Učitel

• Poľsko Belfer (viac)
Poľsko, (2016–2023), 22 h 27 min (Minutáž: 43–55 min)

Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Grzegorz Damięcki, Paweł Królikowski, Józef Pawłowski, Sebastian Fabijański, Aleksandra Grabowska, Piotr Głowacki (viac)

Učitel je jedním z nejúspěšnějších polských seriálů posledních let, který byl uveden v mnoha evropských zemích. Jeho protagonistou je polská hvězda první velikosti všestranně nadaný Maciej Stuhr, syn slavného herce a režiséra Jerzy Stuhra. Nejenom hvězdné obsazení mezinárodně známých polských herců ale zejména ponor do atmosféry menšího města, a jeho problémy s korupcí, životním prostředím, pronikáním ruské mafie, kvetoucím nelegálním obchodem a především osobními zájmy mocných, činí tento seriál tak atraktivním. Díky tomu tento thriller, přesvědčivý v detailech a v rozpracování jednotlivých motivů, přitahuje nejen milovníky tohoto žánru ale celé spektrum diváků. Zkušený režisér Łukasz Palkowski (Bohové, v ČT uvedeno) se ujal první desetidílné řady, na jejíž úspěch pak navázala druhá řada o osmi epizodách. (Česká televize)

Recenzie používateľa gudaulin k tomuto seriálu (2)

Učitel (2016)

V případě Macieje Stuhra nepadlo jablko daleko od stromu a tatínek může být, myslím, se synkem spokojen. Jeho profesor je dostatečně charismatický a mužný, aby si získal přízeň televizních diváků, a kriminální případ je dostatečně spletitý na to, aby utáhl 10dílnou sérii. Pokud bych přece jen měl nějaké výhrady, tak ke scénáři, který z hlavního hrdiny dělá až příliš suverénního hráče. Vypadá to, jako by polský učitel prošel v rámci přípravy kurzem pro příslušníky speciálních služeb a špinážní praxí. Jinak je ale seriál zaplněný celou řadou postav s velkým potenciálem a logika vyprávění se neohýbá směrem, při kterém bych nesouhlasně kroutil hlavou. Celkový dojem: 80 %. ()

Série 2 (2017) (S02)

Pokud jsem projektu jako celku dal 4 hvězdičky, byl to kompromis mezi první sérií, která mě nadchla, a druhou, která přece jen v porovnání s první sezónou zřetelně zaostávala. Výtky, které směřují k překombinovanosti a nerealističnosti scénáře, považuju za opodstatněné. Fantazie scénáristů tentokrát dostala až moc velká křídla a víc střízlivosti by určitě nezaškodilo. Na druhou stranu mi ten konstrukt nevadil zdaleka tolik, jak bych nakonec očekával. Nehledě na to, že podobně nebo i víc přepálených je řada projektů z oblasti tzv. severské detektivky a prochází jim to až podezřele snadno. Stále funguje příjemné obsazení v čele s Maciejem Stuhrem a pořád se daří udržet pozornost diváka a vnášet aktuální témata. Trochu sice přidávám, ale nechť. Celkový dojem: 70 %. ()