Lesní lupiči

• Belgicko De bende van Jan de Lichte (viac)

Charismatický lupič Jan de Lichte vede vzpouru utlačovaných a ponižovaných proti zkorumpované šlechtě ve Flandrech 18. století. (Netflix)

Trevor

Napriek tomu, že dobová atmosféra a prostredie seriálu sú na veľmi dobrej úrovni v konečnom dôsledku sa dočkáme prevažne nezáživných epizód, tvorcovia seriál umelo naťahujú na potrebných 10 častí ale nedarí sa im nijako rozviesť dramatický dej ktorý by človeka príliš upútal. Veliteľ mestskej stráže Brue to dotiahne až na starostu napriek tomu že nedosiahne takmer žiadny úspech (teda Jana vďaka zrade zadrží, ale ten prežije aj vlastnú popravu), viac menej sa v deji stráca aj vražda Jana počas jeho služby v armáde, do neurčita sa rozplynie aj jeho priateľstvo s Tinckem. V závere sa to síce snažili zachrániť, ale ani tam sa nedočkáme nejakej očakávanej bojovej scény medzi lupičmi a francúzskou armádou a doslova iba pár scén (pár lúpeží, upálenie starostu, verejné pranierovanie Jana v úplnou závere) stálo sa povšimnutie a inak sa dej točí iba okolo intríg medzi šľachtou a lupičmi, ale ani tam to nie je žiadna sláva. Seriál možno zaradiť medzi tie s premrhaným potenciálom a patril k tým, v ktorých sa teším kedy sa konečne skončia. ()

Necrotongue

Tvůrci seriálu (nebo spíš autor předlohy Louis Paul Boon) si s historickou přesností hlavu nikterak zvlášť nelámali, ale s tím se dá u podobných počinů počítat, víc mě překvapilo, když jsem se dočetl, že i Belgičané mají k tomuto lidovému "hrdinovi" vcelku odmítavý postoj. Mě tahle záležitost z větší části bavila, i když je fakt, že scénář v poslední třetině vykazoval stále větší nedostatky. ()

DeDanu

Robin Hood po vlámsku v 18. století. Ale má to i něco, co z tohoto příběhu dělá víc než jen šermovačku. Něco, co mne přinutilo vyhledat informace o době, ve které hrdinové (alespoň Jan určitě) žili a ve které neměli oni ani jejich sny nejmenší šanci... A propos - poprvé jsem uslyšela vlámštinu a ten jazyk mne naprosto okouzlil. ()

SoulAsAGem

Celá show se strašne vleče, to že jsou postavy docela nevýrazné tomu moc nepomáhá a jediné na koho se dalo dívat byla Hélöise, která toho ale zase moc nenamluvila, její repliky byly dost strohé. Špína a hnus 17. století je ukázková. Hlavní postava Jan de Lichte je sympatický chlapík se srdcem na správném místě, ale čekala bych od jeho postavy trochu více, jako od slavného psance. Nepůsobil dostatečně přesvědčivě. Některé charaktery by chtělo poznat více, vč. hlavního hrdiny, ale i jiní by si zasloužili více prostoru. Myslím, že postava Tincke ho celkem zastínila. Seriál se začne rozbíhat od 8. epizody z 10. Dala bych 3 hvězdy, ale pak mi došlo, že jsem je udělila mnohem lepším počinům než je “De bende van Jan de Lichte” (Lesní lupiči). ()

Morholt

Podobně jako u Jánošíka a dalších psanců je i tady podoba Jana de Lichteho idealizovaná, ale Belgičanům slouží ke cti, že se flanderskému hrdinovi nesnažili za každou cenu nasadit svatozář. Když se to tak vezme kolem a kolem, jedná se o gangsterku z 18. století, ve které je šéf mafie spojencem i protivníkem a zločinecké kruhy jsou napojené na ty vládní, se kterými leckdy velmi úzce spolupracují. To se mi líbilo. Co mi trošku vadilo byly poněkud ploché postavy, což platí zejména pro městské vládce, kteří byli zlí a prohnilí až do morku kosti, což občas působilo směšně. Naopak nejvíc mě bavil velitel biřiců Baru, který sice slouží padouchům, ale zároveň se snaží svou práci dělat poctivě, správně a v mezích možností i lidsky. Největší devízou seriálu je ale atmosféra. Sice mi občas leze krkem, když se tvůrci historických projektů snaží být za každou cenu špinaví a sychraví, ale sem ta bezútěšnost seděla jak prdel na hrnec. Možná by neškodilo být trochu brutálnější a série by si určitě zasloužila víc soubojů, ale člověk nemůže mít všechno. Slušná práce. 70% ()