Svatý bernardýn

(festivalový názov)
  • Francúzsko Saint Bernard

Již Šílený bůh a Klauni zabijáci z vnějšího vesmíru nám ukázali, že nejbizarnější a nejosobitější vize čekají na otištění do filmu ve hlavách tvůrců speciálních efektů. Ze stejného vyšinutého vrhu pochází také autorský projekt Gabriela Bartalose. Jeho kariéra v oblasti efektů, masek a vytváření filmových monster začala na šestém díle Pátku třináctého, dvojce Texaského masakru motorovou pilou, jedněch Bubácích a filmech chrliče brakových fantazií Stuarta Gordona. Své dovednosti pak tříbil pod vedením velmistra efektů Ricka Bakera a stal se dvorním spolupracovníkem krále video-hnusu Franka Henenlottera i ústředním maskérem série Leprechaun. Ale spolupracoval také se sochařem a videoartistou Matthewem Barneym na jeho avantgardní sérii The Cremaster Cycle. Ve vlastní tvorbě kráčí Bartalos ve šlépějích svého inspiračního vzoru, Mazací hlavy Davida Lynche. Svatý bernardýn tak představuje snové vyprávění, které se namísto klasických konvencí řídí absurditou a antilogikou šílenství. Snímek, pojednávající o rozpadu psychiky nadaného dirigenta, má podobu celovečerního ambientního videoklipu poskládaného ze surrealistických výjevů. Působí pak jako blouznivé leporelo sestavené z toho nejbizarnějšího a nejgrotesknějšího z Alejandra Jodorowského, Šinji Cukamota, Terryho Gilliama, Michela Gondryho i Chrise Cunninghama. Tato delikatesní laskomina pro vyznavače filmových podivností, ale i rukodělné kreativity a fantasmagorických vizí navíc vyráží dech svou neutuchající obrazotvorností a neustálou nepředvídatelností. (Festival otrlého diváka)

Othello

Já mám zkrátka problém s těmi metaforami, protože jakmile se to provalí, tak vlastně zjistíte, že je všechno příšerně banální a tím surealismem se to akorát maskuje jako že není. Týpek dostane dřevěnou hůlku, kterou nejprve dokáže perfektně dirigovat svůj život, než objeví drogy, který mu to dirigování znemožní. Když pak hledá útěchu ve víře či společnosti, je doslova oškubán. Dva týpci s čepicema z map a dolarovek zamezují starému chlapovi dostat se ke kuřeti. Policie má od všeho klíče a na každýho číslo, ale jsou to byrokracií zahnilý ožralý zrůdy. Na křižovatce ve tvaru T se může hrdina vydat buď cestou zakřiveného pařezu (chaos) či úhledného dřevěného kvádru (řád). Celou dobu si nese sebou svoje jáství v pytli, o které ho chtějí připravit divoké ženy - ale dost už! Úplně přesně chápu, že se Bartalos dal dohromady s Matthewem Barneym u jehož kremástrů jsem si taky protočil oči do bezvědomí. ()

Xeelee

[FOD 2022] Ten pocit, když u silnice najdeš víru a taháš ji s sebou v pytli. I s páteří. Svatý bernardýn je nadšenecký projekt tvůrců speciálních efektů, vyprávěný surreálnou snovou logikou a působící jako halucinogenní noční můra fanouška Cronenbergových filmů s tetsuovskou tečkou. Takže se pohodlně usaďte a pojďte pomalu propadat šílenství s nadaným dirigentem. Ministerstvo zdravotnictví varuje: Sledování totoho snímku způsobuje nevratné poškození psychiky! ()

kaylin

Americké-francouzský snímek „Saint Bernard“ opravdu není pro každého a jsem si jistý, že velká část diváků, pokud se k němu dostanou nevědomky, což není moc pravděpodobné, ho prostě po chvíli vypne, protože jim to prostě nic nedá. Budou koukat na film, který jim nebude dávat smysl, navíc není vždy hezký na pohled. I tak se ale Bartalosovi nějaký ten dojem daří dělat. ()

JamesSi

Náhodou docela dobrý - skoro jsem to začal intelektuálně rozebírat: "Ve skutečnosti je to o životě umělce. Jako malému všechno jde snadno, později si člověk uvědomí, že je vše složitější. Vrhne se na experimentalizaci a drogy, což vede k selhání. Zdechlina Bernardýna ve skutečnosti znamenala Bernardovo já, které pak využíval ke kreativitě. Toho si všimli věřící a firmy a Bernarda oškubali. Začíná si pak všímat zkorumpovanosti Ameriky, když vstupuje do autobusu Continental Amerika. Zvenku je hezký, ale vevnitř je to troska a dějí se tam lumpárny. Bernard se pak vyráží podívat po světě, ale přinese mu to jen břemena. Nakonec mu pomůže Francouz, který má zcela jiné způsoby (aka přeřezat břemena motorovkou). Scéna se Zrnopánem zase znamená, že se hrdina ponořil do sraček televizní tvorby." Takže takhle jsem to rozebíral a potom mi do těch pseudointelektuálních blbostí hodilo cihlu to, když se Strýček Ed proměnil v úchyláckou verzi Tetsua a mával svým BBC. Takže asi boží, zvlášť ty scény se paní Zdechlinou. ()