Dějové schéma tohoto Saurova psychologického filmu je prosté a mnohokrát v literatuře i filmu použité: muž středního věku se po letech vrací do rodného kraje, setkává se se známými lidmi a místy a tato setkání v něm vyvolávají vzpomínky a představy. Složitý je však vnitřní smysl filmu, související s jeho výstavbou, založenou na principu neustálého prolínání dvou časových rovin. Originalita Saurova řešení spočívá v tom, že podoba hrdiny se při návratech do minulosti nemění, což vede k dvojznačnosti situací a umožňuje nezvyklé propojení obou časových linií. Film znamenal v kontextu španělské kinematografie významný převrat, a to pro svou otevřenost, s jakou se dotýká dlouho tabuizovaného tématu občanské války 1936 -1939. (oficiálny text distribútora)

PollyJean

Saura mne poprvé poněkud zrozpačitěl. Z filmů, které jsem od něj viděla, poprvé zobrazuje hrdinu, který je slabý. Nostalgie je krásná, ale pokud je jen útěkem, tak je něco špatně. Luis se utíká do vzpomínek na prázdniny strávené u příbuzných, ale když k němu minulost vztáhne ruce s prosbou o pomoc, práskne do bot s až nehezkou rychlostí. Nevěřila bych, že nápad ponechat stárnoucího hrdinu i v roli chlapce může obstát bez toho, aby byl směšný, ale José Luis López Vázquez to zvládá naprosto s přehledem, bez jakéhokoli pitvoření, někdy jen pouhou změnou pohledu. ()

edie sedgwic

Velmi silno pripominajuce iny Saurov film Stary dom uprostred Madrid. Cely dej je pretkany nostalgiou a nedopovedanym. Nemam pocit, ze by sa chcel reziser s divakom hrat. Akoby si pribeh rozpraval sam pre seba a divakovi don len dovolil nahliadnut. Ostane len zvlastne smutok z toho, ako to vsetko mohlo byt a nie je. ()

kobejn

Byl rok 95 a já pravidelně sledoval pondělní filmový klub...Saurův portrét přišel hned po jeho mistrovi Bunuelovi...a tento film byl dalším skvělým zážitkem...neuvěřitelně nostalgická vzpomínka na neexistující čas a bytí, které už není...minulost neexistuje...přítomnost neexistuje...a ani budoucnost neexistuje...vše je jen subjektivní projekce...nikdy nic nebylo není a nebude...ani tento film už neexistuje... ()

Adam Bernau

V komentářích k Saurovým filmům se (za cenu násilného zploštění a zúžení obrazu, avšak nikoli neprávem) zhusta mluví o prvoplánových jinotajích frankistického Španělska a španělské společnosti. Sestřenice Angelika je však film, který tuto problematiku reflektuje bez jinotajů, formou vzpomínek hlavního (ne)hrdiny. K tomu všemu tři poznámky: 1) Napsal jsem sice "bez jinotajů", to však neznamená, že jednotlivé postavy nepředstavují určité spociologicko-politické typy. Má-li pak zkušenost a jednání hlavní postavy reprezentovat něco typického, musí být Angelika pojímána jako postava reprezentující Espaňu (viz pak i její dceru - totožná herečka). Převádět film na tuto rovinu se mi ale opět vůbec nechce. Bez toho je silnější. 2) Formát nostalgické vzpomínky, návratů do dětství včetně např. prvních náznakových zážitků erotična nebo reflexe tehdejší válečné situace, je pro českého diváka důvěrně známý. Lze srovnávat, že co se v českých filmech pohybuje na hranici (nebo i daleko za hranicí) sentimentálního kýče (obvykle v rámci "laskavého českého humoru"), je u Saury úplně někde jinde. Možná proto, že Saura se zbytečně nerozkecává, nerozněžňuje. 3) K mimořádnému zesílení dojmu, účinku na diváka, stačí Saurovi banální trik: ponechat ve vzpomínkových sekvencích dospělého herce tak jak stojí a leží a nenahrazavoat ho dětskou postavou. Díky tomu cítíme, že vše je neustále přítomno (a místy se i poněkud ztrácíme spolu s hlavní postavou; kam až to u diváka může vést, viz v komentáři kobejnově). ()

radektejkal

V některých zemích (Německo za Hitlera, Čechy za komunistů aj.) byli duševně nemocní, vlastně spíše duševně jiní, považováni za vřed "normální" společnosti a zasouváni do ústraní nebo přímo exterminováni. Jinde (v oblasti latinské kultury) však byli považováni skoro za světce (třeba jako bláznivá Bernadetta). A Carlos Sauara, ve své snaze "vyžrat" ostatním režisérům zásadní filmová témata, si toho nemohl nepovšimnout. Jeho řešení je navíc myšlenkové košaté a odvážné, i když přísně v mezích slušnosti (všechno, včetně fantasmatických vzpomínek - ostatně Luizova /vynikající José Luis López Vázquez/ reakce na totemové předměty a místa je okouzlující). Pozn.: Do minulosti se můžeme kdykoli vracet; nikoli však na vlastní přání a nikoli v tehdejší podobě, neboť fyzické nezbytně umírá s každou sekundou. ()