Kulky spravedlnosti

(festivalový názov)
  • Kazachstan Bullets of Justice

Kazachstánský horor s Dannym Trejem v jedné z hlavních rolí? Ano, prosím! Tohle je opravdu něco pro všechny fanoušky bizáru. Představte si USA zmítané třetí světovou válkou. Americká vláda ze zoufalství vymyslí program na výrobu supervojáků a zkouší propojit lidskou a prasečí DNA. Šílený experiment se zdaří… tak napůl. O 30 let později společnost ovládají tzv. Rypáci, speciální druh mutantů, který „obyčejné“ lidi pěstuje jako potravu. Hrstka odvážných přeživších vytvořila odboj, který se z posledních sil snaží nový světový řád zvrátit. Ukrytí v protiatomovém bunkru se nezdolní bojovníci pokouší přijít na to, co Rypákům dodává sílu, aby mohli zasadit finální úder. (Future Gate)

SHI-SHA

Film je rozhodně ve stejné kategorii jako Srpski film. Pokud tedy nejste opravdu otrlý divák a nemáte velkou toleranci násilí, nahoty a záchodového humoru, rozhodně se do něj nepouštějte. Při správné konstelaci hvězd může být film ovšem velice zábavný a některé momenty (vybalování batohu) jsou naprostým filmovým klenotem. Skvělým překvapením je i závěrečná pointa, která vlastně všechno otočí o 180 stupňů. Mrzelo mě, že postava Dannyho Treja nedostala více prostoru. ()

darkrobyk

Co chtěl touhle slátaninou básník říci, neví možná ani Bůh. Nevadí mi filmy bez příběhu, ale místo něj musí být nějaká myšlenka, něco, co člověka zaujme. Tohle je bohapustý blábol chlubící se tím, že v něm má Trejo pár štěků. Leč ruku na srdce, Danny už dávno není zárukou kvality. Mé dvě * jsou za slušné masky a solidní střelbu. Ovšem na výraznější gore zřejmě chyběli specialisté. Osobně jsem se těšil na prasečí Matku, tu si však autoři nechali pro sebe. Jak film začal, tak také skončil, ovšem o uzavření nějakého kruhu nemůže být ani řeč. Abych výskal nadšením z prasolidí, umírněného sexu a chybějícího výživného gore, musel bych být hodně skromný. Místo řádné prasárny dostalo se mi jakéhosi krotkého studentského cvičení, vedle kterého jsou německé undergroundové snímky perlami - velké zklamání. ()

Adam Bernau

Ideové poselství, jak ho prozrazuje překvapivá pointa, je nakonec velmi prosté: hrdina se vlastně prokopává k západní civilizací ztracenému mužství, východisko a intence jsou právě opačné, než se nám celou dobu zdá. Lze se sice přít o míněném ideovém vztahu celého dosavadního průběh filmu k této pointě (nebo je to úplně jinak, totiž tak, že hrdina zde vlastně představuje - diváka?), každopádně ale Kulkami spravedlnosti tvůrci z východních zemí Západu ukazují, že v otázce rovnosti pohlaví a v nediskriminačním přístupu má ještě co dohánět (včetně práva žen na knír). Jak ve funkci "nastavení zrcadla" (nejen v popsané rovině a nejen Západu), tak i čistě jako kulturní artefakt je jejich film labužnickou ukázkou skvěle zvládnutého postmoderního přístupu; spočíváť kvalita tohoto filmu 1) ve využití vlastní béčkovosti k subverzi žánru, 2) v gradaci ohromení a dávkování zásadních informací, 3) v kombinaci. Ad 2: Každé WTF je o něco později přebito dalším, silnějším, přičemž často nejde o marginálie, ale o podstatné prvky příběhu (např. že Justice dokáže cestovat časem, je naprosto WTF zjištění, které navíc přichází až poté, co došlo k úplnému zmatení diváka ohledně kauzální legitimity jedné zásadní dějové sekvence - nehledě k tomu, že k vysvětlení tohoto zmatku není možnost přesunu v čase použita). Ad 3: Všechno to, co už jsme viděli jinde (totiž ve stále se opakující produkci filmového průmyslu), se zde kombinuje jak mezi sebou, tak i s tím, co jsme ještě nikde neviděli, či jak jsme to ještě neviděli. Přičemž to vše významně promlouvá k dnešní společenské a civilizační realitě. Co říci závěrem? Každý druh diváka si tu přijde na své: Zazní nejméně jedna echtovní arnoldovská hláška, nejméně jedna postava se jmenuje Uwe a nejmíň jeden superhrdina s rambovským "úsměvem" střílí ze zdi (ZE! zdi), avšak přilba se nepokládala na lavici, batoh se neotvíral a uzel na sáčku nerozvazoval nikdy tak dlouho. A tím myslím fakt dlouho. Artově dlouho. ()

honajz

Podobně jako je dvojsmyslný název (hlavní hrdina se jmenuje Justice a má koule), tak dvojsmyslný je celý film, který se dá brát buď jako geniální, nebo jako totální hnus. Asi takhle - nemám potřebu to kdy vidět znovu, ale těch politicky nekorektních dvojsmyslů je zde hromada (a určitě jsem ne všechny dokázal postřehnout) a nakonec to má dokonce vůbec ne parodickou, ale silnou myšlenku k současnému stavu světa. Celé to vypadá, jako by si dali mladí Jeunet s Bessonem speed a prokombinovali to s moderními pokusy o komiksové prvky ve filmech včetně cákanců krve. Je zde dost nahotinek, dost mrtvol, dost sexu, dost krvavých přestřelek, ale celé to drží jakousi svoji poetiku hnusu, a přitom je to totální mindfuck, který vlastně ale i může dávat smysl. Těžko se to popisuje, to se žel musí vidět. Říkám žel, protože i přes jisté zajímavé myšlenky skryté dovedně v pozadí (taky dvojsmysl) a velmi vtipného robota z toho nakonec mám spíše negativní pocity. ()

Radko

Panková skupina z Teplíc Šanov 1 v pesničke vydanej v roku 1990 spievala: "Prase je dobytek, lidi nejsou lepší". Nuž a v druhom desaťročí 21. storočia sa toho chopili naši východní pobratimovia - Kazachovia a Bulhari. Nakrútili postapokalyptický masaker o prasatách v ľuďoch a ľuďoch v prasniciach. A o ich krvavom súboji. Skáče sa v deji i čase, ruština strieda prasačninu (jazyk ošípaných) a tá zase angličtinu. Je to presne tak krvavé, krvou fliaskajúce, zahovnené a sexuálne explicitné, ako to znie. A aby to nestačilo, ústredná súrodenecko incestná dvojica miestami filozofuje o ľudstve, budúcnosti, deťoch a ich údele vo svete. Naivne, ale zato s chuťou. Prapozvláštny film, no nedá sa povedať, že úplne márny. ()

• Film byl původně natočen v roce 2017 jako pilotní díl seriálu, po přehodnocení konceptu byl nakonec rozšířen na celovečerní film s premiérou na londýnském filmovém festivalu FrightFest 23. srpna 2019. (pornogrind)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů