Prieskumník a zememerač Tom Andrews (Randolph Scott) zo spoločnosti Canadian Pacific Railroad musí bojovať proti lovcom kožušín, ktorí sú proti výstavbe železnice a ktorí navyše podnecujú indiánsku rebéliu... (westerns)

liquido26

Western o stavbě železnice skrz Kanadu a o překážkách, kterým musí čelit. Je to to samé jako v každém jiném železničním westernu - nasraní indiáni, nasraní osadníci (pro obě skupiny představuje železnice zlo, protože se bojí změn a pokroku), nasraní dělníci, kteří se bouří, protože jim nepřišla vejplata, kterou stejně nemají v pustině za co utratit a v pozadí jeden záporák, co tahá za nitky a dělá problémy. No a proti němu stojí samozřejmě Randy Scott, hrdinný průzkumník a zeměměřič, jenž našel cestu skrz Skalisté hory, a který kromě železničních problémů musí řešit taky milostné problémy - na jedné straně si má brát sexy holku z vesnice, která se brojí proti železnici (tu hraje Nancy Olson a její účes typický pro femme fatale čtyřicátých let je sice hezkej, ale zároveň do očí bijící anachronismus) a na druhé straně méně sexy upjatá doktorka, která odsuzuje to, že Scottova postava nosí zbraně a v sebeobraně i tasí. O vtipnou stránku se stará děda s dynamitem. ___ Kromě nijak originálního, výrazného nebo napínavého příběhu mi hodně vadila barva. Barevné westerny jsou sice super, ale Cinecolor rozhodně není Technicolor a barvy působí hodně vybledle a zároveň jsou děsně tmavé, takže se na to nedívalo moc hezky (obzvláště noční scény ke konci mi vadily). ()

Mol

I HEAR A MAN HAS BEEN SHOT, MALLIS. I AM A DOCTOR IF HE'S BEEN HURT? HE DON'T HURT NOW. HE'S DEAD!!! Colorovaný snímek z roku 1949, kde je železnice a nádherná příroda pod Skalnatými horami? Navíc s šarmantním Randolphem a dvěma okouzlujícími dámami? To může dopadnout jen skvěle. Scott sice ve svých filmech nepůsobí dost drsně, protože jeho hlas v sobě nemá dostatek Leydigových buněk, ale tady pro tuto roli mu stačilo i to málo co měl. ()

Martin741

Randolpha Scotta som nejak pretrpel, ide tu hlavne o  budovanie zeleznice a moje milovane vlky. Podotykam, ze u Martina vlak  vo filme je vzdy plus. Este lepsie ked ide zasnezenou krajinou a vonku zuri snehova burka. Robotnici na zeleznici tiez nemali medzi sebou idealne vztahy, podla mna sa mnohi navzajom moc  nemuseli a pracovali spolu len z donutenia. Do toho Indiani, osadnici a zaporak. Mozno aj stavba mosta by sa nasla cez najeku rieku. Skoda ze som sa nedozvedel, kolko metrov kolajnoic robotnici tyzdenne postavili. kazdopadne vyborne dialogy, Scotta moc nemusim no prezil som ho - vyzdvihujem aj prevahu exterierov nad interiermi, kulisy teda nic moc  : 74 % ()

• Na stvárnenie domorodcov vo filme producenti zamestnali skutočných Indiánov z kmeňov Yiskabee a Stony Sioux. (westerns)
  • V roku 2016 vydalo Kino Lorber (distribútor filmov a videí) dva westerny Randolpha Scotta na Blu-ray a oba boli (s veľkými problémami) obnovené do svojich pôvodných dvojfarebných červeno/zelených odtieňov systému Cinecolor. Film Canadian Pacific (1949) je jedným z nich a druhým je The Cariboo Trail (1950). (westerns)