Joe Cocker: skutečný originál

• Veľká Británia Joe Cocker: Mad Dog with Soul
Veľká Británia, 2017, 90 min (Alternatívna 56 min)

Bouřlivý život a mimořádný hudební talent nezaměnitelného rockového a bluesového zpěváka... Joe Cocker, bývalý plynař ze Sheffieldu, se stal světovou hvězdou v roce 1969 na festivalu Woodstock díky svému legendárnímu provedení písně Beatles "A Little Help from My Friends". Jeho následné turné "Mad Dogs and Englishmen" po Americe v roce 1970 je dnes považováno za jeden z milníků v rockové historii. S rostoucí hvězdnou slávou však rostl tlak na jeho psychiku a v 70. letech Joe Cockera málem zabili jeho vnitřní démoni. Dokument přibližuje vítězný boj se závislostí na alkoholu a drogách, ale i ten marný se zákeřnou nemocí. Archivní rozhovory a elektrizující záběry z vystoupení legendárního zpěváka doplněné o výpovědi rodinných příslušníků, spolupracovníků a dalších hudebníků doplňují obrázek nespoutaného rockera s citlivou duší. (Česká televize)

Marze

Na zpěvákově pražském koncertu jsem byl. Umělec zemřel v roce 2014 ve věku sedmdesáti let. Jeho soukromí je zde zmíněno jen v souvislosti s jeho 38 let trvajícím manželství. S manželkou si koupili dům v milovaném Coloradu, kde se sousedy vytvořili harmonickou komunitu. Se ženou se celý život viděl každých pět týdnů, kdy skončilo turné. Tedy recept na úspěšné manželství je vidět se sedm minut denně. Nejzajímavější je pasáž o zpěvákově alkoholismu. Některé koncerty se vydařily, jiné méně. To poznal uklízeč podia kolikrát se zpěvák pozvracel. Většinou vypil během zpívání sedm piv. "Po koncertu se šlo do restaurace, kde ještě než přinesli jídlo si  vypil láhev Bacardy a pak panákoval z další objednané" říká spoluhráč. Jeho manželka vypráví historku, kdy doma pozvali hosty na večeři na párty, ale zpěvák začal pít již odpoledne a než hosté přišli, musela ho uložit do postele. Na rozdíl od ní mě nepřekvapilo, jak rychle přestal pít. Tělo se závislosti na této látce zbaví za šest týdnů léčby, ale psychické závislost zůstává celý život. Proto musí vyléčený alkoholik celý život abstinovat. ()