Jižní Bretaň a její odkryté půvaby

(TV film)
  • Francúzsko Bretagne Sud
Francúzsko, 2013, 52 min

Vzrušující putování magickými končinami, které nabízí západní cíp země galského kohouta. Mytická krajina, zvláštní poloostrov, kde dodnes žijí potomci Keltů, zázrak mezi mořem a nebem, skutečnost protkaná řadou tajemství... To vše lze napsat o nejzápadnějším výběžku Francie. V jižní Bretani prakticky chybějí jakékoli vyvýšeniny. Moře vymodelovalo břehy a rozrylo pobřeží. Tam, kde nic nestálo v cestě, se oceán rozlil hluboko do vnitrozemí. Blízkost oceánu výrazně ovlivnila tamní životní styl. Domy jsou postavené tak, aby zachycovaly maximum slunce a zabránily pronikání větru. Místní lidé se hrdě hlásí ke své dlouhé historii, četným architektonickým památkám i všudypřítomným tradicím. (Česká televize)

GeusX

Předchozí část má název "Severní Bretaň, pokladnice tradic". Tato druhá část dokumentu kompletuje putování po onom starobylém, větrem od moře stále bičovaném, romantickém kraji. Opět tu máme představení tradic obyvatel, středověká města i krásnou přírodu doprovázené víceméně strohým komentářem. Toto pokračování, které jsem viděl ihned v zápětí po Severní Bretani, na mne dělalo dojem menší roztříštěnosti a neskákalo se tak často z místa na místo. ()