Josef a jeho skvostný plášť

• Veľká Británia Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Dvanáct synů měl Jákob, který žil za dávných časů v zemi Kananejské. Ale jednoho miloval nade všechny: Josefa, který se tak velmi podobal své matce. Josefa, s nímž znovu prožíval své mládí. Netušil, že v srdcích svých ostatních synů rozdmychává plamen zášti. Netušil, že nádherný plášť, který mu koupil na důkaz své přízně, bude poslední kapkou do poháru jejich nenávisti. Ani Josef, který tak štědře rozdával svůj šarm napravo i nalevo, neměl tušení, že si svým chováním a sebevědomými řečmi dláždí cestu do málo záviděníhodné budoucnosti: do otroctví...

Biblickým příběhem o Josefovi, prodaném do egyptského otroctví, začala v polovině šedesátých let spolupráce dnes slavné autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Weber. Napsali jej na žádost svého přítele Alana Doggita, ředitele školy, který potřeboval hru pro děti. Muzikál měl premiéru 1. března 1968 a od té doby se hraje neustále. Nejen na profesionálních jevištích, ale i ve školách. Svěží melodie, vtipný ústřední příběh, nadčasové téma vztahů v rodině, možnost dát hereckou a pěveckou příležitost doslova stovkám dětí – pro to vše se stal „Josef" trvalkou, k níž se zejména britské školy neustále vracejí. (Česká televize)

TeeAge

Otrasné televízne spracovanie Webberovej druhotiny. Nebyť dvoch árií elitnej kvality (Any dream will do, Close every door), je to len podpriemerné divadelné spravovanie biblického námetu v televíznej verzií. Hlavný predstaviteľ, neuvedený v profilu filmu, Danny Osmond, je výnimočne talentovaný spevák a herec. Je jediným dôvodom, prečo sa na tento opus dá pozerať. 40% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

Joe16210

Jeden z mých nejoblíbenějších muzikálů ever. Krásná hudba Andrew Lloyd-Webbera krásně pojí Josefův příběh. Nejzajímavější je, jak autor lehce parodicky během celého představení kombinuje různé hudební styly a žánry a jako celek tato koláž prostě funguje a je pestrobarevná stejně jako Josefův úžasný pestrobarevný plášť. ()

Gig

Přibližně ve stejnou dobu vznikly tři televizní projekty podle muzikálů Andrewa Lloyda Webbera Kočky, Ježíš a Josef. Zatímco Ježíš nepřinesl takovou kvalitu, jakou každý čekal, Kočky a Josef byli vynikající. Josef a jeho skvostný či pestrobarevný plášť je o to zajímavější, jelikož původně vznikl pro děti jako "besídka". Tady ho berou opravdu vážně. A ač je brán v nadhledu, jak byl původně napsán, tak krásně je promyšlen coby kombinace školáků a učitelů. Některé písně určitě každý zná (minimálně onu ústřední), ač neví, že je to právě z tohoto muzikálu. Navíc je tu bravurní přebásnění (tituly) Michaela Prostějovského (autor přebásnění Ježíše či Koček), který uděl překlad tak, aby mohl třeba později být použit přímo v divadle. A ano, tak se dnes třeba Brně, Plzni nebo Ostravě takhle hraje. "...Den náhle zšed zahalen záští, po odvátém plášti vybled i můj sen. Však svět se dál bůh ví kam koulí, přes fůru boulí každý má svůj sen. Každý má svůj sen." ()

katasta

Velmi oceňuji už ten nápad zpracovat biblický příběh zajímavější formou, než jak ho podává bible samotná a Webberovi a Riceovi se to povedlo na výbornou. Tento příběh je podán s malou porcí nadsázky, horou potrhlého humoru, zajímavých kostýmů, krásných písní a zahrán sympatickými herci, a tak pobaví jak malé diváky tak dospělé. Musím uznat, že když jsem se na film koukla poprvé, tak mě zas tolik neuchvátil, všude spousta barviček, ale časem jsem mu přišla na chuť a ráda si ho kdykoli pustím znova a zpívám si s nimi :o) ()

Autogram

Nečakal som podľa tunajších zlých hodnoteni takýto nářez. Netreba sa brať ani v hodnotení príliš vážne, hlavne pri tomto type parodujúcich muzikálov. Je to farebné, veľkolepé, často aj smiešne a bizarné, celkom v štýle kvetinových detí, akoby to prišlo zo začiatku sedemdesiatych rokov. Až na pár momentov by som povedal, že je to muzikál pre deti, aj dĺžka je prijateľná, pribeh so skvelou spievajúcou tancujúcou rozprávačkou-učiteľkou je jednoduchý a niečo sa v ňom aj skrýva. Jednoducho treba snívať, aj o takomto farebnom svete, do ktorého príde v nečakanej chvíli možno aj Elvis. ()

• Film je koncipovaný ako výchovný koncert pre deti. Zdôrazňujú sa tak rôzne štýly piesní ako Rock´n´roll, francúzska balada, paródia šanzónu, jazz či rockovú vlnu 50 rokov. Učitelia sú zároveň aj hercami. Pieseň "Close Every Door" vyšla ako samostatný singel. Dostala aj mnohé variácie na tému židovského holokaustu. (giaruj)
  • Pôvodný muzikál mal premiéru 1. marca 1968. Vtedy šlo o dvadsaťminútové dielo s minútovými skladbami. O polroka mal už niečo cez polhodinu. Nahrávka z roku 1972 rovných 50 minút, no stále neboli súčasťou "Prologue a Any Dream Will Do". Tie prvýkrát zazneli až v roku 1982. Najväčší posun počuť a vidieť v piesni "Those Canaan Days", ktorá s tanečným číslom má cez sedem minút. (giaruj)
  • Jospeh je "druhým" muzikálom z dielne Webber - Rice. Prvým bol "The Likes of Us" (1965), ktorý mal premiéru až v roku 2005, takže verejným debutom je práve Jospeph. Tretím muzikálom je Jesus Christ Superstar (1973), ktorý mal však od začiatku pevnú štruktúru, obsadenie a rozsah. Jozeph je príznačný pre svoje variácie a možnosti obmien. (giaruj)