Re:Creators

• Japonsko レクリエイターズ (viac)

Lidstvo si během své dlouholeté existence vytvořilo mnoho příběhů, které nám přinesly štěstí, smutek a jiné hluboké emoce. Příběhy mohly lidi inspirovat k velkým věcem, otřást jejich hodnotami i fascinovat svou hloubkou. Toto však byly vždy jen pocity těch, kteří příběhy četli a představovali si je ve své mysli. Co kdyby však postavy těchto příběhů měly svou vlastní vůli a jaké by byly jejich pocity ohledně nás, kteří jsme si vytvořili jejich životní příběh pouze pro své vlastní účely?

Jednoho dne, když se mladý Souta Mizushino chystá na další díl svého oblíbeného anime, začne jeho mobilní telefon, na kterém pořad sleduje, zlobit. Náhle je vtažen přímo doprostřed příběhu, který se uvnitř přístroje odehrával, a tak se objevuje uprostřed bitvy mezi hlavní protagonistkou a její tajemnou sokyní. Během bitvy dvou dívek nadaných nadpřirozenými schopnostmi je život obyčejného mladého člověka velmi rychle v ohrožení, a tak musí hlavní hrdinka tohoto anime přispěchat a chlapce ochránit. Chvilka nepozornosti však vede k tomu, že se hrdinka i chlapec dostávají do ještě většího nebezpečí, ze kterého se jim však podaří zázračně zmizet a objevit se zpět v Soutově světě - uprostřed Tokia. Velmi rychle se ukazuje, že toto není ojedinělý incident. Filmové postavy ožívají v našem světě, hranice mezi skutečností a fikcí se začíná ztrácet a zjištění, že všechny vaše radosti i starosti vycházejí z bohaté fantasie někoho jiného, může vést k nečekaným situacím... (Jeoffrey)

Echelon1

Očakávania boli dosť veľké. Prvá epizóda vypadala veľmi sľubne: našlapaná akcia, do toho hrá príjemný pesničkový soundtrack, dizajnovo najlepšia záporáčka od čias Esdeath...Nanešťastie, väčšinu času sa len vedú nudné dialógy, akcii nie je nejak veľa, mnohé postavy i skrz 22 epizód nevyniknú, a dozvieme sa o nich málo. Re:Creators je nenáročná oddychovka, ale malo naviac. Obzvlášť keď to mal pod rukou režisér Fate/Zero. Škoda, že sa to nebralo väčšinu času vážnejšie. Pretože seriál má (alebo sa aspoň snaží) viacero myšlienkových vrstiev. Ak prečkáte nudu do 17. epizódy, potom sa rozbehne akcia, ktorá konečne diváka vtiahne, konečne prichádzajú nejaké emócie, a konečne má divák pocit, že o niečo ide. Taká škoda toho mdlého zvyšku. Tie 4* tu mali len tak lietať. Čakal som od Re:Creators viac? Trochu áno. Bol som na konci sklamaný? Ani náhodou. Tento seriál mi toho dal dosť. ()

Scalpelexis

Nakonec se mi Re: Creators obtížně hodnotí. Co začalo jako důstojně svěží idea s podbarvením akce, tak se jak na horské dráze svezlo několikrát nahoru a několikrát dolů, aby to celé skončilo v pro sebe vcelku charakteristickém chaosu. Největší problém jsou paradoxy. Ok, fiktivní postavy prolínající se s opravdovým světem, to se dá zvládnout si představit a funkčnost za konkrétních podmínek se dá i rozumně vysvětlit. V této části si tvůrci na sebe ušijí na své poměry vskutku bič z ocele, protože nemají tušení, jak látku dotáhnout a hlavně ji nezamotat tak, aby dávala smysl. Problém by dle mého názoru byl snadno řešitelný dvěma kroky: Zkrátit délku seriálu a osekat přehuštěné množství postav též, obě zhruba na polovinu. Jasně nejslabší stránka je totiž mdlý a bezradný střed, který se potuluje, klopýtá a nedodává téměř žádné informace, vše chlácholivě podloží právě absurdním množstvím dvoudimenzionálních postav, které působí a chovají se náhodně, nečině a evidentně zdržují a natahují čas. S blížícím se závěrem je snadné si všimnout, jak režie se scénářem opět zapíná, cítí se v kramflecích a tuší, čeho chtějí dosáhnout, jen ale za cenu krkolomných kotrmelců a hraní si až na moc velké Bohy. Těžko se něco vyčítá efektnosti a eskalující atmosféře, ale základní logika a přemrštěnost dostává dost zabrat a hlavní téma "diváckého přijetí" za nastolené situace 3x nefunguje. Ať už se jinak velmi slušná postava Altair snaží zahrát svůj part, odtahat emocionálnější část děje na svých bedrech a přenést se z černobílé šablony do barevnější skrz slzný kanálky, nestačí to a konec i s klidným epilogem mi zanechal několik otazníků v hlavě, pocit nedotaženosti a jistý palčivý feeling pokusu o podvod na nás, divácích. Osobně nejsem tak nespokojený se závěrečným mohutnějším finišem, ale nezbavím se dojmu, že skutečně polovina stopáže by nahustila příběh tak, že by to mohlo být jedno z těch epičtějších děl. Animace, zvuk, nápad, to vše tam je, ale zpracování zakulhalo na úroveň lepšího průměru. Lepší 3*. ()

Hees

Zrejme pôjdem trocha proti prúdu atď, ale mne osobne sa Re:Creators zdalo vskutku podarené anime. Nič nerobí zle, nič nerobí perfektne, nemá zlé ani super dobré postavy. Hlavný hrdina je doslova možno najzbytočnejšia vec v tomto anime, o svetoch z ktorých prichádzajú ostatné hlavné postavy sa nedozvieme dosť informácií a podobne. Áno dokážem tomu vytknúť milión vecí, ale anime ma vo svojej podstate dosť bavilo takže subjektívne si myslím. že má určíte kvality a to hlavne preto, lebo pôsobí "stmelene" "ucelene" a dej je stabilný, bez zbytočných vtípkov, hlavné postavy sa chovajú uveriteľne, žiadny súboj nie je zbytočný. Čo je naozaj vo svojej podstate zaujímavé príbeh ani nie je tak o hlavnom hrdinovi, ale skôr o hlavnom zápornom a ňou je Altair. Ak sa sústredím na Altair, ktorá tam často nie je a pozadie toho prečo sa chová ako sa chová a podobne, zisťujem, že to je slušne napísaná záporná postava. Ďalej toto anime je ako keby taká sonda do toho ako sa anime, mangy robia a aké je to náročné, aby dané súvislosti uverili aj ich sledovatelia či čitatelia. Žiadne postavy tu nerobia zbytočný fan service, nie je tu žiadny zbytočný diel a celú dobu sa ide dopredu v deji a v príbehu, absolútne nikde sa nespomaľuje. Pre mňa zábavné anime, určite nie masterpiece s chybami a určite nebudem na toto anime myslieť ako na etalón kvality, ale rozhodne ma to dosť bavilo. ()

LeitoSE

Absolútna žánrová blbosť s jedinou zaujímavou vecou a tou je meno režiséra, ktorému sa podľa mňa vydaril jeden seriálový projekt a ináč je to tragédia. Logika v deji a dialógoch sa tu hľadá ťažko, čo je vcelku smutné lebo nápad je to rozhodne príťažlivý a peniaze v produkcii sú jasne viditeľné, to ma ale určite nepresvedčí niečo také dopozerávať. Drop 5/22 – 35% ()

UncleMorty

Na Anime posledni dobou už moc nekoukám, protože pro mě obecně není už na co. Najít něco originalního je problém a pokud se něco najde kolikrát to za moc nestojí. Shodou okolní jsem narazil na Re:Creators a první dojmy byly smíšené, vypadalo to původně jako bezduchá story o no-life klukovi, kterýmu se splní sen a vidí postavy z Anime ve svém světě. Opak je pravdou a po pulce serie se z Anime stává opravdu originální druh příběhu, který nepustí. Zápletka neni nejsložitější, je to jednouchá čára, která má pár zvratů, to co tohle Anime ale táhne je soundtrack a charisma postav. Závěr toho bohužel moc nepřinesl, skoro byl pocit, že se to utnulo o epizodu/dvě dřív. I tak musím konstatovat, že si to plné hodnocení zaslouží ()

• Založeno na manze „Re:Creators One More!“, která vyšla jen 4 měsíce před premiérou seriálu. (UncleMorty)