Na rozcestí

(festivalový názov)
  • Česko Directions (festivalový názov) (viac)

Během dvaceti čtyř hodin se v šesti sofijských taxících odehraje šest dramatických a zároveň úsměvných příběhů, které vychází z absurdit a problémů dnešní bulharské společnosti. Všechny spojuje smrt, která dává šanci na nový život. (Festival bulharských filmů)

klukluka

Působilo to na mě hodně vykonstruovaně. A ke konci už i unyle. Pán, co mu zemřel syn, tím musel oblažit každého pasažéra a ti mu místo soucitu projevili jen nezájem- musel se tak vypovídat psovi. Tahle linka mi ve filmu Na rozcestí vadila nejvíc. Některé příběhy mě vysloveně bavily (sebevrah), míra realističnosti ale obecně nebyla příliš vysoká. ()

Goldbeater

Na rozcestí je mozaikou taxikářských příběhů reagujících na aktuální a dlouho zakořeněnou sociálně-politickou situaci v Bulharsku a zároveň snímek, co velmi dobře baví dialogy a vším, co se v něm děje. Chvílemi to možná jde scenáristovi až moc naproti a představa, že nějaké rádio se celý den zabývá diskuzí o činu vraha, co zastřelil lichváře, mi připadala absurdní, ale byla to zkrátka tvůrčí volba a já byl ochoten ji přijmout. Takže za mě velmi solidní podívaná, která dokázala solidně strhnout. ()

Hwaelos

Roadmovie z taxíku (vlastně spíš taxíků) je velmi šikovně zvolený formát pro vypovídání o stavu společnosti. Bulharsko je v pojetí Komandareva stát prožraný korupcí a sužovaný dalšími dílčími problémy (které jsou ale až příliš typické pro postkomunistické země), jako je nadměrný exil, špatně fungující služby, kriminalita a nedostatek základních ohledů a slušnosti v mezilidských vztazích. Velmi se mi líbilo, že samotné drobné detaily "z cesty" přidávaly další střípky do mozaiky autorské výpovědi (jakoby mimovolné záběry na kasína, lichvářské podniky apod.). Do protikladu ale musím rovnou postavit i nešvar, kterého se režisér (a scenárista) dopouští: snímek je až příliš doslovný a vše musí být zároveň vyřčeno v dialogu, čímž se z rozhovorů různých aktérů stává spíše monolog autora. A to je škoda - jinak totiž jde o velmi příjemný film. Je to zrcadlo, které by česká společnost potřebovala častěji taky. ()

viap

Dej filmu sa odohráva počas jedného dňa a noci v uliciach Sofii - SPOJLER - - 2 vraždy / 1 úmyselná a 1 neúmyselná/ , 1 pokus o vraždu a 1pokus a sebevraždu. Problémy a neduhy bulharskej spoločnosti veľmi sofistikované ukazuje Stefán Komandarev divákovi , pomocou očami taxikárov a ich klientov . Gijón International Film Festival 2017 Winner for Best Screenplay ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů