Proč? 13x proto - Série 4

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2020, 10 h 29 min (Minutáž: 57–99 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Kamera:

Kevin Thompson

Dylan Minnette, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Miles Heizer, Grace Saif, Inde Navarrette, Jan Luis Castellanos, Chris Damon, Gary Sinise (viac)

Na Claye a jeho kámoše čeká spousta těžkých rozhodnutí. Maturita je za rohem a tajemství z minulosti můžou ohrozit jejich budoucnost. (Netflix)

M.i.k.e

první série byla skvěla,silná a mě osobně uhranula.Druhá už byla slabší,ale pořád měla co nabídnout.Třetí už ale sešla z cesty a ač se jí nedají upřít produkční kvality,tak je v ní prostě spousta věcí,které jsem nebyl schopen překousnout ve všech směrech.Čtvrtá a (naštěstí) poslední řada jde pak stejnou cestou jako trojka a mám s ní ještě větší problém než s řadou předchozí.Asi chápu záměr tvůrců vyhnat všechny a všechno do úplného extrému,aby ukázali kam až určité věci mohou v nejkrajnějších situacích vyeskalovat,ale někdy je méně prostě více.Tahle série tak nabídne hodně rádoby silných momentů a vypjatých situací,ale je jich tolik že vlastně žádná z nich nefunguje a divák si naopak ke kdysi sympatickým postavám vytváří větší a větší averzi.Samozřejmě nechci nijak zlehčovat,že tohle všechno je v reálném světe opravdu problém,nicméně první řada fungovala na jiném principu a ukázala že jde nabídnout extrémně silnou podívanou se silnou mesidž i bez tuny patosu,slz,nervových hroucení atd.Králem na tomhle poli je rozhodně Clay,ze kterého tvůrci udělali úplně jinou postavu než na začátku (a není zdaleka sám),což je ve výsledku další věc,kterou nejsem ochoten překousnout a psal sem to již u třetí řady.Udělat z party slušných postav (jakkoliv měli svoje démony) partu trosek,pokrytců a patologických lhářů a doufat,že to bude mít kýžený efekt na diváka to chce velkou odvahu...20% ()

applause

Tak mně se naopak od ostatních tahle série líbila více než předchozí. Je hezké sledovat postavy, které si prošly duševním a fyzickým vývojem. Bohužel všechno jednou končí a já musim říct, že jsem si tento seriál po mnoha překážkách zamilovala a hlavně jsem si oblíbila jeho postavy. Je tu hodně zvratů, ale nechci je prozrazovat. Určitě si to celé ještě jednou pustím znovu. Doporučuji. ()

Mouchal

Poslední série 13 důvodů se dostala do takové výšiny absurdity, bizarnosti, homosexuální a multikulti propagandy, že to fanoušek první série musí sledovat se slzou v oku. Z postav se staly pouhé karikatury, z jejich původních osobností nezbylo skoro nic, Clay je celou dobu seriálu totálně mimo, Zach celý život vzdal... Tohle nejsou ty postavy, se kterými jsme soucítili a oblíbily si je. Tohle je pouze nějaká jejich parodie. Bohužel rodiče a celkové dospělé osazenstvo (ti "zodpovědní") na tom nejsou o moc lépe. Do školy si ředitel pozve téměř SWAT jednotku pro cvičení (asi v kanclu byla nuda), nikdo neřeší, že Clay se vyboural s károu asi tak za milion. Že podpálil auto, že zmlátil kluka takřka do bezvědomí, že mával zbraní... Proč by mu to taky neprošlo, když na Liberty High lidem prochází vražda, tak tohle je asi klasika amerického dospívání. Nevím, co tím tvůrci chtěli říct, ale vymletý americký hlavy si odnesou asi jen a pouze to, že ať udělají sebevětší pí*ovinu, nikdy se jim nic nestane. A mít tohle jako poselství celé 4. řady, to je fakt poměrně průser. 40% ()

Terezinka198

Měla jsem obavy, když jsem se pouštěla do poslední série a bohužel se naplnily (a možná byly ve finále i děsivější, než jsem čekala). Za mě seriál mohl skončit druhou řadou (nebo mohla být jenom druhá řada, která byla - asi se opakuju, ale whatever, tato série se opakovala ve svých nesmyslech už dost dlouho - TOP). Je to škoda. Promarněná šance i materiál. Ale už to máme za sebou a "zbývající" studenti z Liberty High School taky. To mohli rovnou natočit nějakou survival game se studenty. Bohužel, závěrečná řada byla pro mě větším zklamáním, než ta třetí. ()

Spiker01

Čtvrtá řada definitivně dovršila dogma nejhorší školy na světě plné vražd a jiných všemožných úmrtí. A také jsme v každé další řadě zjistili, že minimálně dvě postavy co známe jsou gay. Tohle je vlastně dost progresivní a nejvíc gay seriál na Netflixu. Jinak k finále; Trestuhodně nevyužitá Langford, vážně jsem doufal, že dojde na rozhovor, i tak jsem jí rád viděl a ve správném konci mají být všechny postavy, co jsme dříve poznali. Jinak zbytečně dlouhé rozloučení na dva díly, ale konec samotný byl hezký. Jsem rád, že už jsem to dokoukal, tady v klidu mohlo zůstat u dvou řad (ta první byl takovej mega úspěch, že druhá byla nevyhnutelná, i já jsem ji dost chtěl a nezklamala mě)...6/10 ()