Renomovaný režisér se tentokrát nechal mírně inspirovat velkorozpočtovými hollywoodskými filmy (We´re No Angels; High Spirits). Zázrak má skrovnější rozsah. Děj se odehrává v Dublinu, Bray a County Wicklow. Příběh začíná jasnými a veselými obrazy, ale pak rychle potemní, když se do nevinné hry dvou teenagerů zamíchají emoce z minulosti jednoho z nich. Literáně talentovaná Rose a její prostoduchý přítel Jimmy tráví čas letních prázdnin vymýšlením příběhů o lidech, které spolu sledují na proměnádě. Tahle neškodná hra jim vytváří čarovný, bizarní svět, do kterého unikají před svými problémy. Postava Rose znamenala vynikající hereckou příležitost pro debutující Lorraine Pilkingtonovou, která ji hrála s nenuceným šarmem a lehkostí. Její vítězící nevinnost a také účast Nailla Byrna vnesly do filmu značné oživění. Zázrak prezentuje drobné lidské radosti i strasti, jenž skýtá pobřeží Bray Fossettův cirkus, promenáda v Martello Terrace, zábavní park. Tohle vše poskytuje veselé pozadí pro Jordanovou temnou posedlost, kterou rozehrává ve svých rozmarných, možná i pošetilých metaforách. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Chytré, kvalitní, prosté... 1) 41letý scénárista a režisér Neil Jordan je pro mě sám o sobě synonymem kvalitního nebo alespoň zajímavého filmu. Příjemně napsané dialogy sice příliš teenagerovsky nepůsobí, ale v daných souvislostech mi to nevadí. 2) První půlhodina je výborná, zhruba od 30. minuty, kdy je jasné, o co jde, se děj výrazně zpomalí a poněkud znudní. 3) Velmi irský film nezapře svůj původ - irský režisér natočil většinu záběrů ve východoirském přímořském městečku Bré (anglicky Bray), kde i sám bydlí. Irská angličtina i vzhled hlavních protagonistů rovněž nedá zapomenout, kde jsme se to ocitli. 4) Příjemný a přitažlivý zrzounek Niall Byrne (hlavní postava Jimmy) natočil svůj jediný celovečerní film. Bohužel jsem po letmém pátrání po netu nezjistil ani jeho přesný věk, ani důvod, proč dalšího filmování zanechal. 5) Ani 23letý Nor Mikkel Gaup (cirkusák Jonner) nebyl k zahození. ()

jhrasko

Je to pekne dávno, čo som videl tento ZÁZRAK. Pamätám si, že to bolo na festivale v Bratislave, pamätám si, Jeremy Irons tam vtedy uvádzal svojho Kafku od Soderbergha. Pamätám si ospalú atmosféru malomesta, chémiu Nialla Byrnea ( chýba na čsfd ) a Lorraine Pilkington ( HUMAN TRAFFIC btw. ). Pamätám si slona v kostole, úplne na konci, a pamätám si odchod z kina. Bol som absolútne dojatý. ()

LeoH

Tenhle dokonale zapomenutý Jordanův kousek mi podminovává soudnost hned několika na míru šitými atrakcemi: Za prvé je tu kouzelně zakonzervována podoba dublinského pobřeží (městečko Bray sice patří pod sousední hrabství Wicklow, ale vlastně je to takové jižní předměstí Dublinu) z doby před počátkem irského ekonomického zázraku, který město připravil o kus jeho tehdejšího drsného půvabu. Týmiž zelenými vláčky nadzemky D.A.R.T., kterými se vozí, které vyhlížejí a pod které občas skáčou hrdinové Zázraku, jsem v létě '94 jezdíval každé ráno do práce, koukal na tytéž nábřežní zídky z hrubě opracovaných kamenů, jednou za svítání po prochozené noci seděl na stejné zastávce na tomtéž plechovém nadchodu a pozoroval proti slunci babky sbírající za odlivu škeble v mokrém písku, jako by chodily po moři… Bylo moc prima po letech zjistit, že nenapodobitelnou atmosféru těch míst a chvil pro mě Jordan s Rousselotem v tomhle filmu uchovali. Důležitou úlohu tu má taky saxofon, moje celoživotní posedlost; saxofonové party hraje Courtney Pine, který se na deskách někdy až příliš nechává unést vlastní virtuozitou, ale ve službách filmových soundtracků ukázněně servíruje přesně ty zakouřené emotivní tóny, pro které tenhle nástroj miluju (viz též Angel Heart). A když už jsme u soundtracku, ten je z velké části vystavěný okolo prastarého šlágru Stardust, jehož půvabná a přitom zrádně komplikovaná melodie asi nikdy nezněla tak přirozeně jako tady, zvlášť když ji začne zpívat Beverly D'Angelo, moje další velká slabost (mj. Sheila z Formanových Vlasů). — K vyprávění jako takovému lze mít tisíc výhrad, méně smysluplných (jako třeba proč puberťačka s literárními ambicemi, žijící ve městě Samuela Becketta a Jamese Joyce, používá slovník čtyřicetiletého literáta ;-) ) i smysluplnějších, nejvíc asi k disproporci mezi okamžikem, kdy se Velké Tajemství dozví divák (skoro na začátku filmu) a kdy se ho Renee konečně odhodlá prozradit Jimmymu (i když mi její motivace po jistých životních zkušenostech nepřijde zase tak nepochopitelná). Všechny výhrady u mě ale blednou před přesností a citlivostí, s jakou Jordan vykreslil zjitřenou puberťáckou dušičku se vším jejím patosem, doslovností (proto mi snové sekvence nepřipadají „přestřelené“), vnímáním světa a emocí v nadživotní velikosti. A pokud se někdy během filmu přece jen zavrtím, magicko-realistické finále mě vždycky spolehlivě odzbrojí. ()

kolodej1

není to špatný film, i když žádný zázrak to zase není. Vyústění filmu bylo tak půl hodiny před koncem jasné každému, kdo už pár filmů viděl. Krásná Beverly do značné míry zachraňovala svým herectvím i krásou tento jinak průměrný film. Rose možná byla talentovaná, ale nevím, proč mluvila ve svém teenagerském věku jako 40-letý scénárista ()

• Natáčelo se od 30. dubna do 10. července 1990 v irském městě Bray. (BMW12)