Satan přichází

• USA Damien
USA, 2016, 6 h 56 min (Minutáž: 41–42 min)

Fotoreportér Damien Thorn se setkal se záhadnou ženou, která mu připomněla jeho temné dětství. Všechny stopy do minulosti nasvědčují tomu, že Damien je ve skutečnosti satan... (TV Prima)

Morholt

Předně je potřeba se oprostit od toho, že znáte původní Omeny, protože ačkoliv si Damien hraje na přímé pokračování, dohromady s původními dvěma filmy nedává moc smysl. Bohužel to moc nejde, protože tvůrci se tu až příliš často k omenovské klasice hlásí. Ale i když se to daří ignorovat, zůstává seriál na průměru. Určitě se tu najde dost solidních hororových okamžiků a nijak zvlášť mi nevadilo ani obsazení, ale také je fakt, že některé díly se nehorázně táhnou, linka s mocenským bojem uprostřed tajné organizace mi přišla naprosto zbytečná a stejně tak mil lezlo na nervy to nekonečné Damienovo přesvědčování o tom, že je ďábel. O nehodách, které se kolem něj neustále a nesmyslně dějou, ani nemluvě. Koukat se na to sice dá, ale další řada by byla v tomto případě zbytečná. 50% ()

Aurus

Pro mě byl tenhle seriál hodně dobrá jízda kterou si zase někdy rád zopakuji. Příběh tohoto seriálu je výborný, postavy jsou sympatycké, hudba je výborná, atmosféru tento seriál má skvělou, napětí je zde hodně časté, lokace jsou zajímavé,vraždy jsou docela brutální, kamera filmu je výborná a nasvícení scén je perfektní. Je vidět že tento seriál něco stál a podle mě jde o jeden z nejlepších hororových seriálu. Jednoznačně nejlepší epizoda je číslo 10, zakončení tohoto seriálu je prostě perfektní. Za mě celý seriál 8/10. ()

ostravak30

Filmy předcházející tomuto seriálu jsem neviděl. Nicméně desetidílný seriál, ač zněl název v českém překladu sebelákavěji, byl zklamáním. Kromě velikého množství tmavých scén, stále dokola se opakujících motivů a nehod lidí v okolí Damiena se v seriálu vlastně tak moc neděje. Docela zírám, že tvůrci měli to štěstí a podařilo se jim seriál dotlačit alespoň na deset dílů. Myslím, že s tím ale měli velké problémy. Stále se spolu někdo schází, někdo někoho pověřuje úkoly, vyhrožuje, ale akce chybí. Ta přijde až se dvěma závěrečnými díly a tak se zdá, že to co tvůrci nezvládli během osmi epizod se posledními dvěma díly snaží dohnat. I tak byl ale konec neukončený. Seriál tak těží především z tajemna a napínání diváků, zda se už konečně příští díl začne dít něco zásadního. Nelíbí se mi scénář, jen ta hudba byla docela povedená. Jinak bohužel - po spravedlnosti je nutné uznat, že nápad to byl rozhodně velký, ale vytěženo bylo jen málo. ()

evilmind

K Damienovi jsem přistupoval bez předsudků, jelikož na rozdíl od ortodoxních fanoušků nepovažuji nic za dostatečně svaté (možná v tomhle případě nesvaté), aby z toho nemohla být dobrá TV show, a je mi úplně jedno, jak moc skvělý film byl The Omen. Na stejné televizní stanici běží i Bates Motel, seriálový prequel Psycho, který se mi dost líbí, a na kterém je vidět, že takový koncept může fungovat, a že se dá vyprávět relativně zajímavý příběh o postavách z kultovních klasik. A to je navíc prequel, kde divák ví, jak to v nějakém bodě skončí, určitě těžší scénáristicky vystavět, než sequel, kde se fantazii meze nekladou. Damien v show vystupuje jako třicetiletý válečný fotograf, co objíždí s kamerou konflikty po celém světě. Na všechno, co se stalo na konci The Omen, úspěšně zapomněl - když tu náhle, kde se vzala tu se vzala, tajemná stařena přistoupí k němu v Sýrii, a zašeptá mu stejná slova, která vyřkla jeho chůva při skoku z okna (flashbacky z původního filmu). To rozpoutá řetězec událostí, odhalující, jak hrozně moc je ten celý příběh děravý. Tak za prvé, základní premisa, že se nestalo nic, co jsme viděli ve třech následujících filmech, o remaku nemluvě, rozhodně neplatí, protože při vzpomínání na svou minulost se fakticky potvrzuje i děj druhého filmu. Byť jsou to jen náznaky, dospívání v Bílém domě, vojenská škola, archeolog, atd. Už vůbec nedává smysl, že Daniel si až do 30 nepamatuje vůbec nic špatného, co se stalo v dětství, a současně ho nechají celou dobu na pokoji i všechny frakce, které příchod Antikrista buď vítají, nebo ho chtějí zabít (a které se najednou vyrojí). Navíc se tuším v osmé episodě ukáže, že Damien byl i na škole tak trochu jako pekelná svině, takže ztráta paměti a jeho aktuální sluníčkové vystupování nedává prostě vůbec smysl. Nesmyslnou slušňáckou image ještě navíc posiluje, že mám jeho představitele zafixovaného jako Artuš z televizního Merlina, a nepřijde mi, že by tady hrál něco jiného . Groteskní nehody kolem něj dějí nejen bez jeho přičinění, a občas až proti jeho vůli, což vyvolává pochybnost o tom, jak by jako ta temná síla v pozadí měla vlastně fungovat. Pasivní představitel čirého zla fungoval jako malé dítě, symbol nevinnosti, coby svalnatý kolohnát prostě už ne. Damien tak, ač ví, že má být Antikrist, se jen potácí od jednoho groteskního úmrtí ke druhému, vůbec netuší, co a proč se vlastně děje, lidé kolem něj náhodně vykřikují kryptovaná proroctví a biblické citáty, a do toho pořád duní asi dvacetivteřinová smyčka s parodií na chorál Jerry Goldsmithe. Atmosféra nula, a už někdy po třetí episodě jsem si říkal, že úplně nejlíp by to fungovalo, kdyby v hlavní roli byla ta smečka neustále se zjevujících rotvajlerů, co by sledovala celý děj s vypnutým zvukem. Každopádně Damienovi musím přičíst i nějaké kladné body - především za to, že všechna pokračování Omenu rázem vypadají jako mistrovská díla. 2/10 ()

Tommassi3

Jakkoli se seriálový Damien může jevit jako čiré bláznovství, v A&E si zjevně řekli, že když to vyšlo s Batesovým motelem, který vlastně platí za seriálový prequel Hitchova legendárního Psycha, proč by nezaparazitovali na dalším kultu.. Tentokrát pro změnu v podobě sequelu pro ty, co neumí počítat..;) Glen Mazzara rozhodně neplatí za špatného scénáristu, navíc hororových sérií není nikdy dost, a tak jsem se zkrátka nechal zlákat !! Ovšem první dvě epizody ve mně nic víc než údiv a rozčarování vyvolat nedokázaly, zejména ty flashbacky stříhané z původního (!!) Donnerova bijáku, jemuž nesahají ani po koule, či samotný narativní koncept dávají tušit, že tohle bude průser.. Omen !! Totiž Amen !! Satan raději odchází.. ()

• Herec Bradley James musel podstoupit nedlouhou dobu před zahájením natáčení tohoto seriálu plastickou operaci nosu, ne z pouhého rozmaru, jak si mysleli fanoušci, ale kvůli úrazu, který utrpěl při sportu. Operace i rychlá rekonvalescence se zdařila, a tak nebylo ohroženo ani natáčení. (Lynette)
  • Tvůrce Glen Mazzara se s hercem v hlavní roli Bradleym Jamesem poprvé setkal osobně pro velkou vzdálenost až po delší době, kdy už bylo natáčení v plném proudu, jelikož se nacházel v Los Angeles ve Spojených státech amerických, kdežto Bradley se štábem natáčeli zrovna v Kanadě v Torontu. S Bradleym byl aspoň každý druhý až třetí den v telefonickém spojení, kdyby snad herec v hlavní roli měl nějaké dotazy a svou úlohu v seriálu špatně chápal. Glen Mazzara ovšem pěl jen samou chválu, Bradley byl podle něj výborný herec s velkou empatií, který svou roli naprosto přesně dokázal pochopit a tudíž i zahrát i přesto, že scénář k jednotlivým dílům dostával na poslední chvíli a jeho postava Damiena byla velmi psychologicky náročná, protože se jeho charakter díl od dalšího dílu rychle nepředvídatelně vyvíjel a měnil a ani sám herec takřka do poslední chvíle netušil, co si pro něj scenárista opět připravil. (Lynette)