Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2017 (viac)
Publicistický
USA, 2017, 209 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Účinkujú:

Jimmy Kimmel (moderátor), Javier Bardem, Leonardo DiCaprio, Jamie Dornan, Gael García Bernal, Dakota Johnson, Brie Larson, Kate McKinnon, Mark Rylance (viac)

Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov upiera na udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú pravidelne od roku 1929 - v roku 2017 budú teda vyhlásené výsledky už 89. ročníka. Najviac nominácií za rok 2016 získal romantický muzikál La La Land. Snímka mladého režiséra Damiena Chazela sa o cenu Oscar stretne až v 14 kategóriách. Počtom nominácií La La Land dorovnal historický rekord veľkofilmu Titanic z roku 1997 a snímku Všetko o Eve z roku 1950. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku. Galavečerom bude divákov sprevádzať americký moderátor a komik Jimmy Kimmel. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa z obrazoviek Doma budú prihovárať moderátor Roman Juraško a komentátor Boris Pršo, ktorí v štúdiu privítajú aj naozaj exkluzívnych hostí! (TV Doma)

Matty

Timberlakem slušně odstartovaný, ale ve výsledku spíše slabší ročník. Bez velkých překvapení (vyjma finálního faux pas), pamětihodných děkovaček nebo vtipů, které by tnuly opravdu hluboko. Kimmel dokázal pohotově reagovat na probíhající dění („Fake tans we love, but fake news...“ poté, co z pódia odešla bronzová Alicia Vikander, „Linus, we're so sorry about what happened in Sweden last week“ po děkovačce švédského kameramana), ale obligátní trolling Matta Damona si měl nechat do své talk show. Víc naopak mohl pogrilovat Trumpa, vůči němuž se neopomenul vymezit málokterý z oceněných. Když už tedy bylo leitmotivem večera anti-trumpovské boření zdí a sjednocování lidí různé rasy, pohlaví a třídní příslušnosti, přítomné i v děkovacích projevech tzv. social justice warriors, kteří chtěli akorát dát najevo, že stojí na té správné straně. Většina vtipů byla více či méně zdařilou variací na momenty z minulých ročníků (jídlo pro přítomné, interakce se sedícími celebritami), „nečekaná“ turistická exkurze byla sice milá, ale mohla být kratší. Stejně jako celý ceremoniál. ()

Enšpígl

Letošní předávání oscarů bylo jiné než jsem kdy viděl, což bohužel není úplně dobře, ale začnu tím dobrým. Padání cukrovinek z nebe, věřím, že nenahraná návštěva turistů, vtipný a svěží moderátor, krásné ženy (Amy Adams, Charlize Theron ), hezké lala číslo. Poprvé jsou zcela na pochvalu i kluci ve studiu ČT, kteří se z většiny věnovali překládání a když už aplikovali vlastní invenci, byla přínosná a zajímavá. Překlady tweetů jsem jim fakt nezáviděl, takže to všechno je hodně dobrý. Bohužel tento ročník má i svůj velký černý stín a tím rozhodně není závěrečná fópa při vyhlašování i když trapas a amaterismus to je jistě slušný. To však není nic v porovnání se získaným nepříjemným pocitem, že tohle byla obyčejná fraška, že stačí aby černoši dostatečně křičeli a dostanou všechno. Co je na Moonlightu tak nadprůměrnýho, že ho činí nejlepším filmem roku ? Záběr, když 80% obrazové plochy zabírá voda? Zcelá opomenutá pasáž života, která je pro dospělý vývoj kluka naprosto zásadní ? Malé dítě formuje matka, zde si režisér netroufl na jedinou dramatickou scénu, ty dvě/tři minutovky + záverečná scéna, to snad nemůže myslet vážně. Vedení herců, kterým člověk nasype do huby kýbl slov namísto skutečně hraných scén. Kdepak Oscar, ale ustrašená odpověd na černošký řev o rasismu minulý rok. Mimochodem umíte si představit, že by letošní moderátor celý přenos urážel černý, tak jako minulý rok to převedl Rock na adresu bílých? A jestli je pravda, co říká kolegyně ELeanor05, tak černoši v Hollywoodu jsou zamindrakovaný rasisti až na půdu, opět jak píše kolegyně, zkuste si to představit opačně. Nejtrapnější Oscar v historii. ()

Malarkey

Od loňského rozčarování s Chrisem Rockem, který vynadal snad každému bílému ksichtu na téhle planetě jsme se přehoupsli do dalšího roku, abychom viděli, že akademici jsou zruční vlezdoprdelé. A aby tak uspokojili všechny, nacpali do roku 2016 tolik černých tváří, že prostě musel bejt někdo, aby onen výkon zvěčnil do podoby vyhrané oskarové nominace. A kdyby šlo v tomto ročníku jen o to, byl by tento ceremoniál ještě fajn. Takže postupně. Dát do nominací Fences je přesně to vlezdoprdelectví Denzelovi, o kterém mluvím. Nicméně uznávám, že Viola Oskara jako jediná černoška vyhrála naprosto oprávněně. Nerozumím ale filmu Moonlight, který vyhrál nejlepší film plus herce ve vedlejší roli. Osobně ho totiž vidím jako to nejhorší, co letošní Oskary nabídly. A ne jako jeden z nejhorších, ale jako opravdu ten nejhorší film, co měl jakoukoliv nominaci. A to je fakt divný. Na druhou stranu favorit La La Land posbíral taky dost nominací, kde hudba, Emma Stone a režisér vysloveně sedly. Škoda Ryana, protože ten si ho podle mě také zasloužil daleko víc, jak Casey Affleck. Podloudně jsem si ale říkal, že by přeci jen někdo z akademiků mohl překvapit a dát cenu někomu jinému než favoritovi. Třeba Jeff Bridges nebo Michael Shannon by si ocenění za svoje role vysloveně zasloužili. No jo, jenže co naplat. Akademici to letos vybrali takhle a kromě cen pro La La Land tu nebyl jediný výherce, který by mi vysloveně udělal radost a tak to musel alespoň zčásti zachraňovat Jimmy Kimmel, který měl sem tam opravdu dobré nápady a s autobusem a balónky to vysloveně zvládl. K tomu tenhle Oskar vtipem fakt nebyl špatnej. Závěrečný faux pas tomu vysloveně dodalo královskou korunu, ale co, i to se občas stane. Plus musím dodat, že český komentář na ČT2 letos super. Věcný a tak to má bejt. Díky. ()

novoten

Do samého závěru nejlepší oscariáda, jakou jsem kdy viděl. Dvojice předávajících perfektně spárované, hluchá místa kompletně vymizela a moderátor střílí ostrými. Všechny Kimmelovy trademarky (od Guillerma přes strkanice s Mattem Damonem až po Mean Tweets) fungují dokonale, děkovačky se drží přesně mezi emocionálností a adekvátností a sošky dostávají zasloužení sympatičtí vítězové. Jenže pak přijde chvíle, kdy je tvůrcům jednoho z nejlepších filmů posledních let doslova vyrvána finální cena a je předána nejslabšímu nominovanému. A to nejen, že nechci už nikdy vidět, ale celý ultrapozitivní dojem z celého večera rázem hořkne. ()

Zeck

Před přenosem jsem si nepřál nic jiného než hlavní mužskou roli pro Afflecka a scénář pro Lonergana. "Místo u moře" zkrátka nemá v těchto dvou kategoriích konkurenci, která by se mu alespoň náznakem přiblížila. To se mi vyplnilo vrchovatě a přenos navíc příjemně ubíhal a především bavil, což byl šok, protože u předchozích ročníků se člověk doslova pronudil až do rána, aby mohl milostivě zhlédnout vítěze hlavní kategorie a konečně to vypnout. Když tentokrát před vyhlášením hlavní kategorie Kimmel zavtipkoval, že jsme přesně v polovině přenosu, vlastně by mi to vůbec nevadilo. Sám moderátor měl na kvalitě a zábavnosti pořadu největší zásluhy, především díky inovativním a zábavným nápadům a ač si neodpustil tisíckrát viděné špičkování s Damonem, zde to z nějakého důvodu opět zafungovalo. Stejně tak sarkasmus směrem k ostatním hercům, ačkoliv měl do ideálního Gervaise z Glóbů dost daleko. Posrané předávání poslední ceny, kdy dědek dostal špatnou obálku do ruky a pak to musel jít ještě sám trapně vysvětlovat špatně vyhlášeným vítězům a celému sálu (takže si všichni mysleli, že to posral on), tak v té chvíli mi bylo trapně snad úplně za všechny, ale na druhou stranu to perfektně podtrhlo zábavnost večera a ospravedlnilo fakt, že na to člověk od tak nekřesťanské hodiny čuměl až do konce. Mimochodem, Fuka-Baldýnský-Michailidis opět výborní. 80 % ()

Psychor odpad!

Jakožto zdejší hororový expert jsem výsledkům ankety přestal přikládat jakoukoliv váhu již téměř před 40 lety, kdy Kubrickovo geniální Shining nezískalo jedinou nominaci. Rozhodování o přiklepnutí Oscara je založeno na politikaření akademiků a o výsledné kvalitě daného snímku obvykle vůbec nic neříká. Letos jsem se nicméně po dlouhé době na ceremoniál znovu podíval a ke svému zděšení mohl sledovat naprosto ostudné vyvrcholení, kterým by se nemohli pochlubit snad ani v Kocourkově. Vidím tedy, že skutečně o nic nepřicházím a tímto se s Oscary zase na nějaký ten rok loučím. ()

xxmartinxx

Loni mi vadila "politická" rovina, protože byla pokrytecká. Šlo o povrchní vtipy, které se snažily #OscarsSoWhite nějak neutralizovat, aniž by se to odrazilo na skutcích akademie. Bylo to v podstatě lhaní. Letos se svědomí Hollywoodu promítlo mnohem autentičtěji do celého večera včetně jeho výsledků, což považuju jednoznačně za pozitivní posun. Nejde pak o politickou korektnost, ale reálnou agendu a vzkaz, jímž se chce branže definovat. A na to má právo. Jinak samozřejmě to byla úmorná nuda a Kimmel byl nevýrazný (nicméně lepší než Fallon), ale tak s tím se asi nic nezmůže. ()

Spiker01

Ne, že bych to předem tvrdil, ale tak trošku jsem čekal, že letos pojede černá síla a jedinou konkurencí bude plně vybělený La La Land, což se samozřejmě už dalo usoudit dle nominací. Nicméně já se asi nejvíc bál moderátoru, protože ačkoliv Kimmela docela sleduji, tak mi z těch hlavních moderátorů talk show přijde nejmíň výrazný, ale byly tu už i horší volby (koukám na tebe Ellen). Příští rok by mohli oslovit Craiga! Nicméně nejvíc posměšků zchytal letos asi Trump, v Hollywoodu je nejspíš moderní na kontroverzního prezidenta nadávat a každý kdo tak učiní, tak má body navíc...nicméně v jednom měl pravdu, i když jsem to v tom tornádu nadávek a urážek z jeho strany nezachytil...Meryl Streep je nejvíc "overrated" herečka co pamatuji a její filmy už několik let s oblibou ignoruji. Nicméně gratuluji La La Landu, všecky ceny jsou zasloužené, ačkoliv mě masivní hype od premiéry znechutil podobně jako před pár lety u Gravity. Mrzí mě předpokládané opomenutí Arrivalu, potěšilo mě živé vystoupení šestnáctileté (16!!) skutečné Moany a hlavně všechny přesně mířené vtípky proti Mattu Démonovi, jehož rivalita s Kimmelem mě už roky baví. Skandálem se zabývat nebudu, jistě padly nějaké hlavy, chvilku se o tom bude mluvit a příští rok z toho bude nějaký vtípek ve stylu SNL (nebo možná naopak ne, 100% jistotou by byl asi jen Ricky Gervais), to mě spíš zaujal ten týpek co předával ocenění Hacksaw Ridge za střih zvuku, vážně měl tenisky k obleku? No celkově to byla dobře strávená noc opět s triem Baldýnský, Fuka, Michailidis a neskutečně otravnými častými reklamami, když se ale při předávání vydala na pódium Alicia nebo Chris Evans v neskutečně cool obleku, tak mi to dodalo další na vyčkání těch nejdůležitější ocenění. Příští rok u toho budu znovu a snad budu mít opět nakoukáno. ()

castor

Je cesta „prvně menšinám nic, potom až příliš“ tou správnou? Jasně že není. Moonlight je svým tématem už sám o sobě magnetem pro sbírání vavřínů, což je špatně. K samotnému předávání snad jen to, že je a bude vždy obtížné nabídnout zábavný pořad tak, aby odpovídal všemu, co se od něho očekává. Aby nenudil, ovšem ani neurazil a neměl monstrózní délku. Mě nicméně uspokojí i samotný fakt, že jsou pohromadě ti všichni, které má filmový fanoušek tolik rád. ()

Dan9K

Moderátor vtipný, přenos fajn. Trapas na konci je dobré oživení, ostuda je spíš to, který film to nakonec vyhrál. Druhý nejhorší z nominovaných. Vždycky to bylo tak, že u Oscarů mají význam nominace. O nominacích rozhodují experti v oboru. A povětšinou to dává smysl. To, kdo nakonec sošky dostane, o tom už rozhodují všichni akademici, aniž by to třeba viděli, a rozhodují na základě tématu, politiky, slavného jména. Tudíž to nemá žádnou hodnotu. ()

gogo76

Keď som sa ráno z rádia dozvedel, že vyhral Moonlight tak ma to riadne nasralo. Chvíľu som váhal, či oscary vôbec sledovať, rozhodol až ten trapas v závere a tak som tomu dal šancu. Ako vidno černosi si vydupali svoje a nabúce znova stačí urobiť malý štrajk a kecať o tom na verejnosti a Oscara určite dostanete. Prvý krát v živote som videl pred zahájením udeľovania všetky nominované filmy. Moonlight ako jediný dostal 3 hviezdy. Nikdy som nebol na muzikály, ale fandil som La la landu a Gibsonovi. Čo sa týka hercov s cenami som spokojný. Affleckovi som to prial, E. stone a Viola Davis si to zaslúžili. Po rokoch som si konečne užil aj dobrý program. Timberlake odpálil peknú show a J. Kimmel ju spoľahlivo ukočíroval. Bol vtipný, podpichovačné reči medzi ním a Damonom boli super. Pobavili turisti i lietajúce balíčky...Trapas v závere to bola neskutočná hanba, keby ich niekto prišiel stopnúť skôr, ale takmer po ďakovačke...Minulého roku vyhral nevýrazný a nudný Spotlight, teraz Moonlight a viete čo? Odteraz je mi to jedno...Už nefandím, netipujem, jebem na to...Užijem si dobrý film, ten o ktorom JA rozhodnem, že je dobrý a ceny nech zbierajú černosi, teploši, mimovládky, deti politikov a každý , kto sa cíti ukrivdený a otvorí si na verejnosti hubu...70%. ()

Jamal

Jak to energeticky začalo naspeedovanou písničkou, tak to energeticky skončilo slušným faux pas. Je vidět, že v dnešní době je vše možné. Žádné velké překvapení nebylo, takže o to větší "nuda". Moderátor Jimmy Kimmel se mě osobně celkem líbil, ale trošku to už s tím Mattem Damonem přeháněl :). Dále oproti minulému roku se mě mnohdy zdálo, že běloši jsou v oslabení a vůči minulému roku mi to přišlo až moc okaté. Rozloučení s osobnostmi co odešli na druhý břeh v doprovodu zpěvu bylo fajn, ale trošku to bralo ten emoční efekt ( aspoň u mě ). Hodně mě pobavilo, když herci sami o sobě četli pomluvy :)) Sláva vítězům a čest poraženým. ()

MISSha

Aneb když se z kdysi váženého ceremoniálu stane politicky korektní brak. U Oscarů už paradoxně nehraje roli kvalita ale barva pleti. Když se nad tím zamyslím, tak už tohle ocenění nemá žádnou hodnotu, negříci si vyřvaly pozornost a jsou spokojeni... taková fraška. Vážně uvažuji nad tím že příští předávání klidně prospím. #oscarssoblack. ()

Pepinec

Díky Bohu za tu estrádu na konci, jinak bych šel do práce nejen nevychrápanej, ale i znuděnej. Kde jsou ty časy, kdy Wolverine Jackman uváděl pompézní show, ve který bouchaly ohňostroje a moderátoři lítali vzduchem. Letos letěly z balkonů koblihy a vyhořela tak leda Violka Davisová, která při svojí děkovačce zřejmě nepochopila, že Oscara už má... Mrzí mě spousta věcí, vyjmenuju stupně vítězů. 1. místo: Filmový ceny a politika by se nikdy neměly ani potkat, jenže ono to vypadá, že spolu posledních pár let spěj. "Donald Trump" zaznělo během udílení víckrát než slovo "film". 2. místo: Oslavnou párty jsem z toho cejtil jen na začátku díky Justinovi, jinak to byla rutina, rutina, rutina, a pak teda ten trapas, no. To byla príma novinka, uznávám. 3. místo: V celý republice se nenajde jediný kino, který by dokázalo filmovejm fandům domluvit veřejnou projekci. Tak hlavně aby byla zase půlnoční premiéra, až Rowlingová vysmrkne další žvást. No... Pak mě taky trochu štve, že jsem totálně propadnul v oscarový předpovědi, ale to jsem nemohl tušit, že Hollywood je znova černo-bílej. Hodně zdaru do budoucna (to je přání spíš pro mě a =woodyho=). ()

vteco

89. ročník předávání prestižních a tolik chtěných Oscarů započalo lépe, než se po loňském průšvihu očekávalo a překvapivě se v příjemném duchu vezl celý ceremoniál. Jimmy Kimmel se moderování zhostil poměrně dobře, ač nedostával zrovna moc prostoru a byl pouze výplní mezi proslovy či krátkými filmy, což je funkce, kterou by hlavní moderátor nejspíše zastávat neměl, avšak po celou dobu byl vtipný, někdy více, někdy méně, politickým tématům se vyhýbal a když už se ten Trump nakousl, tak se nepřímo řečeným vtipem ladně přešel a pokračovalo se dál. Nelze opomenout jeho časté narážky na přítomného Matta Damona, které ocení převážně fanoušci obeznámení s jejich „nenávistným“ vztahem trvajícím několik let, tohle se opravdu povedlo, a to pokaždé. Samotná výplň v podobě medailonků či nenávistných twitterů neoslnila, ale ani neurazila, stejně jako padající sladkosti či nečekaná návštěva turistů zběsile natáčejících všechny celebrity na své smartphony. O správnosti či spravedlivosti oceněných se moc argumentovat nedá, každý máme své oblíbence, za kterými si stojíme a letošní Oscary žádnou extrémní minelu nepředvedly, tedy až na samotný závěr. Ten se řadí mezi nejtrapnější a nejostudnější chvíle přímého přenosu vůbec, jelikož špatná obálka při vyhlašování hlavní ceny je v takových poměrech něco opravdu nepředstavitelného. Lze se jen domnívat, zda se jedná o neomluvitelný fail či cíleně vytvořenou reklamu, tak či tak se jedná o zostuzení této ceny, které je naprosto neomluvitelné. Což o to, že to vyhrál film A nebo film B, ovšem být vyhlášen vítězem nejprestižnější filmové ceny, přijít si to na pódium oslavit, poděkovat příbuzným, zabrečet si, zažít nepředstavitelné emoce a po pár minutách se této chvíle naprosto vzdávat kvůli idiocii organizátorů je nehoráznost, která snižuje jak hodnocení tohoto ročníku, tak i úroveň celého ceremoniálu. Ostuda, nic víc, nic míň. [20%] ()

dr.horrible

"Aký je váš obľúbený film z USA?" "Big Lebowski. Je ako xanax..." Asi najlepšie Oscary čo som videl. Cez všetky šaškárne okolo, aj cez tú bezprecedentnú nehoráznosť, ktorá sa udiala v závere. Ale o tom neskôr. Kimmel to zvládol bravúrne; Politikou nabitá a pritom pohodová atmosféra, až teda na ten záver, ale ten by uhral málokto. Odľahčovanie a odľahčovanie, do toho sem tam roztomilý okamžik (malý chlapec z Lion), doberačky s Mattom Damonom (jak Kimmel rozprával o svojom obľúbenom filme, skoro som dostal záchvat smiechu - taký ten Ty vole facepalmový moment), písanie správ Trumpovi, zoznamovanie štábu s filmovou elitou súčastnosti... A vlastne už od začiatku s Timberlakeovým chytlavým songom a tanečkami, alebo keď taký Robert DeNiro o sebe číta výsmešné tweety, je to proste zo všetkých strán celé a komplet maximálne feel good uvoľnené odovzdávanie cien, až je to v tak ťažkej dobe divné. Jasné, politika z toho smrdí kam sa len pozreš, ale to je na tom práve super, že - chápem, Trump, hnednúca Európa, minuloročné OscarsSoWhite - ale všetky tie čierne a dúhové filmy, sa zrovna tento rok naozaj vydarili. Moonlight je hodne úprimný, skvele zahraný, cez všetko klišé témy originálne natočený, kvalitný umelecký film. Fences (mimo tú originalitu) detto. Zootropolis je asi najviac multikulti animák čo kedy kto natočil a i tak dokonale zábavný a pre žáner inovatívny (800 tisíc postáv? Really?). Je trochu škoda, že Lala Land, famózna pocta Hollywoodu, muzikálom, a proste a jasne dokonalý prototyp oscarového filmu, si neodniesol sošku aj v hlavnej kategórii, ale na rovinu, keby ho o ňu pripravil napríklad Argo, vadilo by mi to viac. A ten záver, to by bolo asi plytvanie slovami - proste hanba, nech už vinu nesie ktokoľvek. Toto sa stávať nemôže. Ďakovačky tento rok tiež stáli zato, od scenáristov Moonlightu, až po vyznanie lásky Damienom Chazellom (možno až na záchvat jak chytil Violu Davis. Tak ale čo, rutina.). Najviac mi utkvie asi Kimmel vs. Damon, spomienka na zosnulých končiaca princeznou Leiou a Legendove City of Stars. Bolo to hodne fajn, tak už kurva furt nehejtujte a všetci zborovo zakričte "Mahershala!" :) ()