Americká armáda chystá tajnou misi, jejímž cílem je zničit ukrytý sklad zbraní ve Vietnamu. Úkolu se má zhostit speciálně vycvičené komando složené ze samých zločinců. Za splnění úkolu je jim nabídnuta svoboda a tučná odměna. Nikdo už jim ale neřekl, že cesta k úspěšnému provedení akce vede peklem. (Vapet Production)

Big Bear

Asijské béčko každým coulem, zdatně sekundující Slyho Rambovi a Chuckově Missing in Action. Konec osmdesátek v tomto snímku jasně podtrhuje elektronický syntetizátorový hudební doprovod jak od Jeana-Michela Jarre. Tady se navíc jedná i o jakýsi mix žánrů. Nalezneme zde odkaz na Tucet špinavců, jsou zde nezbytné kung-fu souboje, nepřátelský Vietcong je kosen po stovkách, ale na rozdíl od Ramba či Braddocka to zde občas někdo z týmu hrdinů schytá. Oproti jiným a vážněji míněným pozdějším snímkům je zde však nasazena autentická vojenská technika i zbraně, což i béčku dodává na důvěryhodnosti. Asiaté samozřejmě přehrávají co to dá, gesta hrdinů jsou afektovaná a je sem vložen i nezbytný humor - často do bojových scén. Milovníci filmů Olivera Stone tohle mohou v klidu obejít. Tohle je kapslíkový Vietnam. Nejsem si však jist, že to bylo bráno jako parodie... Čtyřhvězdičková hodnocení nechápu. U mne je to za 2. * * ()

Hellboy

Východní kondoři, to je odpověď na otázku, jak by vypadal Rambo II, kdyby uměl kung-fu. Ale nejedná se jen o Ramba II, film je kombinací stealth akce ala první Rambo, kung-fu filmů a klasických vojenských filmů z Vietnamu. A kupodivu to funguje výborně, na jedničku. Vlastně mě překvapuje, že je tenhle válečný/kung-fu film takovou raritou. Některé vtipy jsou až přehnané, například koktavý parašutista - to si mohl Sammo Hung odpustit, ale jinak sem zapadá i ta komická stránka, kterou zastoupuje především Biao Yuen a Woo-ping Yuen. Režisér/scenárista asi hodně koukal na americké filmy, protože některé scény jsou doslovné citace z Ramba II nebo Lovce jelenů. Hongkongská kinematografie je zase zastoupena výbornými kung-fu scénami, u nichž je vidět, že herci skutečně dostávali do těla, což je dobře. Dnes už to vůbec není běžné, s výjimkou filmů jako je Ong-Bak. Celkově je to hrozně badass macho film, ačkoliv se mezi tím tuctem špinavců najdou i chrabré ženy. ()

Xmilden

Překvapivě povedený kousek z Hongkongské kinematografie, který dost netradičně přispívá do vietnamské tematiky. Film se nedá brát snad vůbec vážně, pravdou je že jsem nevěřil že v komandu našich 10 mužů, kteří šli do akce, bude tak řádit smrtka. Přece jen Sammo Hung není Jackie Chan a jeho filmy se mi jeví daleko drsněji. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ VHS PREMIÉRA: GOLDEN CROWN = 199?, réžia českého znenia = IVAN PROCHÁZKA --- V 80-tych rokoch bol SAMMO pri chuti a nakrúcal jednu spektakulárnu pecku za druhou. Ku "kondorom" som sa ale na VHS nedostal a tak som si ich mohol vychutnať až včera. A nesklamali. Preto si želám, aby VAPET už čoskoro prekvapil aj týmto DVD. (24.8.2009) ()

corpsy

RAMBO II vtedy opantal celý svet. A Hongkong bol filmový raj, ktorý opätoval popri svojich originálnych projektoch, aj ten západný vietor. Tradičné superakčné finále, je tým najlepším z tohto snímku a pred tým sa človek dočká pomálo zastávok, ktoré by tento film sformovali do viac ako dobrého filmu. ()

• Sammo Hung (Ming-Sun Tung) si v rámci prípravy na natáčanie najal osobného kondičného trénera, aby mu pomohol schudnúť. Urobil tak preto, aby mohol ľahšie zvládnuť pripravenú bojovú choreografiu. (m.a.t.o.)
  • V originálním kinotraileru je mnoho scén, které se do výsledného sestřihu nedostala. Lze tak dedukovat, že úvod filmu měl být o poznání delší a měl vyobrazit pobyt hlavních postav ve věznici. (tequilla)