Hříšnice

Dráma / Mysteriózny / Thriller / Krimi
USA, (2017–2021), 24 h 5 min (Minutáž: 41–55 min)

Tvorcovia:

Derek Simonds

Predloha:

Petra Hammesfahr (kniha)

Jessica Biel, Christopher Abbott, Bill Pullman, Patti D'Arbanville, Teri Wyble, Robert Funaro, C.J. Hunt, Jacob Berger, Adrienne Lovette, Abby Miller (viac)

• Cora (2017) - 8 epizód

• Julian (2018) - 8 epizód

• Jamie (2020) - 8 epizód

• Percy (2021) - 8 epizód

Cora Tannettiová (Jessica Bielová) je obyčejná dvaceti sedmi letá žena, která je šťastně vdaná za Masona Tannettiho (Christopher Abbott) a má s ním malého syna. Krom toho, že je Cora spořádanou matkou, je také spolehlivou pracovnicí v podniku svého tchána. Jednoho dne si celá rodina vyjede na výlet k jezeru, kde chtějí strávit slunné odpoledne. Když však Cora začne pozorovat dva mladé páry na pláži, zničehonic popadne nůž, kterým synovi krájela ovoce, přistoupí k nic netušícímu mládenci Frankiemu a začne jej bodat po celém těle. Frankie na místě umírá a Cora je ihned dopravena do vazby. Případ by mohl být vyřešen rychle – bylo mnoho očitých svědků, a i samotná Cora se k činu přiznává, i když sama netuší, proč onu věc spáchala. Vyšetřování se ujímá starší detektiv Harry Ambrose (Bill Pullman), který se nenechá odbýt jednoduchostí současné verze vraždy, a hodlá přijít na to, proč k ní skutečně došlo... První osmidílná řada seriálu Hříšná duše vznikla podle knihy německé spisovatelky Petry Hammesfahrové, jež byla vydána poprvé v roce 1999. Seriál byl dvakrát nominován na Zlatý glóbus za nejlepší minisérii nebo TV film, a také za nejlepší herečku v minisérii nebo TV filmu Jessicu Bielovou. Ta vedoucí úlohu v seriálu ztvárnila vůbec poprvé a diváci ji můžou znát ze snímků jako Iluzionista (2006), Hitchcock (2012) nebo z klasických hollywoodských trháků jako Blade: Trinity (2004), Next (2007) nebo Total Recall (2012). Bill Pullman, představitel detektiva Ambrose, má za sebou bohatou hereckou kariéru, z níž je možné zmínit např. komedii Spaceballs (1987), Lost Highway (1997) Davida Lynche či film Den nezávislosti (1996). (Česká televize)

Caminzind

1. série: Byl by to naprosto excelentní počin, nebýt těch brutálních děr ve scénáři, kterými nás autoři zcela zbytečně tahají za nos. https://filmschoolrejects.com/the-sinner-finale-review/ 2. série: Opět velice slibný začátek, avšak v půlce děj zahučí do těžké vztahové nudy s přemírou flashbacků a mysteriozní vaty. Postupem času se celá série stává téměř nekoukatelnou a její konec byl pro mne opravdu vysvobozením. Ani necítím zklamání, spíše jsem znechucen. 3. série: O poznání tajemnější než dvojka, ovšem postupem času se vám nepochopitelný sentiment kolem ústředního psychopata naprosto znechutí, a pak už jen opět vyhlížíte finále, ve kterém zase (jako u dvojky) půjde o hovno. ()

-bad-mad-wolf-

"Každej si myslí, že máme všichni stejný šance. Nemáme." Ve zkratce: Season 1: Kvalitativně parádně vyvážený seriál, který příkladně využívá tématu zapomenutých a potlačených vzpomínek. Nejasnost, matoucí asociace a neutuchající bolest poznamenaného života. Bill Pullman boží. Season 2: Podobný mustr (iracionální zločin a následná rozplétačka) tentokrát stojí především na skvěle napsané postavě Very Walker, která celou sérii balancuje na hranici záporáctví. Cajk. Season 3: Nietzche, život a smrt. Námět je interesantní a chvílemi schopně vrství pošahaný příběh nihilistického magora + Harryho zabordelené dušičky. Škoda, že to potápí kráva Sonya. A jo, taky je to trochu nuda. Season 4: Zdánlivě nejobyčejnější série - nakonec ale pomalu nejlepší, jelikož atraktivně a napínavě kombinuje osvědčené krimi atributy. Vnitřní souboj i souznění démonů Harryho a Percy pak dodávají něco navíc. ()

Vajonek

Komentář k druhé sérii s mírným návratem k jedničce... Na úvod musím říci, že druhá série mě zaujala více než první. Je to jeden z těch seriálů (či spíše sérií seriálů, protože jak jsem právě napsala, jednička mě zase tolik neuchvátila), u kterých můžete zhlédnout celou sérii na jeden zátah a vůbec vám nepřijde, že jste strávili u obrazovky několik hodin. Dělá to asi určitá netradičnost zápletky i způsob (ne)vyšetřování případu (hned v prvním díle zjistíme, kdo je vrah a další "vyšetřování" je tu vlastně proto, abychom poznali vrahovy pohnutky a pomohli mu, protože je zřejmé, že za tu vraždu tak úplně nemůže) a určitě skvělé uvěřitelné herecké výkony všech, kdo se v tom objeví, v čele s podivínským detektivem s výrazem trpitele skvěle zahraným Billem Pullmanem. Jak v první, tak ve druhé sérii mi pozorování hlavního vyšetřovatele způsobovalo dost rozporuplné pocity, jeho mimika mě chvílemi rozčilovala, chvílemi přitahovala, chvílemi jsem měla chuť ho obejmout a utěšovat, je mi něčím sympatický, ale zároveň z něj cítím něco, co mě popuzuje; celkově je to každopádně postava neotřelá, na kterou člověk jen tak nezapomene. Sledujete vývoj případu a těšíte se, co zajímavého odhalí nový díl. A možná ještě víc na to, jak to budou jednotlivé postavy prožívat, protože tomuhle seriálu se velice dobře daří diváka vtáhnout mezi jednotlivé hrdiny a přimět ho vnímat věci, co se jim dějí, spolu s nimi. První série mě právě svou neotřelostí a povedenými hereckými výkony zaujala zkraje a s přibývajícími díly přece jen začínala trochu nudit, což vedlo i k tomu, že jsem se hned nevrhla na dvojku. Když jsem tak ale učinila, nemohla jsem se od seriálu odtrhnout. Jsem zvědavá, co přinese série třetí. - Hodnocení trojky (červenec 2020): Tato série mě zaujala nejméně, ač jsem se na ni hodně těšila. Hlavní "hrdina" Jamie mi byl se svým věčným skuhráním a hraním si na chudáka od začátku hrozně nesympatický a přetrvalo to až do konce. Dilemata, která řešil se svým kamarádek Nickem, asi občas zaměstnávají hodně z nás, nicméně to, v co se uvažování nad smyslem života zvrhlo v případě Jamieho? Nevím, je to pro mě asi hodně těžko pochopitelné, neuvěřitelné. Také mi moc nevyhovoval určitý posun spočívající v tom, že Harry měl oproti předchozím řadám, kdy bylo zřejmé, že chce vrahovi nějak pomoci, s Jamiem takový neukotvený vztah, chvíli se zdálo, že je mu Jamie sympatický, chvíli, že ho nesnáší. No on také Jamie oproti Coře a Julianovi podle mě prostě nebyl takové neviňátko a pochopit či ospravedlnit jeho počínání nebylo tak snadné (pro mě spíše nemožné). Harry se choval chvílemi už hodně divně a dělal dost nelogická rozhodnutí, se svým pajdáním a bolestmi zad vypadal, že už by měl a chtěl asi spíš odejít na odpočinek. Takže ani on, ač BP pořád předvádí dobrý herecký výkon, už pro mě nebyl tak zajímavý jako v předchozích částech. Zase se mi zde ale docela líbila "milostná zápletka", která Harryho ukázala v trochu jiném světle oproti předchozím řadám. - Hodnocení čtverky (březen 2022): Po trojce jsem měla trochu obavy a dvakrát se mi do další řady nechtělo. Ale nakonec jsem ráda, že jsem se podívala. Oproti předchozí řadě určitě posun k lepšímu, mělo to sice trochu pomalejší rozjezd, ale postupně nabíralo na obrátkách a poslední díly byly opravdu zajímavé, napínavé, měly atmosféru, spád. Jak mě v předešlé řadě Harry už dost štval, zde mi přišlo, že byl do značné míry "zpět", jak jsme ho poznali v prvních řadách. Příběh byl opět nový a v mnohém hodně jiný než ty předchozí. Určitě by se daly najít nedostatky, různé nesrovnalosti (třeba ten "výměnný obchod", který se odhalil v úplném závěru, to jako fakt ne, nedokážu si představit, že by tohle mohlo reálně proběhnout a vůbec mi to nesedělo ani do toho seriálu). Ono už přistoupit na to, že hlavního hrdinu stále potkávají takto zvláštní až neuvěřitelné případy, kamkoli se hne, chce možná u řady lidí určité sebezapření a přimhouření obou očí. Ale já jsem celkově spokojená, líbilo se mi i to, že Percyin příběh se možná nejvíce ze všech řad v mnohém potkával s osudem a různými strachy a problémy Harryho a tím se to celé hezky doplňovalo, otevíralo a zase uzavíralo. Nevím, jaké jsou další záměry tvůrců a určitě konec čtverky dává prostor pro další pokračování (např. vzhledem k otevřenému vyznění, co se týče vztahu Harryho se Sonjou), ale i vzhledem k před chvílí napsanému bych si dokázala představit, kdyby právě touto řadou tvůrci celý seriál uzavřeli. () (menej) (viac)

gudaulin

Scénárista neotálí a hned po představené své hrdinky ji nechá v explozi emocí brutálně vraždit. Navnadí tak očekávání fanoušků explicitního násilí a drsné školy, jenže vzápětí přehodí výhybku a je čím dál víc jasné, že sledujeme psychologické drama, kde půjde o zkoumání temných zákoutí lidské psychiky, vyvolávání vzpomínek na to, co chceme bezpečně zazdít hluboko v podvědomí. Jessicu Biel mám spojenou s hezkou tváří, která ji předurčuje do role estetických doplňků děje. Její herectví jsem dosud považoval za v nejlepším případě průměrné, tady se ale vzchopila ke svému dosud nejlepšímu výkonu a minimálně nedělá seriálu ostudu. Hlavním tahounem je ale Bill Pullman v roli vyšetřovatele. Mám pochybnosti o tom, že by v praxi tenhle způsob zastření paměti fungoval, ale nešť, natočené je to pěkně a vyvolává to správné emoce na správných místech. Celkový dojem za 1. sérii: 75 %. ()

misbos

1.řada: Když masochista vyšetřuje - aneb - však Vy si vzpomenete. Je to krutej nadprůměr, Jessica Biel a Bill Pullman svítěj jak žárovky, ale přeci jen to občas drhne. 2. řada: Některé čaje nejsou léčivé - aneb - kterak náhradní matka pravou katharsis našla. Cywe Carrie Coon!!! Kdo by to byl řekl, že si to ta divná rohatá z Avengers takhle podá, je bezchybná. A celkově je to podle mě o nějaký kousky lepší než první řada, už jen tou myšlenkou, že katarze se na oko dá hrát jen chvilku, a pak se z toho divadýlka stává maškaráda (nebo porno nebo bezduchá řezničina) - rituál nutně degeneruje, čtěte mi toho Calassa, krucinál! - fungující osvobození může přijít jen ze života, a je potřeba ho poznat a chytit (ten rozhovor mezi matkou a synem v restauraci). Jeviště pro "jakoby" je nutný spálit, pak se na ten "kámen" dá šáhnout doopravdy. Klasa a tím pádem plná nálož. ()

• Jessice Biel bylo při natáčení 35 let, přestože hrála postavu Cory Tanetti, které je v seriálu 27 let. Navrch hraje Coru i ve flashbacích, ve kterých jí je 23 let. (hansel97)