Neústupný

(festivalový názov)
všetky plagáty

Charismatický třicátník Reza, který za podmračenou tváří málomluvného muže činu schovává jemnou duši, vede skromný život s manželkou a synem daleko od shonu velkoměsta. Na odlehlém místě kdesi na severu Íránu věnuje veškeré úsilí rodinnému podniku, rozlehlé sádce, v níž chová zlatavé závojnatky čínské. V jeho bezprostředním okolí je však čím dál patrnější rozpínavý vliv moci i kapitálu chtivé soukromé společnosti, nutící místní farmáře vzdát se svých živností v její prospěch. (MFF Karlovy Vary)

Jhershaw

Svým námětem, poctivý jednotlivec versus zkažená společnost, mi to připomnělo Leviatana od Zvjaginceva. Neústupný přecijen poněkud pokulhává po formální stránce, ale jako sonda do života na íránském (nejspíš) venkově to funguje dobře. Všehovšudy solidní film, který by vás neměl odradit jen proto, že se jedná o íránské drama. ()

Brylin

Reza chce žít v klidu a čestně, mimo praktiky podplácení a službiček "něco za něco" či " když ty mně, tak já tobě". Zdá se ovšem, že to v odlehlém iránském městečku kontrolovaném Společností ani jinak nejde. Je lepší sklopit hlavu, smířit se se situací a ustoupit, zkusit to jemně prostřednictvím své ženy či bojovat zdánlivě marnou bitvu? Lze se vůbec postavit korupci jinak než jejími vlastními zbraněmi? A jde se zastavit, když už muž jednou vyšel do boje? Film evokuje řadu morálních dilemat a zaujal mě civilním ztvárněním s důrazem na minimalistické, ale o to přesnější herectví, vyloučením zbytečných akčních scén a důrazem na vnitřní vývoj hlavního hrdiny. Nakonec dávam čtyři hvězdičky. ()

Mara97

Hodně silné drama, kde pravidla fungují tak trošku jinak a kde zkrátka nemůžete nefandit hlavnímu hrdinovi. Na snímku mi přijde zajímavé zobrazení východní kultury - jsem si jistý, že kdyby se něco podobného natočilo v evropských či amerických podmínkách, žena by svého muže po takovém chování a mnoha problémech opustila a rozvedla se s ním. V muslimském světě to ale funguje jinak. Moc zajímavé, během dvou hodin se divák nemůže nudit. ()

Chrysopras

Strasti íránských rybářů v soukolí nepřátelského systému nesleduje člověk na plátně zrovna každý týden. Za pronikavý pohled hlavního hrdiny a scénu hodnou Hitchcockových Ptáků dávám lehký nadprůměr ( 52. KVIFF ) ()

• Pro oba hlavní protagonisty se jednalo o jednu z prvních zkušeností s natáčením. (Zdroj: Filmový festival Litoměřice)

70. ročník MFF Cannes

70. ročník MFF Cannes

28.05.2017

Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia… (viac)