Zaklínač

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Duryasz (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie vytvořil Michał Żebrowski (Pan Tadeáš), jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski (Plukovník Kwiatkowski, Ohněm a mečem, Ahoj, Terezko). (oficiálny text distribútora)

willis

Film jsem neviděl, ale pokud vím tak seriál obsahuje v podstatě celý film. Hodnotím tedy seriál, a to ještě jeho nejlepší chvíle (kterých moc není). Skoro u každého dílu jsem tak po deseti minutách začínal bojovat s únavou a většinou mě probraly až závěrečné titulky. Z téhle mé zkušenosti by si někdo mohl myslet, že film je magický a já byl očarovaný, ale není to pravda. Je to NUDA. A hrozná. Zebrowski sice fyzicky odpovídá postavě Geralta, ale to je tak vše. Souboje prakticky nejsou a když někdy Zaklínač bojuje, je to většinou neohrabané a zmatené máchání mečem místo elegantního, rychlého a efektivního souboje speciálně vycvičeného a lektvary nadopovaného zabijáka. Poláci umí natočit slušné filmy a i za levný peníz se dá natočit něco lepšího než tenhle fantasy nepodarek. ()

Lucasion

Tak Zaklínače já můžu. Moje nejoblíbenější fantasy knižní série. Sapkowski umí skvěle vystihnout syrovost a smíchat fantasy prvky a středověk. Michal Zebrowski mi do role Geralta neuvěřitelně sedí. Největší problém filmu je to, že to je prakticky sestříhaný třináctihodinový seriál. Proto začátek, který má mít necelou hodinu, je shrnut v pěti minutách. Prostřihy jsou pak hrozně rychlé a výsledek působí jak několik příběhů do hromady sešitých horkou jehlou. Proto chápu, že neznalý mytologie nebo posloupnosti by mohl mít problém orientovat se v příběhu i v postavách. Mě se samotné vyobrazení světa líbí. Je to proto, že sic je film dělaný za skromné peníze, tak má pěknou výpravu a dobré prostředí jak Polska, tak Čech. A možná právě proto, že to není Hollywodský biják, tak český/polský styl mi na tyto knihy sedí více. Triky jako animovaný drak či gumová kikimora mi nějak nevadí. Jediné, co jako fanoušek můžu vyčítat, jsou odklony od knihy. Je pravda, že někdy se film/seriál krásně drží předlohy, ale někdy to tvůrcům ujede až běda. Přesto Zaklínače doporučuju všem milovníkům fantasy. Nejprve knihy nebo seriál. Ale tento fantasy epos rozhodně stojí za to! (80 %) ()

Ledkodlaq

Sérii zaklínače jsem četl a hodnotím ji jako průměrnou fantasy, co mě ale zaujalo je, že prý to je to nejlepší, co může Polská literatura nabídnout. Co to pak vypovídá o všem ostatním v Polsku? No nic, teď k filmu. Je vcelku zajímavý na pohled, kostýmy, příšery, scény a kulisy, to vše vypadá Jakš takš dobře, ale ten děj.. je to bohužel většinou nudné, nezáživné a průměrné podobně jako knižní předloha. ()

dakarin

Tento film mě přesvědčil (společně s Pánem prstenů), že fantasy může být ještě stále i pro mě. Vynikající Michal Zebrowski, velmi zajímavě ztvárněné scény, konverzace a střety, pro mě smysluplná dějová linie příběhu, ale především celkový dojem (nebo-li samotné kouzlo filmu) fantastický. Rád odpouštím drobné nevyváženosti v silách - princezna Paveta a její pradávná síla by mnoho nepřátel, kterých se její království bojí, snadno zlikvidovala, ... a drak si také s pronásledující družinou bojovníků pohrával až příliš pohodově, proč by potom vlastně před lidmi draci prchali? Naopak musím vyzvednout spoustu super scén - první návštěva Ježka, setkání s potulným rytířem a jeho dvěma "dračicemi" či likvidace bandy vrahů na tržnici menšího městečka. Největší síla filmu je ovšem ve velice silném prvku zdařile zakomponovaných "obyčejných" lidských hodnot - je v tom pro mě neuvěřitelně silné poselství. Opravte mě, ale já ve filmu na chvíli zahlédl i "Řád německých rytířů", se kterými se Sapkowského milované Polsko kdysi pěkně škádlilo meči... ()

TrooperX

Film je podlé mého sestříhán a poskládán ze seriálu Zaklínač a tudíž mi nějak uniká samotný smysl tohoto filmu. Seriál Zaklínač je vynikající a jeden z mých nejoblíbenějších, ale film Zaklínač už tak dobrý není. Občas je na něm vidět že tvůrci chtěli do jednoho filmu splácat příliš mnoho událostí, než by bylo záhodno. K dobru však budiž přičteno i to, že jsou zde k vidění i některé scény, které v seriálu neuvidíme. Ne tak dobrý jako seriál, přesto však můj oblíbený film. ()