Ženou z božej vôle

• Česko Ženou z boží vůle (viac)

Nora je mladá žena v domácnosti. Žije so svojím mužom a dvoma synmi v pokojnej švajčiarskej dedine, kam len sporadicky doliehajú správy o spoločenských prevratoch prelomu 60. a 70. let minulého storočia. Dedinský i rodinný mier je však značne narušený, keď Nora začne presadzovať  hlasovacie právo pre ženy a ich právo na zamestnanie. Bude môcť muž aj naďalej rozhodovať o peniazoch aj o tom, či jeho manželka smie alebo nesmie pracovať? (Film Europe)

Aljak

Tento film má síce výrazný feministický rozmer, ale to mi v tomto prípade ani trochu neprekážalo. Príjemné švajčiarske retro, ktoré nám pôsobivým spôsobom pripomenulo, akými problémami si tu prechádzali miestne ženy ešte v 70tych rokoch minulého storočia. Zaujímavé, že akurát taká príkladná krajina akou je Švajčiarsko, tak dlho otáľala so zákonmi, ktoré by zrovnoprávnili ženy s mužmi. Ale ženy sa aj v tomto tradicionalistickom štáte postavili a išli bojovať za svoje práva - volebné, ale aj právo na prácu. Film mal veľmi príjemnú atmosféru (miestami dokonca s dávkou sarkazmu) a celý problém vtedajšej diskriminácie tu bol spracovaný prirodzeným a uvoľneným spôsobom. Marie Leuenberger zahrala ústrednú rolu Nory znamenito! Celkovo ma teda tento švajčiarsky kúsok upútal, aj keď niektoré veci tu boli trochu zbytočné (najmä tá vaginálna seansa v Zurichu). Ale inak kvalitka! ()

dopitak

Dalo by se to natočit víc jako komedie. Takhle je to trochu až drama, hořká komedie, historický film. Retro mi přišlo docela povedené, jen jsem se neubránil srovnání s Vyprávěj (zvláště, když hlavní mužská postava s těmi pejzy vypadá jak Vojtek). Některé věci jsou laciné (zrcátko a celý workout na téma poznej svoji vagínu). Trochu zrychlit tempo, přidat pár vděčných fórů, jak švýcarští strejci neumí ani ukrojit chleba, a mohlo to být za 4,5. Takhle 3,5. Tematicky blízký je film Vrtěti ženou. ()

Marze

Taková bajka o zrovnoprávňování žen. Jedna z posledních evropských zemí Švýcarsko nechal ženy hlasovat. Na komedii se mi to zdá moc dramatizované i když nějaký humor zde je. Z popisu děje se může zdát, že jde o prvoplánovou feministickou agitku. Díky vřelému komediálnímu tónu ale film ve výsledku takto vůbec nepůsobí. Boží pořádek si zkrátka nehraje na sociálněrealistické drama. Je to vtipná, emancipačně laděná pohádka o síle inspirace a hledání lidské důstojnosti. Jistou cenou za lehkost ve vyprávění, vystavěném podle tradiční hollywoodské struktury, je ale určitá schematičnost postav a předvídatelnost děje. Poměrně kontroverznímu námětu obrousila Volpeová všechny hrany a snímek vlastně jenom hladí po srsti.Ve světle výzev, které hnutí za práva žen řeší dnes, jde o sice kultivovanou, zábavnou, ale vlastně neškodnou a konzervativní podívanou. ()

Padme_Anakin

Hlavní postava je tak sympatická, že bylo v podstatě nemyslitelné jí nefandit, tisknout palce, dýchat s ní.. Mýma očima zdařilé nahlédnutí do jedné malé švýcarské vesnice, která se díky Noře otřásla v základech, to se tenkrát psal rok 1971 a platila úplně jiná pravidla než dnes.. Tvůrkyně Petra Volpeová zaslouží smeknutí klobouku, Marie Leuenbergerová to zvládla moc hezky, u mě filmová spokojenost.. ()

zette

Je az s podivem, jak se svet za poslednich padesat let zmenil. Myslim, ze tento film nema s dnesnimi feministkami nic spolecneho a o to vice jsem s hlavni hrdinkou sympatizoval. Vyborny film, opirajici se o skutecnou udalost a pribeh vypravi na hrane vtipu a dramatu. Mne to sedlo a film me bavil od zacatku do konce. Nepravem opomijeny film. ()

angel74

Celkem zábavnou formou podané téma týkající se zrovnopránění žen. Překvapilo mě, jak dlouhou dobu Švýcarsko odolávalo, než přiznalo ženám právo volit. Retro atmosféra sedmdesátých let se tvůrcům povedla vykreslit vskutku dokonale. Drobnou výhradu bych měla snad jen k až moc sluníčkovému konci. (70%) ()

jakeer

Takúto retrospektívu poznáme zväčša z americkej produkcie a preto chvíľu trvá si zvyknúť na európsky rukopis. Ale v konečnom dôsledku je možné len máločo filmu vytknúť. Dobrý výber hlavnej predstaviteľky. ()

kolemjdouc

konsternovalo mě ,že v tak vyspělé zemi dostaly ženy v posledním kantonu právo volit až v roce 1991.Velmi dobře zpracovaný film s politickým námětem.Žádný humbuk,prostý scénář,kulisy,vynikající kamera a famózní herecké výkony.jinak nejsem fanda filmů s politickým,fanatickým podtextem ()

bohemia_regent

Je to mezi dvojkou a trojkou, nakonec tomu teda ty *** dám, a to za myšlenkovou hodnotu, i když realizačně je to celé takové naivní a tezovité. Z hlediska širších souvislostí je tahle sonda do švýcarského "středověku" roku 1971 (poslední kanton uzákonil volební právo žen dokonce až 1991!) zajímavá při porovnání se situací u nás doma, kde ženy mohly volit o celé půlstoletí dřív. Tenhle docela slušný náskok v oblasti lidských práv jsme pak ale ztratili vinou poválečného vývoje... ()

oli009

Můžeme Švýcarsku závidět opravdu mnoho věcí, ale fakt, že daly ženám volební právo o více než půl století později než my, mezi ně určitě patřit nebude. Ačkoli časová dotace nedovoluje rozehrát o něco hlubší partii, i tak se jedná o vcelku vyvedený a uvěřitelný pohled do minulosti s vynikající dobovou atmosférou. ()

Dimo

Kdo by býval řekl, že etalon bohaté země s vysokou životní úrovní tak dlouho držel pevně v rukou nerovnoprávnost žen. Východní Evropské země v té době trpěly normalizací a totalitou a ženy ve Švajcu měli takovou totalitu dost často rovnou doma. Slušně natočené i odehrané, místy i rozumně humorně odlehčené dílko, které jsem viděl v rámci "kina na slepo" a Dnů Evropského filmu. Mírně nadlehčuji, ale taky, kolik jsem viděl Švýcarských filmů, žeano. Mno, spíš moc ne. ()

Rockerman

Netušil jsem, že švýcarské ženy byly vlastně ještě nedávno tak ušlápnuté a o své vagíně nevěděly vůbec nic. U nás v té době ženy určitě věděly, co mají mezi nohama a to bylo za komančů. Rovnost pohlaví pochopitelně podporuji, zároveň nevidím nic špatného na tradiční rodině, kde muž vydělává a žena se stará o děti a domácnost. Militantní feministky totiž vylévají vodu z vaničky i s dítětem a neusilují o rovnost, ale stejnost pohlaví a to se jim nikdy podařit nemůže. ()

blondboss

Švajčiarsku produkciu až tak nepoznám a o to viac ma zaujal tento snímok, ktorý rozpráva o dobách, kedy došlo k zrovnoprávneniu žien v regióne. Treba dodať, že dosť neskoro, o čom som ani nemal poznatky. Preto je aj dobré, keď sa podobné filmy točia, aby si ľudia trochu rozšírili obzory. Aj preto som celkom spokojný a určite odporúčam. 65 % ()

DrifterSoul

Úsměvný i chvílemi smutný film na velmi vážné téma. I přes předvídatelnost, až jednoduchost děje, má duši a srdci diváka co inteligentního říci. A sděluje to vkusně, jemně a decentně i v situacích, které v zájmu odlehčení tématu balancují téměř na hranici vkusu.  Stydím se ale za všechny ty (filmové) chlapy, kteří nechápali, že ženy by mohly mít stejná práva.  Nu i Švýcaři toto prozření mají už konečně za sebou. Ale co třeba takový Afganistan, například, že. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (viac)

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

16.10.2017

Bláznivá špiónská komedie, thriller o pomstě a spravedlnosti, ponurá dystopie nabízející neutěšený obraz naší budoucnosti, film o slavném spisovateli Stefanu Zweigovi nebo fascinující příběh dvou… (viac)