Neželaná nevesta

• Turecko İstanbullu Gelin
TV spot
Turecko, (2017–2019), 209 h 55 min (Minutáž: 125–179 min)

Predloha:

Gülseren Budayıcıoğlu (kniha)

Özcan Deniz, Aslı Enver, Salih Bademci, Ipek Bilgin, Güven Murat Akpınar, Fatih Koyunoğlu, Dilara Aksüyek, Berkay Hardal, Fırat Tanış, Nergis Çorakçı (viac)

Krásna a dobrosrdečná Süreyya (Asli Enver) je talentovaná hudobníčka. Po ukončení štúdia na hudobnom konzervatóriu sa rýchlo uplatní v hudobnom priemysle, pracuje ako vokalistka a spieva v komerčných jingloch. V skromných podmienkach býva so svojou tetou Senem (Neslihan Yeldan), ktorá je jej jediným žijúcim príbuzným. Jej nenápadný a skromný život sa navždy zmení, keď sa zamiluje do Faruka Borana (Özcan Deniz), ktorý je bohatým a príťažlivým obchodníkom s koreňmi v meste Bursa. Boranovci sú jednou z najstarších, najbohatších a najváženejších rodín v Turecku. Vedie ju Esma Sultan (Ipek Bilgin), matka Faruka a jeho troch bratov. Faruk je jej najobľúbenejším synom a má s ním veľké plány, najmä mu chce zabezpečiť prosperujúce manželstvo s nevestou podľa jej vlastného výberu. Faruk však vedie nezávislý život a nevie o plánoch svojej matky. Keď sa vášnivo zamiluje do Süreyye, požiada ju o ruku. Süreyya povie áno. Nevediac o týchto zložitých rodinných vzťahoch a starých tradíciách, Süreyya prijíma Farukovu pozvánku stretnúť sa s jeho matkou v ich rodinnom sídle, aby jej oznámili svoje zásnuby. Ich príchod je veľkým šokom pre ctižiadostivú matku, nedokáže len tak ľahko prijať a privítať túto cudzinku, ktorú priviedol jej syn. Süreyya dúfa, že Esma Sultan ju nakoniec lepšie spozná a prijme ju za svoju dcéru, Esma Sultan je však veľmi zložitá povaha. Všetko sa časom čoraz viac komplikuje a život vo vnútri 400 rokov starého sídla nebude zďaleka taký šťastný, ako obaja dúfali... (TV Doma)

MM_Ramone odpad!

Česko Slovenským fenoménom začiatku nového milénia boli lacné, nekonečné telenovely. Naivné, stupidné romantické hlúposti, ktoré sa točili prevažne v Južnej Amerike. Absolutné dno televíznej filmovej tvorby. Tento trend pomaly ustal a prišlo niečo oveľa horšie. Telenovely z Turecka. Je to trójsky kôň prostredníctvom ktorého sa moslimský svet vkráda do európskych domácností. Jedným z týchto nebezpečných mohamedánskych kultúrnych atentátov je aj seriál "Neželaná nevesta" (İstanbullu Gelin). Zákerný turecký odpad! ()

boshke

Z Istanbulské nevěsty jsem sice moc neměl, ale něco jsem viděl, protože běžela před Ukradeno minato s Džemperem. Hlavně záporák Adem byl dobrej... 60% ()

Kri-kri

Během čtrnácti dnů jsem shlédl toto rozsáhlé 301-dílné turecké drama. Velikým záporem je neskutečné množství zpívaných pasáží a též zdlouhavé, zcela zbytečné a pro vývoj děje nepodstatné plkací scény záporáka Adema s psycholožkou Idil (naštěstí jsem měl možnost tyto zbytečnosti přeskakovat). Jinak má ale děj poměrně svižné tempo a stále se tam něco děje, často dochází k různým konfrontacím. Výjimkou tohoto seriálu oproti většině tureckých dramat je, že žádná z postav nebyla zavražděna, pouze pár jich postupně zemře na různé choroby či stáří. Další zvláštností je, že pár epizod se odehrává v Praze. Ojedinělým unikátem mezi dramaty je též fakt, že zde nefiguruje žádná dlouhodobá intrikánka, která by se snažila rozvrátit vztah ústřední dvojice Faruka a Süreyy. Přestože zprvu to vypadá, že jim bude klacky pod nohy házet Ipek, která se původně měla provdat za Faruka a nakonec ji provdali za Fikreta, časem se i z rozmazlené a panovačné Ipek stane kladná postava. Ani Emirovu matku Begum nelze považovat za vychcanou intrikánku a Süreyinu konkurentku. Milá je po čtyřiceti letech znovu propuknutá láska mezi Esmou a Garipem. Moje oblíbená postava je Süreyina teta Senem, ta ženská má neskutečnou energii a vyřídilku. Scény s ní přinášejí do dramatického seriálu notnou dávku humoru, zvlášť poté, co se dá dohromady s Akifem, jejich skříňové schovávačky nemají chybu, stejně jako porodní poplach v zaseknutém výtahu. A to nemluvím o Seneminých organizačních schopnostech při různých oslavách a rozlučkách se svobodou, které vždy skončí fiaskem a návštěvou policie. Proto i když je děj velice rozvláčný a vycpaný zbytečnostmi, za výše jmenovaná pozitiva a zvlášť Seneminy hlášky a eskapády musím udělit alespoň průměrné hodnocení 3 * a 50%. ()

Bozvav

Poctivě jsem shlédla dva díly, čistě ze zvědavosti, jak se baví turecký asi převážně ženský plebs a ejhle, stejně jako ten náš - blbě. ()

BaruM

Zatím nemám zhlédnutý celý seriál, ale dle tureckého formátu se nacházím v 2. sezóně, takže malé shrnutí.. Námět dobrý, děj tak jak se sluší na správnou telenovelu. Moc se mi líbí prostředí, kde jsou dějové linky situovány, jak Bursa, která je kouzelná, tak Istanbul, která má všechno. A část, kdy je děj přesunut do Prahy mě také potěšila. Zatím musím hodnotit kladně, protože tento seriál má i napětí. ()