Nejslavnější opereta amerického skladatele českého původu Rudolfa Frimla inspirovaná romantikou divokého západu, o lásce půvabné Rose Mary a zlatokopa Jimiho. (Bontonfilm)

NinadeL

Hudečkova televizní Rose Mary je dílo prazvláštní. Vychází ze slavné Frimlovy a Stothartovy americké operety  z roku 1924. Na první pohled by se chtělo říct, že jde o parodii, kde nevkus střídá patos a hysterii. Krásy kanadských Rocky Mountains supluje česká podzimní blátivá krajina. Westernové kulisy jsou jen symbolické, kostýmy laciné a pro herce zjevně nepříjemné... Ale nabízí se otázka proč? Pro český film a televizi byl sice western vysloveně sváteční žánr, ale oblíbená opereta i v těchto kulisách na našem území zdomácněla. Hrála se mnohokrát po celé republice hned od roku 1928 a přežila i poválečnou (a porevoluční) selekci. V 60. letech dokonce jedno z nastudování v HDK Friml sám navštívil. Ale v této inscenaci nám zůstal jen pohled na příšerné výkony Preissové/Preisse jako hlavní milenecké dvojice, indiánky Medvecké, Obermaierové/Štěpničky jako bordelmamá a desperáda, znuděného Kostky, Němce a Svojtky. Jediný, kdo pochopil v jakém žánru se pohybuje, byli v epizodkách Filipovský a Svobodová se svými replikami "paní, nesu vám psaní." Filmové verze byly natočeny v letech 1928, 1936 a 1954, z nich lze doporučit samozřejmě tu s Jeanette MacDonald a Nelsonem Eddy. ()