Slovensko - maďarské pomezí někdy ve 20. letech minulého století. Záhadná dívka, která si nechává říkat Anada, se nečekaně objevila ve vodách Dunaje. Po čase stejně náhle zmizí ze života rybáře Jánoše, který bude už napořád poznamenán tímto nevysvětlitelným setkáním... Baladický příběh o lásce, milostné touze a věrnosti byl realizován v česko - americké koprodukci a v zajímavém mezinárodním obsazení. (oficiálny text distribútora)

Pitryx

Tak předabovaný pan Marvan rozhodně zaujal. Jinak ještě scéna s vytaženou slečnu z vody, ale jinak se jen plácalo do větru. Mimochodem, když jsem viděl začátek myslel jsem, že vidím v roli otce Seana Conneryho. Nebylo to úplně špatné, ale pro mne příliš zdlouhavé a hloupě podané, plné retrospektiv, což já nemám rád. Není to špatný film, ale není pro mne. Tyto psychostudie nejsou pro mne.  30 %  ()

Historik

Já netuším, proč si pánové Kádár a Klos vybrali zrovna tento scénář, příběh je docela nevýrazný. Ale je zasazen do krásných a podmaňujících exteriérů. A fim sám má v sobě něco, co nedokážu popsat, ale co se ve mně ještě dlouho po zhlédnutí převaluje a nedovoluje mi dát jen tři hvězdičky. Ještě se někdy podívám znovu. ()

Lima

Přestože snímek vznikal ve velmi špatné společenské atmosféře a samotný Kádár se od něj distancoval, výsledek nepůsobí až tak zle. Poetické vyprávění o náhle zrozené vášni k mladé ženě, žárlivosti a jejímu tragickému vyústění stojí především na kráse přírody v Podunají, přesvědčivému herectví pro mě do té doby neznámého Rade Markoviče a jako vždy bezchybné Lišově hudbě, ktera příběhu dodává větší emocionální rozměr. Nicméně v porovnání s majstrštyky Kádára a Klose z předchozího desetiletí neobstojí, schází hlubší myšlenka a převládá pocit, jakoby se nedávné tíživé události a tvůrčí neshody podepsaly na režijní virtuozitě obou pánů. Tvůrčí únava, chce se říct. ()

topi

Bohužel je na snímku vidět, že vznikal v napjatém období okupace v osmašedesátém a dokončen byl až v roce 1971. S oscarovým Obchodem na korze se vůbec nedá srovnat, to je jako nebe a dudy. Přesto má film zvláštní snivou atmosféru, výborné mezinárodní herecké obsazení a podmanivou Liškovu hudbu. Věřím, že kdyby Kadár nemusel během natáčení emigrovat, určitě by zpracování dopadlo mnohem lépe. Další geniální tvůrce, jakými byli Jan Kadár a Elmar Klos ti zkurvení bolševici zničili. ()

ostravak30

Zajímavý fakt, že roku sedmdesát jedna spolupracují USA a Československo na filmu. Výsledkem je psychologické drama o tom, že když se muž zamiluje, respektive když si žena podmaní muže, tak ten je slepý a málokdy se tomu ubrání. Napůl drama a částečně poetický film, protože stojí mj. i na kráse celého okolí. Pro Jana Kadára a Elmara Klose to ale byla poslední společná práce. V jiných filmech si pokládají určité morální otázky, v tomto už ale tak precizní nejsou a jde spíše o čisté drama než o jakési zamyšlení. Ty předchozí filmy byly rozhodně lepší nejen zvoleným tématem. ()

• Ján Kadár v roce 1968 emigroval do USA. O rok později se ale vrátil, aby tento film s Elmarem Klosem dokončil. (nezavisla)
  • Natáčanie bolo v roku 1968 pozastavené z dôvodu, že okupačné vojská si postavili dočasný most cez Dunaj práve na mieste filmovania. (corona)
  • Rybáři u ohně na břehu Dunaje opékají a jedí mořské ryby, konkrétně makrely atlantické. (Tomas.Cejka)