Dobrý doktor

• Česko Dobrý doktor (viac)
USA, (2017–2024), 96 h 53 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvorcovia:

David Shore

Hudba:

Dan Romer

Freddie Highmore, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Hill Harper, Chuku Modu, Richard Schiff, Beau Garrett, Tamlyn Tomita, Graham Verchere, Dylan Kingwell (viac)

Dr. Shaun Murphy (Freddie Highmore) je brilantný mladý chirurg. Je však tiež autista a trpí Savant syndrómom - ojedinelým nastavením mozgu, ktoré posúva genialitu ešte kúsok ďalej. Predsudkov sa dočká dokonca aj od nových kolegov - lekárov, ktorí neveria tomu, že Shaun bude schopný dostatočnej empatie a interakcie s pacientmi. Môže človek, ktorý nemá schopnosť stotožniť sa s ľuďmi, prispieť k záchrane ich životov? Shaun využíva svoje mimoriadne lekárske nadanie, aby zachraňoval svojich pacientov napriek skepse svojich kolegov. Hneď v prvý deň dokáže, že je naozaj výnimočný a zachráni prvý život... (TV Doma)

Zíza

Než jese začala koukat na Good Doctor, měla jsem zhlédnuté dvě série New Amsterdam a musím uznat, že pokud chcete lékařské prostředí, běžte spíše do druhého zmiňovaného seriálu, Good Doctor nemá kromě autismu co nabídnout. A i ten autismus začne být po chvíli otravný. Po chvíli se naučíte schéma, podle kterého scenáristi jedou, takže přesně dokážete odhadnout, že dojde k potížím, že to bude rakovina, kdy se zbavíme té či oné postavy, protože si s ní scénáristé už nevědí rady. Jako by to byla jejich prvotina a ani po čtyřech sériích se nedokázali propsat k něčemu lepšímu. Nakonec vám budou otravní téměř všichni, medicínské případy vám zajímavé ani tolik nakonec nepřijdou, natož napínavé – přesně víte, kdy seriál zatlačí, abyste se jakože báli o pacienta, ale vy už předem budete vědět, kdo přežije a kdo nikoliv. Prostě to ten seriál strašně křičí dopředu. A je to nuda. Sem tam to má možná pár zajímavých a dobrých prohlášení, ale to je všechno. Gratuluju Highmoreovi k výkonu, ale myslím si, že už autismu bylo dost a měli by s tím seknout. Průměr, podprůměr. Doporučuju první sérii a pak už na to kašlat, nedostane nic nového. Ovšem pokud se vám tohle schéma zalíbí, tak hltejte dál, nebojte, nic se nezmění! ()

T2

Rozpočet $-miliónov║ __1.Séria__ Hneď od úvod chytľavé, nápadité, má to nadhľad, trefnosť, hefty, dokáže to pobaviť. Rýpanie v ľudskom tele moc nemusím, tu to je ako na bežiacom páse ale dobre, má to dobré postavy, napäté scény a večné dieťa Freddie Highmore to tu ustojí a v úlohe autista, začína byť z neho chameleón. Riadny zmena z Batesa na doktora )) /90%/ ()

Aky

Chvílemi je to tahač emocí, chvílemi medicínský vzdělávací kurz. Příběhy jsou výtečně vystavěné, zajímavě vedené a většinou uspokojivě vrcholící v americkém optimismu. Všechno povyšuje výrazně nad průměr unikátní herectví Freddie Highmora. ()

misterz

To, čoho si v rámci tohto seriálu divák do sýtosti užije, je herecké umenie Freddieho Highmorea, ktorého stvárnenie autistického geniálneho doktora bol jeden veľký masterpiece. Veľmi rýchlo som si na jeho postavu zvykol a dokázal s ňou splynúť a spolu s ňou prežívať jednotlivé zaujímavé medicínske prípady ako i trampoty z osobného života. Proste ide o krásny príklad, kedy ma hlavná postava dokázala uchvátiť už od začiatku a nepustiť až do samotného konca poslednej časti. Priznám sa, odľahlo mi, že tento rok vyjde aj druhá séria. Tento projekt si ju určite zaslúži. Skrátka brilantné, taký ľudskejší Doktor House. ()

Socrates

Season 1+2: Na seriál tvůrců Dr. House (což je sakra znát) se dobře kouká, hrají v něm jen samí sympatičtí lidé a má to tempo, tak si teď jen postěžuju, co se mi nelíbí. __ Po pár dílech mi bylo jasný, že jedna sezóna bude stačit. Civilní dějová linka hlavních hrdinů je vlastně jen okrajová a koukat pořád dokola na většinou geniálně řešený operace s nějakou nečekanou komplikací mě prostě dlouho bavit nebude. Navíc, s autistou v hlavní roli bych si představoval víc zábavy než jen vesměs to, že má problém se sociálnem a blbě chápe sarkasmy a ironii. Zato si užijeme drahně klišoidních momentů a srdceryvných scének s (téměř bez výjimky) velice uvědomělými pacienty. No a protože je to seriál Netflixu, musíme si prakticky v každým díle povinně projít školením o tom, jak to mají ženy ve stále ještě(!) patriarchální společnosti těžké, zakusit utrpení transgender lidí, noblesních afroameričanů nebo muslimů, zatímco prakticky jediná záporná postava z ulice, která při loupežném přepadení obchodu postřelila návštěvníka, byl bílý neonacista. Jak typické, že? Zajisté. Obzvlášť v San José, California. 🎪 ()

DwayneJohnson

Rozporuplnější seriál jsem už hodně dlouho nezažil. Na jedné straně spousta klišé, někdy až hloupé scény a hloupější dialogy a přes tohle vše jsem všechny díly v pohodě dokoukal a dokonce se mé lepší já v hloubi duše těší na další, možné pokračování. Proč? Protože mi postava Shauna Murphyho, přes všechny tyhle výtky nějak přirostla k srdci. Jeho hlas, gesta, mimika i neustále máchání rukou kolem sebe, tohle vše mi chybí už teď, zhruba deset minut po dokoukání posledního dílu. Takže je vysoce pravděpodobné, že i přes můj nabitý, nejen seriálový kalendář si na tohoto zvláštního kluka někdy do budoucna čas určitě udělám. ()

eLeR

Mám rada Freddieho, mám rada Shauna a všetko to okolo neho. Skoro vôbec som sa nenudila a všetky série si udržali moju pozornosť rovnako. Naozaj skvelá muzika. ()

Arsenal83

Na jednej strane dobrý deriál, naozaj dobrý. Zaujímavé prípady z nemocnice, zaujímavé osobné životy, hoci samozrejme treba uznať že autista za operačným stolom, to je dosť pritiahnuté za vlasy. Jediné, čo mi tu vadilo bolo do očí bijúce tlačenie politickej korektnosti, ktoré nebolo vôbec prirodzené. Proste v komparze musela byť tretina bielych, tretina černochov, tretina šikmookých. To mne vôbec teda nevadí, vadí mi však to, že je to pri aktuálnej skladbe obyvateľstva USA totálnym nezmyslom. A niektoré časti boli zbytočným pretlačovaním progresivizmu a gender ideológie, čo som znamenite ohodnotil odpadom. Ale inak bol celkový dojem veľmi príjemný. Vyzdvihnúť je treba herecký výkon Freddieho Highmorea. Vlastne všetci herci sú tu výborní, ale on pôsobil ako absolútne autentický autista. a keby to bol celovečerný film, nominácia na oscara mu neujde. ()

TheEvilTwin

1. série: Seriál jsem stáhl na základě krátkého videa sestříhaného z prvního dílu a už od začátku mě to chytlo. Ať už doktorská tématika, tak brilantně chytré nápady hlavní postavy, která z místy obyčejné telenovely ala Ordinace v růžové zahradě (ikdyž někdy případy pacientů stály zato) dělá výborný a dobře koukatelný seriál. Postava autistického doktora Shauna Murphyho je jednoznačně nejzajímavější a nejlépe zahraná postava, kterou jsem kdy ve filmu zažil, a za to neskutečná poklona Freddiemu Highmorovi, který seriál táhne o level výš. Od propadu do nudy The Good Doctor dodává v průběhu nové postavy, zajímavé případy, flashbacky Shaunova dětství a jeho aktuální život, který je sám o sobě zajímavý. Moc si nemůžu stěžovat, protože tohle mi sedlo do vkusu a doufám, že druhá série bude ve stejném duchu, možná o něco drtivější. ()

Necrotongue

Když jsem se na seriál začal dívat, tiše jsem doufal, že by mohlo jít o záležitost z lékařského prostředí, která přijde s něčím novým, ale nestalo se tak. Postava Shauna Murphyho byla sama o sobě zajímavá a retrospektivy z jeho dětství mě zpočátku velice bavily, jenže tvůrci používali tyto flashbacky tak často, že mě už v průběhu třetí epizody omrzely. Příliš mě nepotěšilo ostatní obsazení, těch krásných telenovelových obličejů na mě bylo nějak moc. Jestli jsem to dobře pochopil, šlo původně o korejský seriál, zřejmě proto jsem si v nemocnici připadal jako v Chinatownu, asiatů postupně přibývalo, až jsem si nakonec musel najít San Jose na mapě, abych se ujistil, že jsem se nezbláznil:-) Myslím, že sérii nejvíc uškodil nedostatečně využitý potenciál hlavní postavy a přílišné hraní na city, nakonec šlo opět jen o nenáročnou zábavu na všední odpoledne. Dr. House měl Vicodin, Dr. Murphy je autista, zbytek se vlastně nijak zvlášť neliší. ()

veru_needy

Příběh se točí kolem mladého chirurga, který trpí autismem a zároveň má dokonalou paměť. Tento seriál provází spekulace na herecký výkon Freddieho Highmorea a musím říci, že oprávněné. Nemám s autisty osobní zkušenost, ale Shaun Murphy je pro mě napsaný a zahraný nanejvýš uvěřitelně; všechna ta gesta, vyhýbání se očnímu i fyzickému kontaktu, potřeba řádu a stereotypu, neschopnost lhát a rozeznat ironii nebo neorientování se v sociálních vztazích a s tím související brutální upřímnost, dělají ze Shauna dost netypickou hlavní postavu, na kterou se velice dobře dívá. Shaun se tedy snaží chápat mezilidskou komunikaci a jeho kolegové se zase snaží chápat jeho myšlení a pohled na svět. Mně osobně tento seriál dává pohled do světa autistů, který jsem doposud neměla, a taky do obtížných rozhodnutí, kterým čelí doktoři. "Whenever people want you to do something they think is wrong, they say it's reality." ()

zablaga

Dovolím si nesúhlasiť s väčsinou tu hodnotiacich. Výkon hlavnej postavy nepovažujem za dobrý, ale veľmi otravný a keby sa mu v príbehu venovalo menej času (aspoň jeho osobnému životu) tak ma celý seriál baví viac. ()

mad_ness

Kiddo z Neverlandu a Továrne na čokoládu veľmi oslovil a je vidno, že je do toho zaangažovaný viac, ako len herec. A výborný soundtrack, lebo zahrali aj Oasis, that's right. ()

KiritoSenpai

Nutno říct, že seriálům z lékařského prostředí vévodí House, nicméně Dobrý doktor překvapil a po 3 sériích je to koukatelné. Jediné, co bych tak vytkl, je fakt, že se během dílu často přeskakuje v ději (je večer, najednou to přeskočí do rána téhož dne, pak zase zpátky, atd.). Pokud jsou seriály z doktorského prostředí váš jed, určitě dejte Dobrému doktorovi šanci! ()

slunicko2

Prequel k doktoru Houseovi? 1) 58letý Kanaďan David Shore (mj. showrunner seriálu Dr. House), původně právník, později i stand-up komik (prý ho nazývali třetí nejzábavnější osobou v Londonu v Ontariu, kde se narodil a navštěvoval střední školu) se ve svých 32 letech vydal do Hollywoodu, aby se stal scenáristou. A stalo se._____ 2) Neumím odhadnout, jak moc přesné je zobrazení autistického dospělého jedince. Ono se to liší člověk od člověka a tak lze jen obtížně určit společné znaky. Asi polovina těch, kteří mají syndrom učence, jsou rovněž autisty, tedy tato kombinace není tak neobvyklá, jak se může na první pohled zdát. Z tohoto hlediska není tedy nepředstavitelný autistický chirurg. To vše mám ovšem jenom vyčtené, naživo jsem žádného plnokrevného autistu neviděl._____ 3) 25letý Freddie Highmore ("dobrý doktor" Shaun Murphy) se tu herecky vyřádil. Oč mu zobrazovaný autismus odňal na sexuální přitažlivosti, o to více mu dodal na hereckém výkonu. V 66 dílech se podílel i na produkci, 3 díly režíroval, pro 1 díl napsal scénář, v 70 dílech (zatím) hrál._____ 4) Další přitažliví chlapi: 41letý Nicholas Gonzales (dr. Melendez) či 46letý americký Korejec Will Yun Lee (dr. Park), oba se sexy sportovními postavami._____ 5) Věk protagonistů vztahuji k první řadě, tj. k roku 2017._____ 6) Na pět hvězdiček to přesto nevidím. Zápletky v jednotlivých dílech (zeména pokud jde o osobní životy) se často opakují nebo si jsou velmi podobné, psychologické portréty některých postav jsou pro mé evropské vnímání příliš poznamenány americkým pojetím věcí (vztah mezi muži a ženami, zastoupení různých ras, "korektní" chování na pracovišti) a nakonec i ten vychvalovaný Highmorův herecký výkon je jen jakousi variantou jeho Normana Batese._____ 7) Psáno po třech řadách._____ 8) 18.1.2023 - Čtvrtá řada pokračuje v duchu předchozích. Sledování páté řady jsem vzdal hned během prvního dílu. Uvědomil jsem si, že už mi další pokračování nic nepřináší a že se nudím. Ale své hodnocení celku ponechávám. ()

Attta

Slabota odpovídající trendu poslední doby. Když pominu vykradení House, tak autistický doktor ve světě BLM a LBGT bylo to poslední co chybělo pro to udělat svět jistě lepším místem. Bože proč…. ()

laik_60

Pri tomto seriály som si začal uvedomovať, ako dlho stála príprava scenáru , koľko musel mať poradcov z lekárskeho prostredia aby to sadlo a a aby tomu divák uveril. Mám dojem, že sa to aj podarilo. Sadol som si aj ja ja :) Napriek všetkému uveriteľnému a neuveriteľnému by som si asi chirurgovi autistovi predsa len nedal ani len mandle vybrať. :). V seriály nechýbali ani romantické a sentimentálne okamžiky. Na mňa veľmi milo zapuosobila epizóda a chorým africkým chlapčekom, ktorému "zreparovali" jeho srdiečko. Ale takých okamihov tam bolo viacero, na svoje si prídu milovníci filmov z lekárskeho prostredia. Náladu a dojem z každej časti umocňoval vždy aj dobrý výber songov na záver epizódy. ()

Kolikokoli

Čtyři hvězdičky dávám za první tři série. To co předvedli na konci 3. série mě donutilo přestat sledovat tenhle seriál. Naprosto nelogické a trapné finále. Nicméně to, co se tam dělo předtím bylo napsané relativne dobře a zábavně. ()

sator

Podobnost z Housem se nabízí, tohle je ale citlivější a emočnější a nabízí pohled do světa lidí o kterých moc nevíme, sice jsem si přečetl dvě knihy od autorů s autismem ale... ()