Noc je krátká, tak kráčej dál, děvče

(festivalový názov)
  • Japonsko Joru wa midžikaši aruke jo otome (viac)

Starletka

Duchovní pokračování The Tatami Galaxy s jinými hlavními postavami, ale také s neskutečnou spoustou odkazů a prakticky všemi postavami vedlejšími (ano, i Kaori :D). I problematika děje je podobná a se stejným zasazením, hravá atmosféra a filozofické myšlenky jakbysmet a nechybí ani psychedelická animace. Ale přitom je to vlastně úplně jiné. Protože zatímco Tatami udělá jedno velké kolečko, kde konec se zakousne do začátku jako had do svého ocasu, toto dílko válí spoustu kotrmelců a metá jeden šílený nápad za druhým, takže vyústění není zdaleka tak vydatné. Ale je to sranda a to je hlavní. 8/10 ()

Hromino

U tohoto filmu platí jednoduché pravidlo: komu se líbilo Tatami Galaxy, ten si i tuto podívanou určitě užije. Je to Morimi a Juasa, takže zde máme opět Kjóto ve všech jeho barvách a tajemných podobách, chytrou explozi bláznivých nápadů a příběhovou i vizuální hravost. Provázanost s předchozím výsledkem spolupráce těchto dvou exotů dokazuje i fakt, že celá řada postav zde přebrala vizuální návrhy (v některých případech i dabéry!) z Tatami Galaxy, jen zde vystupují pod jinými jmény. A stejně jako jsem si povzdechl u Tatami Galaxy, i zde mě navzdory obecné spokojenosti mrzí výskyt několika příliš rozplizlých scén, které působily dojmem jen na efekt a kde se dostavovala nuda. Oproti předchozímu výtvoru však cením, že se zde celou dobu netočíme v kruhu, ale jdeme kupředu, byť ještě v grotesknějším hávu a se značně podnapilým krokem. Lepší 3*. ()

kockodan

Imbecilní asijská psychedelická sračka o mladé začínající alkoholičce a jejím těžko uvěřitelném nočním tahu, kdy vyžahne celou svou váhu v alkoholu ale přesto zůstává čilá, střízlivá, upravená, při síle a při smyslech. I když o tom posledním by se dalo v průběhu filmu i dost polemizovat, a to hlavně u diváka. Vypadá na 15, ale přitom chlastá jak starej námořník. To má být asi nějaký vtipný kontrast v Japonské kultuře, jemná, křehká dívenka vystrojená jak na katechismus do nedělní školy s postavou Barbie chlastá první ligu s ožungry z mokré čtvrti. Ha ha. (Not funny). Mezitím se tam rýsuje imbecilní, infantilní a nesympatická love story s jakýmsi brejlatým debilo-lůserem neustále nadbíhajícím holce, která ho totálně ignoruje, a člověk by jí i jemu nejradši dal facku, za tu imbecilní zoufalost a ochotnickou "roztomilost" kdy ona je tupá a nechápající a on nemotorný hňup a ňouma. Mezi Odpadem a jednou hvězdou zvítězila hvězda jen díky zajímavému vizuálu ke konci, na který by tedy dle mého pouze alkohol nestačil a připadal mi hodně lajznutý LSD. (Možná byl i nějaký vizuál uprostřed, to ale nevím, zdřímnul jsem si...). Ale i tak je to jen půl hvězdy, páč tohle crazy psycheledické animační třeštění není v anime nic nového a za účelem udržení pozornosti a šokování diváka za každou cenu je neustále recyklováno a napodobováno v každém druhém filmu anime typu. Už bych chtěl taky jednou vidět nepolopatické ztvárnění dvou zamilovaných lidí jinak, než že se opravdu vznáší vzduchem nad městem, či krajinou a hezky jim povlávají šaty a vlásky, popř, že jim narostla křídla a nebo najednou z té lásky nebeské, umí lítat jen tak a tupě si při tom čumí z očí do očí. Chápu, že dorůstají nové a mladé generace, pro které je tohle vše světoborná novinka a můžou a asi i jsou z anime nadšení, páč jich ještě tolik neviděli. Mně se první anime kousky také líbily jako něco neotřelého, exotického a zajímavého z Japonska. Čím je člověk starší a čím víc jich viděl, tím víc je ta sterotypnost a to neustále stejné filmové animační vyjadřování prostě k zblití. Člověk s věkem brzo prokoukne, že je to furt ta samá formule, jak přes kopírák. Zde navíc čistá propagace alkoholismu mi vůbec nesedla ani mi nepřipadla vtipná, či zajímavá. Navíc glorifikací alkoholu nabádat de facto k závislosti mladé lidi se mi zdá přímo nechutné. Alkohol je karcinogen, a stejně tak jako normální je nekouřit, je i normální nepít. 10% ()

Cirno

Pokud akceptujete netradiční stylizaci Masakiho Juasy a zvládnete udržet v hlavě několik bizarních dějových linií, které ale nakonec dojdou docela logického rozuzlení, tak je tenhle film o jednom nočním tahu středoškolačky po všemožných barech, klubech a pajzlech Kjóta, ve kterých alkohol teče proudem a šílené nápady střídají neméně absurdní flashbacky, nájezd jako prase. Tohle anime rozhodně není pro každého a už vůbec ne pro kočkodany a militantní abstinenty. ()

Jeoffrey

Tenhle film jsem měl na seznamu anime, které chci vidět, minimálně sedm let, určitě od doby, co jsem viděl The Tatami Galaxy a nějak si nedokážu logicky odůvodnit, proč jsem se na něj nedostalo dřív. Dneska mi v upozorněních vyskočilo další dílo režiséra Juasy, protože ho ohodnotil někdo z mých oblíbených a díky tomu, že jsem si v komentářích všiml (až po dopsání toho svého), že je to Juasa a díval se, co dalšího ještě spáchal, jsem se dostal až sem. Že by to byl osud? No minimálně jsem se k tomuto filmu dnes dostal hodně složitou a pro mě netypickou cestou (navíc jsem měl v plánu se dnes dívat na něco úplně jiného, ale noc je ještě mladá, takže snad stihnu i to). Ale co je to proti zábavné a originální cestě, kterou zde prožila naše hlavní hrdinka…Mnohé už tu padlo, takže jen zopakuji, že jde o velmi dobrou podívanou plnou skvělých vizuálních i narativních nápadů, které jsem si užil stejně, jako zvláštní styl animace. Možná je to hodně podobné již zmíněné The Tatami Galaxy, ale tu jsem viděl už dávno, takže mě to nevadilo tolik, jako kdybych film viděl třeba hned po dokoukání tohoto seriálu. Byla to fajn cesta, plná zvláštních setkání, zápletek a s romancemi, které jsou vážně jedinečné. Našli se tu postavy a situace, v kterých jsem se našel, i když bylo vše typicky japonsky přehnané a místy hnané ad absurdum. Jako jedinou výraznější výtku musím i já zmínit, že některé pasáže mi přišly zbytečně natahované a trošku kazily to příjemné svižné tempo. Ale i tak to byl výborný zážitek, určitě stejně dobrý jako ta již tolikrát zmíněná The Tatami Galaxy. 8/10 ()