Brány

(TV film)
Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko, 2016, 26 min

Jak je možné, že deseticentimetrová kostička z pískovce unese auto a zároveň se ve vodě rozsype na písek? Čeští vědci tuto záhadu rozluštili. V roce 2014 se podařilo v uznávaném světovém časopisu Nature Geoscience publikovat výzkum českých odborníků, kteří rozluštili 150 let starou záhadu, jak vznikají pískovcové útvary jako skalní brány typu Pravčické brány a „prsty“ či „hlavy“ Prachovských skal. Na českém území totiž existuje speciální pískovec se zvláštními vlastnostmi: na jednu stranu trvanlivý a pevný a zároveň nesmírně křehký a málo odolný. Tento významný objev pomáhá mimo jiné vysvětlit záhady kolem chování kamenů při rekonstrukci středověkých památek. Původní kameny v nejstarších stavbách totiž vydrží mnohem déle, než ty, které jsou do památek vsazovány při rekonstrukcích. Dokument přináší odpověď na otázku, proč tomu tak je a zároveň je prvním filmovým zpracováním unikátních objevů. (Česká televize)

Marze

Pěkný dokument o erozi pískovce. Měl jsem na Přírodovědě předmět o erozi v korytech řek. Třeba Český ráj bude jednou plochý, erodovaná, ale pak to opět vyzdvihne. V časových měřítkách, které my lidé nejsme schopni pochopil, ani uvidět. Pravčická brána je takový symbol. ()

rigby

Parádní záležitost. Jednoduše a názorně vysvětlené. Neuvěřitelné a přitom tak prostě logické. A neúprosně. ()