Režisér na základě dopisů nalezených po padesáti letech zpracovává příběh lásky a odhodlání poprat se s nepříznivým osudem, kterému čelili jeho rodiče v nelehkých poválečných letech ve Švédsku. (Současná filmová tvorba – Střední Evropa)

BOURQUE

Samotný základ, na ktorých leží tento true-based príbeh, nie je zlý. Prostredie, kde sa odohráva príbeh, je autentický a vierohodný. Podobne ako aj jednotliví „presťahovaní obyvatelia“ sanatória. Takže s tým nie je problém. Podobne nie je problém s tým, ako režisér zachytáva romantickú lásku, vznikajúcu medzi Lili a Miklós pri písaní a čítaní listu. Pre dnešnú generáciu je to už takmer neznáma vec (neznámy pocit). („Messanger“ vs. „ručne písaný list a tie pocity pri čakaní a otváraní listu“ sa jednoducho nedajú porovnať – „stará škola“ v tom (vždy) zvíťazí.) Herci sú sympatickí, podobne ako aj ich solídne výkon. Problémom je ten záver, ktorý mi príde trošku urýchlený, bez väčších emócií. Každopádne, ten kto má rád true-based príbehy a je naklonený romantike podľa „old school“, tak toho tento (opäť celkom slušne natočený) maďarský film by nemal minúť. P.S.: Čierno-biely formát pridáva na hodnotách príbehu/filmu, občasné preskakovanie do súčasnosti vôbec nevadí. Osobné hodnotenie: 77% (***) ()