná mocichtivými prasaty, horní vrstva církve to za spolupráce úřadů kreje a účelem organizovaného křesťanství je udržet zblblému joudovi hubu permanentně zavřenou, šrajtofli otevřenou a otvory potomků přístupné,“ jako zástupce téhle kategorie stojí The Keepers hodně vysoko. Je tomu tak především proto, že spíš než na zločin se zaměřují na pravděpodobný motiv v podobě katolické obdoby Rotherhamu, a to navíc primárně nikoli z hlediska jeho funkce coby vysvětlení vraždy, ale jako prostor pro brutální vyjádření obětí, jejichž jediným prostředkem k dosažení aspoň nějaké spravedlnosti je po dekádách trvajícím ututlávání možnost prostě promluvit, veřejně tomu hnusu dát tvář i jméno a ukázat na instituci, která jejich utrpení umožnila a svým nezájmem i nečinností dál umožňuje. Plus ono samozřejmě nikdy neškodí připomínat si, že formální strukturu posvěcených a institučně hájených pedofilů potřebuje člověk ke zbožnosti a víře asi tolik jako metr dlouhý trestní rejstřík k nástupu do zaměstnání. ()

dO_od

// Spotlight meets Making a Murderer, v osobní a děsivé sondě do života lidí, kteří si prošli peklem. Řemeslně kvalita, materiál zvládá šokovat i napříč faktu, že už jsme tu podobných odhalení měli spoustu. Netflix má na kontě další hit. ()

Zeck

Spoilery! Dokument má dvě stěžejní témata, která spolu do značné míry souvisí. Prvním jsou pedofilové z katolické církve (opět v akci). Tím druhým je mapování amatérského vyšetřování dvou vražd, které nikdo z oficiálních míst vyšetřit moc nechtěl. Kvalita dokumentu je po filmařských stránkách poměrně slabá a pokud máte ze žánru něco nakoukáno, určitě jste viděli lépe zmáknuté a divácky vděčnější investigativní série. Celý tento projekt stojí výhradně na silném tématu a zdlouhavých výpovědích zainteresovaných lidí, kteří vypráví silné příběhy a vám u jejich poslechu bude chvílemi fyzicky zle. Co se týče investigativní stránky dokumentu, která se zaměřovala na vyšetření vražd, konečné sdělení vyznívající: "Krom spekulací víme v podstatě hovno, takže vrahovi to prošlo.", to člověk skutečně nechce slyšet, když se prokousával sedmi zdlouhavými díly, ve kterých se pitvala jedna spekulace za druhou jako možný relevantní důkaz. I když si plně uvědomuji, že nic víc ani zjistit nešlo a ty dvě báby předvedly velice dobrý kus (celoživotní) investigativní práce. Co se týče katolických pedofilů... Člověku je u některých dílů na zvracení a přesně tyto pocity ve vás po zhlédnutí celé série i zůstanou, takže si ji ani nepouštějte, pokud berete prášky na depresi. Můj osobní postřeh po zhlédnutí série. Před pár dny vyšlo najevo, že v jednom americkém státě znásilnili katoličtí duchovní za 80 let přes 1000 dětí. Podobné zprávy přišly nedávno z Irska nebo Chile. V podstatě neuplyne rok, aby se něco podobného neobjevilo. Dokážu pochopit, že když někdo vyrostl ve věřící rodině a ta mu od mala gumovala mozek ohledně kouzelného dědka na obláčku, kterého musí vzývat nebo bude zle, tak na něj ve větší či menší míře věří i v dospělosti při plné racionalitě. Nedokážu ale pochopit lidi, kteří vlezou do kostela, modlí se a to vše s plným vědomím, že tak činí za přítomnosti duchovního, který patří mezi největší pedofilní a sexuálně násilnickou síť v historii lidstva, ač třeba on sám nikdy nic neprovedl. Pokud by se všechny tyto pokrytecké a slabé kreatury sebraly a na nějakou církev se ze dne na den vysraly, učinily by více dobra než čuměním na vitráže a tichým promlouváním k imaginární ochranné autoritě, kterou nezajímá nic jiného než pozorovat jejich nudné a mizerné životy, zatímco úspěšně přehlíží prznění dětí od jeho vlastních zástupců na Zemi. 70 % ()

*CARNIFEX*

Neuveriteľne, aké pocity sa v človeku hromadia, počas sledovania tohto dokumentu. Hovorí sa, že najkrajšie príbehy píše sám život. Bohužiaľ, to isté platí aj v opačnom prípade. Nesmierne silný, emotívny zážitok, počas ktorého človek pociťuje hnev, rozhorčenie, ale i beznádej či zúfalstvo. ()

DwayneJohnson

Případ vraždy dvou mladých žen, který se stal skoro před padesáti lety. Z počátku, jen lehce kriminální, později spíš, jako obžaloba církve a také systému, který v té době takto fungoval. I když to má svoje mušky, je to na mě až moc dlouhé, místy krapet nepřehledné, největší síla spočívá v samotných výpovědích aktérů. Tady se musíte spíš smířit s náznaky, než samotnými fakty a hlavně věřit, která strana má v tomhle sporu i po tak dlouhé době svoji pravdu. A já jsem rozhodně uvěřil a udělal si děsivý obrázek, jak to nejen v Baltimoru a nejen v USA bohužel fungovalo. Doufám, že je to už dávno za námi. Fakt síla. ()

Arsenal83

Predstavte si, že ste dievča a zneužíva vás strýko. Prídete do spovednice, vyznáte sa z toho, čo sa vám deje, a kňaz vám povie, že ste skazená a ťažko povedať, či sa to dá napraviť. Nakoniec príde s nápadom, že odpustiť takýto hriech sa dá len tým, že prijmete Ducha svätého. A to vo forme jeho semena. Hnus, ktorý by mal byť na okamžitú verejnú popravu. Aj takéto veci sa môžete dozvedieť v tomto super dokumente, ale často budete z neho pociťovať nevoľnosť. ()

hansel97

Netflixu se to opět podařilo a tohle je na poli dokumentárních seriálů hned vedle Making a Murderer jedna z nejzajímavějších a nejpovedenějších záležitostí. Výborně zpracované a rozfázované téma na všech šest epizod, občas z toho běhá mráz po zádech. ()

HellFire

Zajímavý dokument o vraždě jedné sestry a zneužívání dětí, ke kterému docházelo ze strany kněží. Při sledování těchhle dokumentů si vždy říkám, že všechny ty řeči o spravedlnosti ze strany státu jsou naprostý výsměch, protože lidé na vyšších místech, kteří nesou odpovědnost za zadostiučinění v otázce těchto odporných činů jsou jednoduše zcela nekompetentní. Můžou si dělat, co se jim zlíbí a nikomu se nezodpovídají. Stejně tak představitelé křesťanské církve, kteří o zneužívání věděli... nedej bože, aby se to dostalo na veřejnost, to by zničilo pověst křesťanství a to přece nelze dopustit. Raději tak vše ututlají a nechají kněze dál působit. A všechny ty zneužívané děti z toho pak mají trauma na celý život. ()

Hwaelos

Tahle dokumentární série je od Netflixu trefa do černého, jen je škoda, že nebude mít nikdy ani zlomkovou sledovanost jako hrané věci tohohle giganta. Dost to (kvalitou i zaměřením) připomíná Life and Deaths of Robert Durst - jen zde chybí stejně úderné rozuzlení vyšetřovaných vražd. Na druhé straně je ale každá epizoda mnohem lépe narativně vystavěná - oceňuju zejména důkazní cliffhangery na konci každého dílu, které pak člověka nenechají se pořádně vyspat, aniž by si pustil další díl. Nakonec ovšem stejně nejde ani tak o odhalení konkrétního vraha, síla The Keepers spočívá především v poukázání na velmi nechutné praktiky uvnitř katolické církve, kde ruka ruku myje, i kdyby druhá ze zmíněných rukou ještě před chvílí ošmatlávala malé děti. Silný doplněk případu Spotlight nebo kauzy Magdalénských prádelen. ()

Ajinka126

Mám k tomu asi jen nednu otázku - proč to má 7 dílů? Já se už u 4.nudila. Případ je to zajímavý a vyžaduje čas na vysvětlení, ale ty prostoje u všeho a tolik různých názorů na nepodstatné informace. Trochu se jim to rozpadlo pod rukama, protože začátek byl vážně dobrý. 5,5 z 10. ()

LINKIN

Ukázkový příklad toho, jak se vám může projekt dramaturgicky rozsypat jako domeček z karet v podstatě po druhém díle. Zhruba od poloviny čiré divácké utrpení, kdy dokument začne naprosto nekoncepčně skákat z místa na místo aniž by věděl co chce. Chybí sjednocující ústřední linie, kterou asi mělo být pátrání dvou seniorek, které ale za celou dobu vůbec na nic nepřijdou a to je na 7 hodin zatracená nuda. Ty drobky které dokument předhazuje, tu chvíli řešíme vraždu, kde máme tucet podezřelých (většinou mrtvých), tu znásilnění, kde máme tucet zneužitých (většinou mrtvých), tu zase zajedem do prohnilých baltimorských struktur nebo tam mrdnem osobní rodinné medailonky zúčastněných, kteří jsou stejně už většinou mrtví. Nekoncepční amatérská nuda, která těží že silného tématu, ale doplácí na otřesné režijní vedení. ()

uiu

Spoilery: Ze začátku je dokument dooost těžkopádný, protože začíná tím, že dvě bývalé spolužačky, které učila mladá jeptiška, kterou někdo unesl a zavraždil, se dají dohromady a založí facebookovou stránku a chodí do knihoven a hledají stopy, co se asi mohlo stát - takže to působí dost amatérsky, jakože ve skutečným světě ty dvě nemají přece šanci na cokoliv přijít (takže jim asi Netflix pomáhá se zdroji ve vyšetřování?) Pak se dozvíme, že ve škole, kde učila byl kněz pedofil, který zneužíval více jak 100 děvčat a že ona jeptiška ho nejspíš chtěla udat na policii. A ty dvě jsou v šoku, že o ničem takovém nevěděly a že to najednou vysvětluje celý motiv vraždy. Pak se ozvou další dvě rodiny, že jejich strýcové ten večer vraždy přišli domů od krve. Celé to je pak o tom, že když tyto oběti přišly až 40 let po zneužívání, tak nemají právo se soudit. Už dávno víme, že katolická církev je plná pedofilů a podplácení a že obžalování dotyčného nikam nevede, jak vidíme i v tomto případě, kde pedofilního kněze jen přesunovali z jedné farnosti do druhé pokaždé, když se na pár dětí přišlo. Je to smutné. Jo a mimochodem dva dny po tom, co jeptiška zmizela někdo unesl a zabil jednu z dalších spolužaček, ale to fakt jen tak mimochodem. tahle kauza má v celém dokumentu dohromady tak 15 minut prostoru... ()

Sdoom

Klasický netflixácký dokument, který se zabývá závažným tématem, má slibný rozjezd, ale v tomto případě mě přestal postupně trochu bavit. Bohužel pro ostatní Making a Murderer nastavil laťku v oblasti investigativních seriálů velmi vysoko a Keepers se snaží dosáhnout na ní marně. Od poloviny to ztratí spád a je tam na můj vkus příliš mnoho vaty. Téma samotné hodnocení nedělá, takže 3 hvězdy. (Netflix HD, orig.) ()

zahadum

Hypoteticky...ak by nejaký hypotetický Ježiš Kristus teraz zostúpil na Zem, verím,že ako prvé by šiel do Vatikánu a nakopal a vykopal by odtiaľ všetku tú tmársku, falošnú, krvilačnú, zlatom a šperkami ovešanú bandu parazitov ktorí tisícročia cicajú pracovitý ľud...držia ho v strachu a nevedomosti a navyše ako ukazuje tento drastický seriál stále a neprestajne prznia deti a ničia ich budúcnosť...seriál len pre silné žalúdky. ()

arinečka

dívám se a říkám si, jak toto může být pravda ? je to k uvěření nebo nás tahají za nos? nicméně ti poškození vystupují tak věrohodně. zatím jsem u třetího dílu, "druhá strana" se zatím doopravdy neobjevila, nevyjádřila k vyšetřování atd... a mám dojem, že závěr bude asi hodně otevřený, takže se nechme překvapit. ale přijde mi, že budou tvrdit, že toho předpokládaného hlavního viníka církev postupně šoupala z místa na místo, když na něj začalo něco praskat... pokud je to pravda, je to hrůza, ale vlastně po tom,co už se ví, tak je to možné. a přitom jsem o případu nikdy předtím neslyšela, tj. ani toto nechápu. ()

Dan

Dobře zpracovaná svědectví obětí sexuálního zneužívání. Výmluvně vyobrazené reakce církevní hierarchie, která se snaží vytvářet dojem, že se k problémům staví zodpovědně, ale ve skutečnosti je zametá pod koberec. Smutný obraz státního zastupitelství, které se nechce pořádně pouštět do případů, které jsou pracné a popudily by vlivné skupiny (vždy se totiž dá vymluvit, že se nepodařilo shromáždit dostatek důkazů - byť by toto posouzení mělo patřit především do rukou soudu). A pro právní fajnšmekry ilustrace toho, jak obecná pravidla pro promlčení neberou dostatečně v potaz specifika sexuálních deliktů. Celkově mi to přišlo působivé, ale na některých místech zbytečně natahované. ()

iz67

Tak to ke hodně strhující záležitost. Snad o 1-2 díly kratší, by bylo ještě lepší, ale stejně výborná záležitost. Pakliže se takhle dá psát o těchto osudech. ()