Zápisník zmizelého

(TV film)
  • Československo L. Janáček: Zápisník zmizelého (viac)
Hudobný / Dráma
Československo, 1979, 35 min

Na jaře 1916 vyšla v Lidových novinách ve dvou nedělních číslech báseň neznámého autora nazvaná Z péra samoukova. Redakce místo autorova jména uvedla v poznámce na vysvětlenou: „V pohorské vesnici východní Moravy zmizel před časem z domova tajemným způsobem J. D., spořádaný a
přičinlivý mladík, jediná naděje rodičů. Soudilo se zprvu na neštěstí nebo zločin; fantasii lidské bylo ponecháno volné pole. Teprve za několik dní nalezen byl v komůrce zápisník, jenž odhalil tajemství zmizelého. Obsahoval několik drobných básniček, o nichž nikdo zprvu netušil, že podávají klíč k tajemné záhadě".
Tehdy opravdu zřejmě nikdo netušil, kdo je autorem básně, která se stala předlohou pro Janáčkovo vokální dílo Zápisník zmizelého. Ten začal s jeho kompozicí v srpnu 1917, dokončil ji o dva roky později. O díle se v té době zmiňuje v dopise přítelkyni Kamile Stösslové: „Ráno motám se po zahradě, odpoledne napadá mi pravidelně několik motivů k těm krásným veršíkům o té lásce cigánské. Snad z toho vyjde pěkný románek hudební – a kousek nálady luhačovské bylo by v něm." Z těchto slov je patrné, na koho při této kompozici skladatel myslel a lze se právem domnívat, že Janíček, jehož ve filmovém zpracování ztvárnil Ivan Luťanský, je vlastně Janáček a cikánka Zefka, jíž propůjčila svůj barevný alt Libuše Márová, Kamila Stösslová.
První provedení Zápisníku zmizelého se uskutečnilo 18. dubna 1921 v brněnské Redutě. Nastudovali ho Janáčkovi žáci – tenorista Karel Zavřel, altistka Ludmila Kvapilová-Kudláčková a pozdější dirigent Břetislav Bakala (1897–1958), který usedl ke klavíru. Na jevišti zaznělo dílo poprvé 27. října 1926 ve slovinské Lublani, u nás téměř o dvacet let později, 26. července 1943 v Plzni. Od té doby se dílo objevuje jak na koncertních tak i divadelních pódiích. Jirešovo filmové zpracování s náznakem lehké erotiky je jedno z nejkrásnějších. (Česká televize)

radektejkal

Janáček: pět, Jireš tři, Bittová odpad! Objasním to příběhem: V osmdesátých letech jsem byl speleologem v Býčí skále. Bydlel jsem v Adamově, Bittová v Lelekovicích, tedy kousek přes les. Domluvili jsme se na koncertu v jeskyni. S kolegy jsme postavili pódium, s kamarády vylepili plakáty po sousedních obcích, pozval jsem známé z celé republiky. (Koncert samozřejmě nebyl nahlášený, tenkrát tedy ilegální.) Dostavilo se přes třicet lidí, nejdříve absolvovali odbornou prohlídku jeskyně, potom se čekalo hodinu, dvě. Paní Bittová se nedostavila. Když jsem se druhý den ptal: proboha proč? Řekla, že by se jí v tom vlhku třeba mohly poškodit housle. Poté jsem se už nikdy nesetkal s tak vyhrocenou sebestředností... Opracoval jsem se až za deset let, kdy jsem pořádal koncert v Kateřinské jeskyni (s Helenou Kvasničkovou). Švýcarská skupina "Die Nachtluft" dorazila v pořádku a včas, a jejich koncert byl skvělý. Kdybych to uměl, dal bych záznam na youtube. ()

tahit

Ponurá až mysteriózní hlubina lásky o setkání dvou odlišných stavů v citech, selského synka a cikánské krásky. Kouzelný přísvit duševních světů a nádherné hudby. ()