Učitel

• Poľsko Belfer (viac)
Poľsko, (2016–2023), 22 h 27 min (Minutáž: 43–55 min)

Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Grzegorz Damięcki, Paweł Królikowski, Józef Pawłowski, Sebastian Fabijański, Aleksandra Grabowska, Piotr Głowacki (viac)

Učitel je jedním z nejúspěšnějších polských seriálů posledních let, který byl uveden v mnoha evropských zemích. Jeho protagonistou je polská hvězda první velikosti všestranně nadaný Maciej Stuhr, syn slavného herce a režiséra Jerzy Stuhra. Nejenom hvězdné obsazení mezinárodně známých polských herců ale zejména ponor do atmosféry menšího města, a jeho problémy s korupcí, životním prostředím, pronikáním ruské mafie, kvetoucím nelegálním obchodem a především osobními zájmy mocných, činí tento seriál tak atraktivním. Díky tomu tento thriller, přesvědčivý v detailech a v rozpracování jednotlivých motivů, přitahuje nejen milovníky tohoto žánru ale celé spektrum diváků. Zkušený režisér Łukasz Palkowski (Bohové, v ČT uvedeno) se ujal první desetidílné řady, na jejíž úspěch pak navázala druhá řada o osmi epizodách. (Česká televize)

rikitiki

Vražda jedné dívky se vyšetřuje celou sérii a přesto to bohatě stačí. Na zdánlivě jednoduchém příběhu se postupně odhaluje portrét jednoho provinčního městečka a je to po čertech prohnilý obrázek. Pavučiny vztahů se táhnou do minulosti, hezký povrch zakrývá pořádnou špínu. Vraždu místo policie vyšetřuje učitel.... Ale vzhledem k tomu, jak neschopná a úplatná policie je, by snad byla lepším vyšetřovatelem i školní kuchařka. SHRNUTÍ: Polsko - dobře, ty! ()

Tosim

Škoda několika posledních dílů druhé řady, byly překotné, nelogické a nedotažené a to zamrzelo hodně. Do té doby by seriál pravý opak, dynamický, překvapivý, zaťatý Maciej Stuhr výborný a jako objev netradičního seriálu našich slovanských sousedů Učitel velmi potěšil. ()

emma53

Tenhle seriál jsem jela téměř v jednom tahu, takže to nejde jinak, než abych ho patřičně ohodnotila. Polská produkce stále něčím překvapuje a tohle byl zase jeden z jejich super počinů. Možná se to chvilkama trochu moc zauzlíkovalo, ale vždy se jim to podařilo rozmotat k mému překvapení a že jich je dost, to už tady někdo psal. Ani mně se to nepodařilo prokouknout do mrtě a poslední minuty, kdy došlo na krájení chleba, bylo vyřešený podle mě bezvadně. Jedno slůvko pro Poláky zcela běžné, nemusí titulkáři snad ani překládat, to nejde přeslechnout a ani co do počtu, kterých je ve filmu neurokom. ()

gudaulin

V případě Macieje Stuhra nepadlo jablko daleko od stromu a tatínek může být, myslím, se synkem spokojen. Jeho profesor je dostatečně charismatický a mužný, aby si získal přízeň televizních diváků, a kriminální případ je dostatečně spletitý na to, aby utáhl 10dílnou sérii. Pokud bych přece jen měl nějaké výhrady, tak ke scénáři, který z hlavního hrdiny dělá až příliš suverénního hráče. Vypadá to, jako by polský učitel prošel v rámci přípravy kurzem pro příslušníky speciálních služeb a špinážní praxí. Jinak je ale seriál zaplněný celou řadou postav s velkým potenciálem a logika vyprávění se neohýbá směrem, při kterém bych nesouhlasně kroutil hlavou. Celkový dojem: 80 %. ()

Aky

Zpočátku mi to přišlo jako banální klišé. Izolovaného malého města se zmocnili bohatí padouši, zkorumpovali policii a ve jménu své hamižnosti terorizují zbytek slušných lidí, přičemž neohoržený amatér nakonec dá všechno určitě do pořádku. V závěru však příběh dostal novou energii a záískal na originalitě, díky čemuž jsem * přidal. ()

CarloRizzi

Tenhle polský seriál Učitel může bez debat konkurovat dánským seriálům. V posledním díle mi spadla brada, protože takhle překvapivý děj a konec jsem u dánských seriálů dlouho nezažil. Moc se těším na další řadu, ale obávám se, že té první už se asi nevyrovná. Výborný casting, atmosféra a charaktery určitých postav nemělo chybu. Nebudu vypisovat určité postavy, protože by to nebylo fér. Filmy a seriály z Polska poslední době nemají chybu. Kéž by takovéhle konce seriálu u polska viděl u českých seriálů, ale to bude asi můj jeden velký sen. ()

marhoul

Tak trochu dánská legendární Forbydelsen. Hodnotím po čtvrté epizodě, přičemž jsem se mylně domnívala, že šestou bude vymalováno. Deset dílu mě straší, ale jak znám polské filmaře, zajisté se k látce postavili čelem a já se nudit nebudu. Prozatím za 4. ()

Arsenal83

Naozaj vynikajúci poľský počin, u ktorého je len jedna škoda, že sa v ňom nepokračuje. Keďže ide o TV projekt, majiteľ televízie dáva už tri roky prednosť iným veciam a pritom Belfer bol populárny, napínavý, mal veľa fanúšikov, v hlavnej role najznámejší herec a ešte to aj skončilo tak, že je na čo nadviazať. Seriály tohto typu mi budú vždy chýbať, niektoré časti končia mega pútavo, že človek ihneď, ak môže, púšťa ďalšiu časť. A hlavne celé to je natočené tak, že divák zaplače nad tými našími filmovými počinmi. Len o pár kilometrov severne od nás to robia naozaj na západnej úrovni. ()

yakoob

Belfer - no, tak se dělají dnešní seriály...Určitě byla inspirace v severské tvorbě, ale Belfer je dobře zasazen do polských reálií...Jak moc dobrý seriál je, se většinou pozná podle konce, jak moc nám tvůrci odkryjí postavy a poskytnou nám indicie k odhalení pachatele...No a tady jsem překvapen, jak jej scénaristé napsali...Netipoval jsem dobře a myslím, že pramálo lidí dojde k odhalení pachatele ještě před koncem...Herci na výbornou, atmosféra, dialogy...Jo jo, stačí mít dobrý nápad, promyšlený scénář, zápletku, dobrého producenta a točíme... ()

sofiapetra

Musím říct, že se mi to docela líbilo - i když ty rodinné vztahy tam byly přetažené za vlasy. A hvězda první velikosti Maciej Stuhl na mě tedy zrovna velký dojem neudělal. Ale poslední díl byla dobrá tečka, málokdy se závěr povede a tady se to stalo (vážně mě překvapilo, co se nakonec vyklubalo z nejsympatičtější ženské postavy). ()

BarryLyndon

Nějakou dobu jsem ro měl rozkoukané a nakonec musím přiznat, že se tohle Polákům opravdu povedlo. Maciej Stuhr je opravdu výborný a v mých očích trochu herecký chameleon. Viděli jsme s ním doma všechny ty jeho romantické komedie a tady předvedl ještě daleko lepší výkon, než v Rudém kapitánovi. V mých očích je to skvěle namixovaná kriminálka, ze severských vlivů a třeba i britského Luthera (hlavně druhá řada). Překvapila mne druhá řada, kde jsem čekal recyklaci a ono to doslova zařadilo dvojku. A taky jako chlap musím ocenit krásný Polky, kde jsem docela rád, že se do rolí gymnazistech rozhodli obsadit dvacítky. Jinak to má dost kvalitní český dabing (Rimský a spol...) Začíná to podobně jako naše Pustina, nakonec je to teda uplně jiný, ale kvalita v podstatě srovnatelná. 9/10 Asi dám šanci všem těm polským Temným lesům, na které mne láká Netflix. ()

Cheeter

Námět na seriál sliboval velký potenciál, který byl naplno realizován pouze v první řadě. Navíc hlavní hrdina je těžko uvěřitelný, jelikož toho zvládá opravdu hodně, navíc jeho přípravy hodin tak, aby se z nich dovídal informace od studentů byly hodně dokonalé, také bych chtěl něco podobného umět. Jelikož to vážně není jednoduché, což vím z vlastní zkušenost. Ale třeba se to jednou naučím a vyrovnám se mu. ()

Tosi

Kvalitu polských filmů znám dobře, ale s polským seriálem mám co do činění poprvé. Příběh přináší záhadnou vraždu mladé dívky v malém městě a důsledné hledání viny. Pochopení motivů všech hlavních postav je tak zamotané, že počet potencionálních zabijáků střídavě roste a klesá. Přirozeně rostoucí napětí nenechává diváka lhostejného až do nečekaného konce a musím říct, že to byla "kurwa" paráda. ()

kolemjdouc

No tak to jsem překvapená a hóódně překvapená.Poláci mě svojí tvorbou nikdy nenadchli :většinou natáčeli filmy s válečnou a poválečnou tendenční problematikou a to já opravdu nemusím- dosť bolo.Tohle je úplně něco jiného.problematická mládež po americku drzá na učitele ale ti se musí držet zpátky a nechat si ,s odpuštěním,kálet na hlavu i když adolescenti balancujou na hraně zákona...Stuhr je na Oscara fakt čekáte až bude v záběru byste si ho vychutnali.Ten chlap je nacpanej nějakým ...steronem na který se musí ženský chytat jak mouchy.....Ostatní jsou taky dobří ale tady jsou ve Stuhrově stínu.Vynikající režie,kamera kdy neslepnete ze všelijakých filtrů které na ně jinde nasazují aby jakože nepokulhávali pozadu za zaoceánskou smetánkou.Dabing je poněkud nevýrazný.Žádné zbytečné záběry na něco aby se jakože vyplnil čas.Celkově jsem byla mile překvapená ()

mira007

Maciej Struhr přijíždí na malé město jako učitel na střední školu, jejíž studentku někdo zavraždil a on se dá do pátrání po vrahovi. Postupné odhalování jednoho zločinu plynule přejde v rozkrývání mocenských struktur na malém městě - korupce, klientelismus, obchod s drogami apod. Dobře vystavěný příběh, vykreslení postav a herecké výkony parádní. Poláci si zkusili něco jako severskou detektivku a mně to bavilo tak jako dlouho nic jiného. ()

Kucndo

S Czasem Honoru a Alternatywami 4 zcela jistě nejlepší seriály, který kdy v Polsku vznikly. Nejde se nevyhnout porovnání s naší Pustinou, která vznikla ve stejnou dobu a je vcelku i stylově i vyprávěním dost podobná. Výborná kriminálka s inspirací jak ze severu, tak i třeba z True Detective nebo Killing a rozhodně to nefláká, což se ani od Palkowskiho nedalo nečekat. Dost mě zaujaly herecké výkony a na to, že Maciej Stuhr je jasně největší hvězdou tohoto seriálu, tak jsem rád, že Fabijański s Damieckim podali ještě lepší výkon než on. Paráda, fakt super! ()

Kangaroo

Velká poklona k severním sousedům. Už dlouho se mi nekoukalo tak dobře na seriál kde jsem si připadal tak skoro doma jako v Pustině. Rozuzlení do poslední chvilky velice utajené, herecké výkony na úrovni, scénář i režie nádherně vyvážené.... Proetě paráda s velkým P ()