Hříšnice

Dráma / Mysteriózny / Thriller / Krimi
USA, (2017–2021), 24 h 5 min (Minutáž: 41–55 min)

Tvorcovia:

Derek Simonds

Predloha:

Petra Hammesfahr (kniha)

Jessica Biel, Christopher Abbott, Bill Pullman, Patti D'Arbanville, Teri Wyble, Robert Funaro, C.J. Hunt, Jacob Berger, Adrienne Lovette, Abby Miller (viac)

• Cora (2017) - 8 epizód

• Julian (2018) - 8 epizód

• Jamie (2020) - 8 epizód

• Percy (2021) - 8 epizód

Cora Tannettiová (Jessica Bielová) je obyčejná dvaceti sedmi letá žena, která je šťastně vdaná za Masona Tannettiho (Christopher Abbott) a má s ním malého syna. Krom toho, že je Cora spořádanou matkou, je také spolehlivou pracovnicí v podniku svého tchána. Jednoho dne si celá rodina vyjede na výlet k jezeru, kde chtějí strávit slunné odpoledne. Když však Cora začne pozorovat dva mladé páry na pláži, zničehonic popadne nůž, kterým synovi krájela ovoce, přistoupí k nic netušícímu mládenci Frankiemu a začne jej bodat po celém těle. Frankie na místě umírá a Cora je ihned dopravena do vazby. Případ by mohl být vyřešen rychle – bylo mnoho očitých svědků, a i samotná Cora se k činu přiznává, i když sama netuší, proč onu věc spáchala. Vyšetřování se ujímá starší detektiv Harry Ambrose (Bill Pullman), který se nenechá odbýt jednoduchostí současné verze vraždy, a hodlá přijít na to, proč k ní skutečně došlo... První osmidílná řada seriálu Hříšná duše vznikla podle knihy německé spisovatelky Petry Hammesfahrové, jež byla vydána poprvé v roce 1999. Seriál byl dvakrát nominován na Zlatý glóbus za nejlepší minisérii nebo TV film, a také za nejlepší herečku v minisérii nebo TV filmu Jessicu Bielovou. Ta vedoucí úlohu v seriálu ztvárnila vůbec poprvé a diváci ji můžou znát ze snímků jako Iluzionista (2006), Hitchcock (2012) nebo z klasických hollywoodských trháků jako Blade: Trinity (2004), Next (2007) nebo Total Recall (2012). Bill Pullman, představitel detektiva Ambrose, má za sebou bohatou hereckou kariéru, z níž je možné zmínit např. komedii Spaceballs (1987), Lost Highway (1997) Davida Lynche či film Den nezávislosti (1996). (Česká televize)

gudaulin

Scénárista neotálí a hned po představené své hrdinky ji nechá v explozi emocí brutálně vraždit. Navnadí tak očekávání fanoušků explicitního násilí a drsné školy, jenže vzápětí přehodí výhybku a je čím dál víc jasné, že sledujeme psychologické drama, kde půjde o zkoumání temných zákoutí lidské psychiky, vyvolávání vzpomínek na to, co chceme bezpečně zazdít hluboko v podvědomí. Jessicu Biel mám spojenou s hezkou tváří, která ji předurčuje do role estetických doplňků děje. Její herectví jsem dosud považoval za v nejlepším případě průměrné, tady se ale vzchopila ke svému dosud nejlepšímu výkonu a minimálně nedělá seriálu ostudu. Hlavním tahounem je ale Bill Pullman v roli vyšetřovatele. Mám pochybnosti o tom, že by v praxi tenhle způsob zastření paměti fungoval, ale nešť, natočené je to pěkně a vyvolává to správné emoce na správných místech. Celkový dojem za 1. sérii: 75 %. ()

Tosim

Americký detektivní seriál, na kterém je nejzajímavější přístup detektiva, který prochází všemi řadami, sympatického Billa Pullmana, k obviněným. Je totiž dost osobní a Harry Ambrose, který má (samozřejmě) i své osobní démony, tento přístup dostává jak do světla, tak ho i stahuje do hlubiny. Tím posledním byla nejzajímavější třetí, víceméně průměrná (70%) řada. První dost často přešlapovala na místě (80%), mě se zatím nejvíce líbila ta druhá, nejtajemnější a nejnapínavější (90%). Další budou? ()

Malarkey

Kde jsou ty časy, kdy v Americe pochopili, že se dobrý námět může rozložit do seriálového provedení, které může být drahé, velkolepé a nezapomenutelné. Za posledních patnáct let totiž v Americe proběhla seriálová revoluce a díky tomu množství seriálů, které do světa vyplivli, se i vnímaná kvalita notně posunula a to co je nyní standard byl před patnácti lety absolutní zážitek. Hledat tedy v tomto množství kvalitních seriálů něco, co je zase o chlup jinde, je jako hledat jehlu v kupce sena. Jde to, ale je to obtížné. No a jeden z těch seriálů, který opět přechází za pomyslnou hranici aktuálního amerického seriálového standardu je právě seriál Hříšnice. Psychadelický, chladný, depresivní, ale účinný, originální a nápaditý. Bill Pullman se ve svém vyšetřovateli našel a připomněl, že nepatří do starého železa. Je neortodoxní, opět něčím zvláštní a myslím si, že je hlavní nosnou stránkou celého konceptu. Druhá nosná myšlenka je ale i námět a v první sérii Jessica Biel. Přišel jsem si jak při sledování první série Temného případu. Bylo mi ouvej, ale nedokázal jsem od seriálu odpoutat zrak. Nicméně hvězdičku ubírám za přílišnou naplánovanost v příběhu, který toho vlastně v prvních osmi dílech příliš neřekl, ale zároveň toho řekl dost na to, aby jeden případ ukončil. Seriál mě tak fascinuje a rozhodně počítám s dalšími sériemi, na které se vysloveně těším. Díky České televizi za seznámení s tímto seriálem! ()

hirnlego

Za sympatičnost hlavní postavy ani za falešnýho Shiu LaBeoufa ty 4* vážně nejsou, průlomová romantika 7. dílu si ale zaslouží trochu lásky. ()

Fr

,,PROČ SI NEMŮŽU NA NIC VZPOMENOUT?…“ /// Pomalý – až laxní budování příběhu, který ovšem zvratem v první části hodně navnadí. Jessica Biel jako tajemná žena, která vraždila na veřejnosti za denního světla a Bill Pullman jako vytrvalej polda, pátrající po motivu, jsou dobří příběhový tahouni. Pak ten motiv…Pomocí flashbacků mrkneme na to, co všechno dokáže Bůh, plusem je taky skoro až mysteriózní atmosféra. Pak přichází čas rozuzlení a Cora ztrácí část mejch sympatií, páč mám dojem, že je to blbá kráva – a nemůžu neříct, že to na vnímání příběhu nemá vliv. Místo nenávisti cejtím letargii, což je prostě špatně. Naštěstí je tady i kus toho překvapení (jako asi aby nebyla taková kráva), takže nakonec celkem spokojenost. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2007 napsala Petra Hammesfahr, neznám. 2.) Holky si vodím zásadně do sklepa. 3.) Po starý zůstal na pláži krvavej flek. 4.) Thx za titule „J.e.t.h.r.o“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Psychor

Námět seriálu může vyvolávat asociace na Camusův existencialismus a postavu Mersaulta, jenže tím veškerá podobnost rychle končí a Sinner se ubírá zcela odlišnou cestou. Patrně nejkvalitnější pilot sezony diváka bezpochyby uchvátí a spolehlivě navnadí na následujících sedm epizod. Lynchovská zasněnost zde bleskurychle přechází v brutální násilí, které však zcela nečekaně nabývá katarktického rozměru. Na základě četných indicií z úvodních epizod jsem tajně doufal v teologické drama a třebaže se příběh nakonec odvíjí pouze v psycho-sexuální rovině, jsem s jeho výslednou podobou spokojen. Z hereckých výkonů pochválím především talentovanou Nadii Alexander v roli sympatické Phoebe, která dodala závěrečným epizodám nový impuls, a celý sedmý díl jde právem pouze za ní. ()

castor

PRVNÍ SÉRIE: Některé situace přijdou naprosto nečekaně. Co dá malému synovi k večeři? Jak mu to jednou celé vysvětlí? Nebo zda ho bolí řezná rána nad zápěstím? To všechno je teď absolutně na vedlejší koleji, protože se snaží pochopit, co se před pár hodinami vlastně stalo. Celé si to přehrává a tápe v tom víc a víc. Původ je hluboko v minulosti, v dětství a dospívání. Holt „chtěly jenom žít!“ Toho muže podle svých slov vůbec neznala. Jenže na pláži před zraky své rodiny a jeho přátel muže „zničehonic“ smrtelně pobodá nožem, kterým o pár okamžiků dříve krájela synkovi ovoce. Neví proč. Prý se tvářila, jako by zachraňovala jeho přítelkyni. O její vině nemůže být s ohledem hned na několik svědků pochyb. Je tu ovšem ještě zkušený detektiv, který sice bojuje se svými vlastními démony, nicméně chce jejímu nečekanému a nekompromisnímu jednání přijít na kloub. A s minimálně 30 roky ve státní věznici se nehodlá smířit. Občas je škoda, že narážíme na poměrně rutinní režii, nicméně kousky skládačky pasují jeden k druhému, má to skvělou atmosféru a herce. Bill Pullman vystupuje jako přemýšlivý introvert i životem unavený empatik. Zdeptaná Jessica Biel ze sebe ždíme solidní emoce a tahle role jí po letech opravdu slušně sedla. ()

-bad-mad-wolf-

"Každej si myslí, že máme všichni stejný šance. Nemáme." Ve zkratce: Season 1: Kvalitativně parádně vyvážený seriál, který příkladně využívá tématu zapomenutých a potlačených vzpomínek. Nejasnost, matoucí asociace a neutuchající bolest poznamenaného života. Bill Pullman boží. Season 2: Podobný mustr (iracionální zločin a následná rozplétačka) tentokrát stojí především na skvěle napsané postavě Very Walker, která celou sérii balancuje na hranici záporáctví. Cajk. Season 3: Nietzche, život a smrt. Námět je interesantní a chvílemi schopně vrství pošahaný příběh nihilistického magora + Harryho zabordelené dušičky. Škoda, že to potápí kráva Sonya. A jo, taky je to trochu nuda. Season 4: Zdánlivě nejobyčejnější série - nakonec ale pomalu nejlepší, jelikož atraktivně a napínavě kombinuje osvědčené krimi atributy. Vnitřní souboj i souznění démonů Harryho a Percy pak dodávají něco navíc. ()

Aky

Ve výsledku nakonec docela jednoduchá zápletka, ovšem rozepsaná, zrežírovaná a zahraná tak, že mi po celou dobu příběh nedal vydechnout. Několik rovin (kriminální, rodinná, náboženská...) se nevtíravě proplétají k jasnému závěru. Mezi výtečnými hereckými výkony dominuje v sympatické roli Bill Pullman. ()

DwayneJohnson

Veskrze průměrný seriál, který po velmi dobrém začátku postupně ztrácí dech a zachrání to sportovní terminologií až v prodloužení, kdy se Billu Pullmanovi konečně podaří skórovat. Zbytek mezi tím je zbytečně moc dlouhý a postupně začíná ztrácet divákovu pozornost. Moc tomu nepomohla ani Jessica, která v průběhu těch několika let vypadá pořád stejně a musím to napsat, někdy s prominutím čuměla jak kráva. Vím, že to asi měla ve scénáři, nicméně mě tohle osobně přivádělo někdy až k šílenství, které na(ne)štěstí Bill na konci maličko opravil. S lepším a lépe natočeným příběhem bych šel možná výš, tahle jsem bohužel nucen zůstat na zlatém středu. ()

Happens

To je přesně to, co mi chybělo v seriálu Outsider od Kinga. Ta čirá pragmaticky jasná linie zločinu, která ovšem (bez použití duchovna) není tak jasná, jak se zdá být, což se vyřeší pouze detektivní prací značky Do selhání, starým dobrým řemeslem. Druhá série poněkud parazituje na úspěchu principu první, nepřichází s novou pointou, ale i tak. Koukatelné. ()

Arsenal83

Návod ako sa z kvalitne rozbehnutého tajomného thrilleru stane príbeh o pár smažkách a sexuálnych deviantoch. Menej atmosferické ako tohtoročný počin s Amy Adams "Sharp Objects", ale o čosi zaujímavejšie. Super seriál to ale nie je, s pribúdajúcimi dielmi stráca na pútavosti. Záverečný wow efekt sa u mňa nekonal. To snové prevedenie celkovo šlo na úkor nejakých prekvapení. ()

Flego

Začne to vskutku impozantne, keď hlavná postava dobodá na pláži muža a nevie prečo... Silnou stránkou seriálu je vyrovnanosť všetkých 8 častí, dej plynie zdanlivo pomaly a pokojne ale je to mrazivý pokoj a každý diel skončí takým spôsobom, že som bol "nútený" zhltnúť túto thrillerovú jednohubku naraz. Okrem hlavnej línie seriál vhodne a niekedy podprahovo otvára mnohé myšlienky na tému ortodoxné kresťanstvo, drogy, sexuálne úchylky. Herci boli v pohode, okrem Billy Pullmana zaujala Jessica Biel, ktorá bola zároveň producentkou. ()

claudel

Skvělé, vynikající a mnohem lepší, napínavější a zajímavější než všemi vychvalované a přeceňované Sedmilhářky s hysterickými Witherspoone a Dern. Především oceňuji perfektní volbu dvou hlavních postav - Jessica Biel je mimořádně přesvědčivá a zapomenutá hvězda devadesátých let Bill Pullman slaví patřičný návrat na výsluní. Oběma jejich postavy náramně padnuly, Billova zarputilost a tvrdošíjnost mi imponovala. Ta minisérie potvrzuje moje soukromé vnímání světa a rovnováhy v něm, proto mě oslovila mnohem více než hysterické vřískání kolem toho, že nějaké dítě dalo jinému dítěti ve školce pusu. Bravo a s nadšením přijímám informaci, že se chystá druhá série. ()

Morholt

Spořádané matce od rodiny rupne z ničeho nic v kouli a na pláži pobodá neznámého maníka. Motivaci není schopná objasnit, právníka odmítá a všechno směřuje k tomu, že stráví hodně dlouhou dobu za katrem. Nicméně je tu všetečný detektiv, který začne postupně rozplétat, co za tím vším je. Tohle mě bavilo. Vláčné tempo přesně odpovídá charakteru děje a i když chápu, že někomu to pomalé vyprávění nemusí vyhovovat, mě to sedělo, protože i vzdor tomu se z mého pohledu pořád něco dělo. Samotné pozadí zločinu bylo smutné, temné i lidské a hlavně dávalo smysl. Žádné scénáristické boty jsem si nevšiml a ani jsem neměl potřebu jí hledat. Příjemným osvěžením byla i policistova osobní linka opepřená troškou zvrácenosti. Jessica Biel a Bill Pullman zahráli na jedničku a ačkoliv ani jeden nepatří k mým oblíbencům, sem by se jen těžko našel někdo lepší. 90% ()

Handle

Ačkoli nemusím podobné thrillery (respektive mě spíš nudí, protože často sázejí pouze na strašně "chytrou" pointu, která vlastně není vůbec chytrá), tak mě těch několik dílů poměrně po celou dobu bavily. Sice to není nic, co by udělalo díru do světa, ale jako fajn thrillerová jednohubka to funguje úplně v pohodě. Dokonce ani ten závěr nebyl nijak pitomý, a proto v pohodě přihazuju i čtvrtou hvězdu. Ve svém žánru určitě nadprůměr. ()

BoPo

Jessica Biel má od roku 2004 (Blade: Trinity) kariéru v prdeli a tu sa úspešne pokúsila o jej reštart. Uvidíme, ako dopadne Candy, jej ďalší seriál v poradí. Bill Pullman bude navždy nesmrteľný, a to vďaka Spaceballs (1987) a samozrejme najmä vďaka Lost Highway (1997). Tu sa spolu stretli a dali nám v podstate Temný případ pre nenáročných. Ste neustále zvedaví, čo Vám prinesie ďalší diel a celú dobu tajne dúfate v nejaký Eyes Wide Shut. Detektívka osviežená tým, že ústredná postava všetkého diania si nič nepamätá a keď si na niečo spomenie, tak to má popletené, poprehadzované, a vy tak skladáte skladačku v skladačke. Na záver všetko zaklepne, ale nedostal som nič nezabudnuteľné. Budem si pamätať, že Jessica Biel ešte nie odpísaná a...inak vlastne už nič. ()