Nepřátelská zóna

• Česko V nepřátelské zóně (viac)

Posádka lékařského vrtulníku utrpí nehodu, zatímco pomáhá taktickému svazku ozbrojených sil USA a Spojených národů pod španělským velením v Afghánistánu. Španělská armáda má pouze jedinou noc na to, aby zorganizovala záchranu posádky a zraněných. Původně rutinní akce se ovšem promění v hotové peklo, jakmile dostanou rozkaz zachránit také vrtulník. Situace se ještě zhorší, když začnou posádku v noci obklopovat početné zástupy Tálibánců. Snímek "Nepřátelská zóna" je inspirován skutečnými událostmi, k nimž došlo v srpnu roku 2012 severně od Bala Murghab v Afghánistánu. (Cinemax)

JohnSmith

Na to, že se jedná o španělský válečný film, to bylo dost dobře natočené. Co je ale na věci nejděsivější, že se opravdu stala. Dle mého, by za tohle mělo vyletět celé velení. Riskovat a obětovat 25 vojáků kvůli vrtulníku, o kterém ani nevěděli, jestli půjde opravit a jestli ho budou moct vůbec vyzvednout a k tomu nezajistit vzdušnou podporu a mít k dispozici nenatankované a nevyzbrojené bojové vrtulníky, to už musí být fakt něco. ()

mira007

Fascinuje mne ve zdejších komentářích jak nevěří, že by se dala přednost záchrana vrtulníku do druhého dne, před okamžitou evakuací několika vojáků ihned. Myslím, že v Afganistánu je pro vojáky daleko nebezpečnější, když někde týden staví v nějaké vesnici školu, jezdí opakovaně na hlídku, než někde přečkat noc uprostřed pouště byť na nepřátelském území. Cena takového vybaveného vrtulníku může být možná přes 250mega, takže nějaké riziko přečkat jednu noc pod dohledem není nic do očí bijícího. Tento film o této akci inspirované skutečným případem z roku 2012 ( skutečná foto během titulků) - nejedná se o americkou patetickou huráá akci, ale celkem realistický ( až na pár momentů) opravdu napínavý film o jedné děsně dlouhé krušné noci. Dle mého gusta. ()

Gulde

Válečný filmy podle skutečný události je povětšinou těžko hodnotit, když člověk přesně neví, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Ale přinejmenším se jim musí nechat, že zviditelňují to, co by jinak širší veřejnosti zůstalo neobjeveno. Z tohohle filmu je na hony daleko cítit, že to není běžná produkce ve stylu amerických válečných filmů. A je příjemný vidět zase trochu jinej přístup k tomu. Ta klasická americká patetická epičnost tu není a filmu to prospívá - působí to prostě reálněji. I tak tu tomu něco chybí. Ty postavy tu nemají moc prostoru se ukázat a je to asi docela na škodu. I když ten přístup přímo k věci taky nebyl úplně mimo, a nebylo tam cpáno nějaké nemístné a přehnané emoční drama. Hudební podkres je taky slabší - takovej tuctovej a naprosto typickej. Ono někdy nechat toho diváka v klidu bez vnucování nějaký hudby by taky neuškodilo. Sešteno podtrženo, snímek je to zajímavej, ale ne ještě úplně vypilovanej. ()

Big Bear

,, Tady se toho moc neděje..dokud se něco nezačně dít! '' ------ Tak už nám i Španěláci přispěli svojí trochou do mlýna a teď nemyslím jejich účast v ISAF, ale tento film. Filmečky od zemí, které mají v Afghánu na misích své vojáky se nám pěkně rozrůstají a já jsem tomu rád. Je to pochopitelné, každý válečný konflikt láká filmaře ke zpracování a jsem si jist, že těchto filmů ještě přibude. Možná hned, možná až odtamtud odejde poslední zahraniční voják... S filmy o Vietnamu se také roztrhl pytel prakticky až po válce. Já tedy rovnou musím říct, že mne opět nemile překvapilo zdejší prachbídné hodnocení. Nechápu. Film parádně odsejpal, byl napínavý a kdo má rád ty velké sekačky na trávu s rotory, opravdu si přijde na své více než bohatě... Uvidí tu Eurocopter Super Puma, nezaměnitelný vzdušný náklaďák CH-47 Chinook, zabijácký Erocopter Tiger... Prostě lahoda. Film je hodně akční a většinu děje se v něm bojuje. Odvrátím li i já hlavní údiv nad tím, proč se velení kvůli jedné mašině rozhodlo riskovat tolik životů, pak mne tam vadily vlastně jen dvě věci. Jednou z nich byly houfové útoky Afghánců, myslím, že ten sniper by si je dával už když stáli v řadě na skále... A druhou věcí byli zranění Amíci. Nevím jestli to byl záměr udělat z nich blbce, ale jakmile se probrali natolik aby mohli zase dejchat a koukat ihned se začali bavit o ženských.... No já mít do hrudníku zabodlé brčko abych se neudusil, tak bych asi myslel na něco jiného než na pusu od ošetřovatelky z Medevacu. Celkem bych to shrnul na 3,5 hvězdy. Ale Španělé mi udělali slušnou radost a taky chci reagovat na některá jednohvězdičková nebo dvojhvězdičková hodnocení zde... Takže dávám za 4 sundané vrtulové listy z rotoru ! * * * * ()

Malarkey

Španělé tu divákovi prodali hodně slušný námět, který je, po vzoru Španělů, trošku zmatečný, ale výsledný dojem rozhodně nezkazí. Kvalitní válečná akce, které nechybí solidní záběry na vojenskou vzdušnou techniku a ještě tu trošku naznačí, kromě španělské, i americkou náturu, které jsem i já schopný uvěřit. Za mě super. Závěrečné záběry dokazující, že příběh si zakládá na skutečné události, jsou důkazem, že tento film má své místo v žánru. A je tedy moc pěkné, že se ho chopili právě tvůrci ze Španělska. Jedná se totiž o moc příjemnou změnu na poli válečné kinematografie. ()

• Vrtuľník AS332 "Superpuma" použitý vo filme je tým istým kusom, ktorý skutočne havaroval v Afganistane. Pre účely natáčania ho zapožičala španielska armáda. (MikaelSVK)
  • Všetci herci absolvovali v rámci prípravy vojenský výcvik španielskej armády. (MikaelSVK)
  • Natáčalo sa na viacerých miestach v Španielsku a taktiež aj na Kanárskych ostrovoch. Filmári navštívili aj dve vojenské základne, a to Colmenar Viejo (pri Madride) a Viator (pri meste Alméria). (MikaelSVK)