Nepokoj

• Česko Bez oddechu (festivalový názov) (viac)
USA / Veľká Británia, 2017, 97 min

Chronický únavový syndrom (CFS) je závažné onemocnění, jehož příčiny nejsou dosud medicínsky objasněné. Mladá filmařka Jennifer, která sama nemocí trpí, zaznamenává život svůj i dalších nemocných, kterým choroba vzala téměř vše. „Bylo to, jako kdybych umřela, ale musela se na sebe dál dívat,“ popisuje svůj stav autorka filmu Jennifer Brea. Zcestovalá mladá žena před sebou měla slibnou budoucnost a po svém boku milovaného přítele. Poté, co prodělala několik infekcí, jí lékaři diagnostikovali chronický únavový syndrom. Nyní je s občasnými výkyvy upoutána na lůžko či invalidní vozík. Zjišťuje, že touto záhadnou chorobou trpí po celém světě miliony lidí – tiše v ústraní, roky i celá desetiletí. Přesto je chápání příčin a povahy této mnohdy smrtelné nemoci zoufale malé. (Jeden svět)

PEZ

Oči otvárajúci dokument. Veľakrát som už o chronickom únavovom syndróme počul, ale myslel som si, že je to zväčša dočasná vec a prevažne z prepracovania. A nie, že je to vačšinou neznámeho pôvodu, často asi kvôli prekonaniu vírusového ochorenia a že veľa pacientov trpí roky, alebo až po zbytok života. Neuveriteľný výkon Jennifer Brea, že dokázala popri svojej vyčerpávajúcej chorobe natočiť tak dobrý dokument. A navyše dokázala spojiť pacientov s touto diagnózou na celom svete. Silná záležitosť a treba naozaj dúfať, že aj tento dokument pomôže k urýchlenému výskumu, čo je pôvodcom ochorenia a ako ho môžeme liečiť. Aktuálne totiž žiadny liek neexistuje. ()

Maud164

Skvělý dokument očima mladé ženy (autorky) trpící chronickým únavovým syndromem. Většinu filmu jsem se potácela v bezmoci spolu s ní, o to silněji jsem vnímala každou naději a zklamání. Hodně autentické, hodně osobní. Klobouk dolů před Jennifer, že dokázala v této fázi svůj život využít nejen ke vzniku filmu; velký respekt před jejím mužem. ()

elanius

(82/2022) / K tomuto dokumentu som sa dostal úplnou náhodou a nie som s touto chorobou nijako priamo ani nepriamo spojený, ale vedel som, že niečo takéto existuje. Netušil som ale, ako brutálne môžu byť symptómy pre cfs/me pacientov. Z videného je zrejmé, ako moc okrem samotnej choroby postihnutí trpia aj tym, že je k tejto diagnóze veľmi rozporuplný postoj aj zo strany lekárov a špecialistov. Ako mnoho ochorení na pomedzí fyzickej a psychiatrickej medicíny, aspoň teda z pohľadu lekárov,, je tá stigma obrovská. Tí ľudia v zásade len prežívajú a dokument sa nebál ani otvoriť ťažkú tému samovraždy. Jennifer Brea ktorá za celým projektom projektom stojí si zaslúži všetok obdiv, že v sebe našla vôbec silu zobrať kameru a pustiť sa do toho. (7/10) ()

KevSpa

Nebudu zapírat, že jsem v podstatě celý film probrečela. Bylo to jako dívat se do zrcadla. Jsem moc ráda, že tenhle úžasný dokument o ME/CFS vznikl, bylo to potřeba. A pokud to byť jen maličko pomůže k pochopení ze strany veřejnosti, lékařů a ke zvýšení prostředků na výzkum, budu šťastná. Velice obdivuji režisérčina manžela, který s ní přes všechny útrapy stále zůstává. Bohužel ne každý partner je ochoten a schopen zahodit svůj život, aby se o nemocného postaral. ()