Subete ga F ni naru: The Perfect Insider

• Japonsko すべてがFになる THE PERFECT INSIDER (viac)

Souhei Saikawa je mladý vědec, který vede svůj vlastní výzkumný tým. Věda a bádání jsou pro něj prací i koníčkem a tak i ve volném čase přemýšlí třeba nad nejdůležitějšími otázkami lidského bytí: "Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme?". Vše začíná, když si se svým týmem naplánuje společnou dovolenou, na kterou s nimi nakonec jede i dcera jeho mentora Moe Nishinosono. Klidný průběh dovolené je však záhy narušen nálezem mrtvoly. A tak se Souhei a Moe pouští do vyšetřování záhadného případu, který se rozvine v sérii vražd. (Jeoffrey)

DaweForeman odpad!

Tak po osmém dílu jsem to musel už vzdát, protože je naprosto o ničem a je tam spousta iritujících prvků. Když už jsem viděl v počátku televizi Noitamina, tak už jsem začal mít pochybnosti, protože jsem si vzpomněl na jejich počin v podobě Zankyou no Terror (které bylo alespoň o něco zajímavější). Animací je to téměř podobné, kdy není na co moc koukat. Hudbu také nemusím zmiňovat. První díl byl takovým dobrým lákadlem, kdy tam bylo hodně filosofických myšlenek (i když trochu jsem se tázal proč, když se jedná o studentku a architekta, kteří s tím nemají co společného, ale budiž). Silný pokles začal pak s větším poznáním osoby Moe Nishinosono, která mě svým chováním vysloveně iritovala. Dále to bylo ono vyšetřování, kdy každý nehorázně vaří z vody a pořád je to jen "co kdyby" a "možná". Respektive už si ony dvě postavy nehrají jen na filosofy, ale také už i na detektivy. Nemluvě o tom, že je tam spousta nelogických činů. Nemusím ani zmiňovat psychicky narušenou postavu oné holčiny, kterou vyšetřují. ()

Jeoffrey

Ono je fajn, když něco hezky vypadá, dobře se na to dívá i poslouchá. Bohužel to ale nestačí. Pokud totiž detektivní příběh prezentujete tak, že se divák nudí a většina věcí ho tedy nezajímá a pokud mu zjištění a zvraty prezentujete prostě tak, že nad nimi nemusí přemýšlet pak je výsledek prostě špatně. Navíc když to zaobalíte do hromady filozofování, které časem prostě ubíjí a likviduje jakýkoli náboj a tak i zajímavé věci za chvíli přestanete vnímat, tak je zase něco prostě špatně. Klidně můžete mít i vcelku snesitelné a poměrně uvěřitelné postavy, ale ani to to nezachrání. Obzvlášť když se opravdu jak píše Goku chovají nelogicky a místo aby se starali o to co se děje kolem nich se spíš zaměřují sami na sebe a na své pro děj vcelku podružné problémy a opět filozofují nad "životem brouka". No a když nastal zlomový moment celého díla, kdy měl být odhalen pachatel, zkrátka okamžik, který je vrcholem celé detektivky a upřímně s touto pointou to i vrchol být mohl, tak můj dojem byl v tu chvíli jen velmi nevýrazné "hmmm" a tedy je výsledek prostě jen velké zklamání... Zklamání z promrhaného potenciálu, rozvleklého děje s hromadou keců, který naprosto rozmělnil jakýkoli náboj a naprosto zabil i poměrně zajímavou (tedy v jiném provedení určitě) pointu. Takže když to sečtu, tak jsem si vlastně mohl ušetřit spoustu vět a jen napsat, že jak Goku, tak Starletka to popisují naprosto přesně. No alespoň jsem si pocvičil psaní... Závěr nepřinesl nic navíc, maximálně pár docela hlubokých myšlenek o životě, který u mě potvrdil, že tohle dílo má nějaký ten drobný filozofický potenciál, který možná zaujme pár intelektuálů jako byl třeba Saikawa-sensei, ale diváka který chtěl vidět povedenou detektivku prostě neohromí. 4/10 ()

SonGokussj odpad!

První dojem: Ho, co to tu máme. Nádherná malba, hodící se hudba, ani jeden záběr na kalhotky či nějakou erotickou ecchi věc (insta 5* :D), velmi zajímavý příběh, zajímavé postavy, chod episody takový, že jsem od toho nemohl odpoutat oči, ... Takhle kladně mě už dlouho nic nepřekvapilo ;-) | 24.10.2015 - Druhý dojem: Takhle překvapivě už mě dlouho nic nezklamalo. Už druhá ep se táhla, třetí pak otevřela "detektivní případ" klasického zamklého pokoje, kde se stala vražda a od té doby je to... naprosto divné... Nelogicky se chovají lidé. Starají se o někoho tolik let a když umře, tak to vypadá, že na to hned po minutě zapomenuli. Dělají klasické blbosti, kdy se nepřesvědčují o věcech a je tu naprosto viditelné, že informace, které dostáváme, budeme pouze dostávat, nebudeme na ně přicházet sami, popř. ani hlavní hrdinové. Myšleno: koukáte se na nudu. Alespoň prozatím... 90% -> 30% || Dropnul jsem to cca po 3 episodách. O ničem. Pokud odmyslím 1. episodu a budu hodnotit zbytek: 10% ()

Hromino

Zapisuji si další anime na seznam děl, která měla vskutku nemalý potenciál mě oslovit, leč potenciál byl tvůrci brutálním způsobem promrhán. Subete ga F ni naru má slibný rozjezd, výbornou kresbu i animaci, vcelku slušnou hudbu a jeden z nejvyvedenějších openingů, jaké jsem měl doposud tu čest ve světě japonské animované tvorby spatřit, ovšem pokud režisér a zejména scenárista nemají zrovna dobrý den, těžko se divák výše uvedeným po celých jedenáct dílů dovede beze zbytku nasytit. Dovedu si sice vcelku dobře představit, jak by mohla látka v rukou jiných tvůrců vypadat, stejně jako chápu důvody úspěchu knižní předlohy v Japonsku, ale její anime adaptaci bohužel nemůžu nepovažovat za scenáristický paskvil, jehož sledování bylo úmornější než cestování s Českými drahami, a závěrečná pointa – sama o sobě jinak velmi zajímavá – byla pro mě pomyslným vysvobozením z této cesty. Nevím, zda byl scenárista tak líný, že výsledek jeho práce působí jako otrocký přepis knihy, či zda byl prostě jen neznalý nepsaných pravidel filmových adaptací knih, každopádně vytvoření tolika nefunkčních, prázdných keců a bezobsažných scén je pomalu na předání nějaké anticeny; ruku v ruce se scenáristou i režisérovi, jehož absolutní necit pro gradaci děje, posedlost opakováním určitých scén do zbláznění a neschopnost na plátně vykreslit hloubku postav, které se tak diváku jeví jako nesympatické, otravné a přechytralé, by měly být rovněž náležitě oceněny. Vlivem všeho výše uvedeného se tak u mě dostavil zážitek podobný jako u ostatních níže komentujících: nezájem přemýšlet, při odhalení vraha jen „hm, tak fajn“, potřeba posunout seriál kupředu a taktéž potřeba zavřít postavám ústa. Velká škoda promarněného potenciálu dané látky, která si zasloužila být zpracována mnohem lépe. Nemastné, neslané 2*. ()

Starletka

Tento kousek má potenciál být jak zajímavé psychologické mystery, tak strašně ukecaný vágní psycho-blábol, a je jen na Vás jaký pohled si zvolíte. Já se kloním k té druhé možnosti. Co můžu rozhodně pochválit je pěkná, realistická animace, soundtrack a originální opening s endingem. Ovšem daleko hůř jsou na tom nesympatické, nelogicky se chovající "superchytré" postavy a to úplně nejdůležitější, tedy příběh, který mi nějak těžce uniká. Lépe řečeno se mi ztrácí pod tou obrovskou kupou prázdných keců, protože pokaždé když už to vypadá, že už se konečně, KONEČNĚ začne něco dít se scéna vždycky hned zlomí a zase se jenom tlachá o ničem. Ve výsledku by se tak všechno dějově podstatné dalo shrnout do 3 minut. A to je dost špatné. 3/10 ()