Nevěstky

• Veľká Británia Harlots (viac)
Veľká Británia / USA, (2017–2019), 18 h 25 min (Minutáž: 45–50 min)

Uvidíte úžasně intenzivní a jadrné drama zasazené do živého a kosmopolitního gregoriánského Londýna 18. století. Nabídne vám odvážný nový pohled na nejvýnosnější podnikání tohoto města - prostituci. Je to doba, kdy se tímto řemeslem živila každá pátá žena. A tento provokativní seriál založený na charakterech a příbězích skutečných žen a mužů kolem nich se soustředí na mocnou Margaret Wellsovou a její dcery. Margaret se snaží skloubit roli matky s rolí majitelky nevěstince. Když na její podnik zaútočí konkurence, bezohledná madam Lydia Quigleyová, musí se Margaret bránit, i když to znamená ohrožení vlastní rodiny. Tento svižný seriál o rodině, moci a brutální ekonomice kombinuje důvtip a drama a zaměřuje se na tyto mimořádné podnikatelky, které pomohly vybudovat Londýn, a na příběhy, jež jsou věčné jako lidstvo samo. (Viasat)

hanagi

Dvě majitelky veřejných domů si jdou nemilosrdně po krku a jejich souboj je poznamenaný dávnou nenávistí. Neštítí se žádných prostředků a bezohledně využijí každého, včetně svých dětí. Popravdě, nemůžu fandit ani jedné z nich, ale o to tady až tak nejde, i když v 18. století to ženy, a to ani ty z vyšších kruhů, neměly vůbec jednoduché. Celkově je to ale napínavá a trochu efektně ušpiněná podívaná, plná intrik, podrazů a lží. ()

geklon

Zajímá věc. Když se zbavíte předsuku o připustíte, že i osudy nevěstek a jejich gregorijánských pasáku v parukách se dají sledovat, čeká vás celkem zajimávý mix historických kulis a zdatně napsané postavy a jejich pokroucené osudy. Zajímavavý herci i vývoje postav. Nečekejte Knicks, ale příjemné celkem komorní drama se spoustou skvělých ženských postav. Je osvěžující koukat na mužské role jako na povaleče a prominentní blce. Lesley Manville a Dorothy Atkinson ve zcela opačných rolích než v mnou milovaném seriálu Mum. Za hudbu a střih přemýšlím nad pátou hvězdou. ()

rikitiki

Nechci snižovat těžkou práci lehkých žen, zejména těch, které mezinožně pracovaly v 18. století, ale seriál o nich je fantasmagorická vyprávěnka, která těží z hezkých kostýmů, atraktivního prostředí prodejného sexu a dobrých hereckých výkonů. Jinak nabízí nelogický, nepravděpodobný děj, kdy se pouliční prostitutky zcela běžně stýkají s nejvyšší šlechtou a to veřejně, na oficiální úrovni. Hlavním motivem je soupeření dvou bordelmamá, kdy ta jedna je jakože sympatičtější. Vyznačuje se bojovností a silnými prohlášeními, která však nikdy nedokáže naplnit. Při soupeření se svou rivalkou ani jednou nepoužije hlavu, kontakty nebo nějaký figl. Místo toho bojuje stylem: já na ni vlítnu a ono to nějak dopadne. Což taky jo, a většinou pro ni blbě. ____ Konkurenční mamá aspoň využívá svých známostí – proto se o ní dá soudit, že nečerpá inspiraci pro boj jen ze svého pracovního nástroje. ___ Postavy se nevyvíjejí jinak, než že je scenárista potřebuje někam dostat – tudíž jednají nelogicky, v rozporu s postoji, které dosud zastávaly. Zkrátka, točí se jak na korouhvičce, nějakou kontinuitu u nich těžko hledat – což by se dalo považovat za dobrý předpoklad pro zvolenou profesi. Pro seriál je to však zhouba, neboť jsou postavy neuchopitelné, proměnlivé, zmatené a nedá se s nimi sžít. Logickými nesmysly je seriál přímo protkaný. Muži jsou vesměs líčeni jako jeden hnusák vedle druhého, ženy jako ty, které se snaží přežít, protože ať už prostitutka nebo vznešená lady, nemají v tomto světě větší cenu než kus nábytku. OK myšlenka, kdyby to bylo v seriálu, který má aspoň trochu větší ambice, než jen ukazovat pestrobarevné obrázky. SHRNUTÍ: I děvka může mít svou čest. Tady ji ale prodala lacino. ()

Rex Mundi

Podarilo sa mi z Epic Drama nahrať celú prvú sezónu, a zistila som, že ma to strašne baví. Mám rada tieto témy, nedávno som čítala Kvítek karmínový a bílý, odohrávajúci sa o sto rokov neskôr, tiež v Londýne. Dúfam, že odvysielajú aj druhú sezónu a že si raz pozriem aj minisériu toho Kvítku. Za mňa 5*, lebo som stále bola zvedavá, čo sa bude diať a aké osudy čakajú na postavy. UPDATE: druhá sezóna tiež za 5*, tretia jakbysmet, a veľmi by som sa potešila aj štvrtej. Milujem tento seriál. ()

Deleatur

Hodnocení po 1. sérii: Výtečně obsazené dobové drama (Quigleyová jako jedna z nejsugestivnějších seriálových potvor). Choulostivé téma podané vyváženě - kdykoli to vypadalo, že tvůrci zmíněné děvy až glorifikují, hned připomněli drsnou realitu, bídu a špínu řečeného řemesla. Vzhledem k době i věrohodné konspirace mocných, jimž mohly projít i organizované vraždy. Ale měl jsem problém s mužskými postavami, z nich většina byla jen prasata až hovada. A v té menšině dobrejch byli ještě slaboši. 80% ()