Summer of the Monkeys

Film režiséra Michaela Andersona, oceněný na několika mezinárodních festivalech, je natočený na motivy stejnojmennné knihy amerického spisovatatele Wilsona Rawlse. Hlavní hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Jay Berry, který prožívá dětství se svými rodiči a sestrou (dvojčetem) na malé farmě v Oklahomě, uprostřed čerokézských indiánů a krásné přírody. Jeho dny vyplňuje práce i radost, ale zažívá také napětí a zvraty. Zvláště když se právě v okolí jeho domova objeví pozoruhodné opice. Jay Berry se rozhodne přijít záhadě na kloub a snaží se vychytralé opice pochytat, z čehož se ale záhy vyklube téměř neřešitelný problém. Vydatně mu při tom pomáhá jeho dědeček, ale i s jeho pomocí není souboj s opicemi vůbec snadný. (Agatha)

Agatha

Téměř dokonalá adaptace výborné knižní předlohy. Zfilmovat tento příběh se mi zdálo téměř nemožné, protože ty opičky jsou v knize skoro geniální, ale i ve filmu se to povedlo na jedničku, všechna čest. Jen přimět ty šimpanze k tomu, aby na sobě nechali to oblečení a při tom koukali do kamer ze svých míst, musel být nadlidský výkon. Ale zkušený režisér Michael Anderson už zvládl ledasco a tento příjemný film se mu povedl. Nevím proč ho u nás nikdy nedávali, zasloužil by si větší pozornost. ()

• Natáčelo se v kanadských městech Calgary a Saskatoon. (Agatha)
  • V roce 1998 získal snímek ceny na Filmové festivalu v Breckenridge v kategorii film pro děti, Filmovém festivalu ve floridském Marco Island a na Filmovém festivalu v Heartlandu v Indianapolis. (Agatha)