Labyrint podle Davea

• USA Dave Made a Maze

Umělec Dave, který během své dosavadní kariéry ještě nic zásadního nedokončil, si z čiré zoufalosti postaví uprostřed obývacího pokoje pevnost. V ní se však zaplétá do osidel své fantazie, pastí a výtvorů vlastní mysli. Davova přítelkyně se i přes jeho varování vydá se skupinou podivínských průzkumníků na strastiplnou záchrannou misi. Jakmile se ocitnou uvnitř, jsou lapeni v neustále se měnícím nadpřirozeném světě, kde jsou vystaveni nástrahám a pronásledováni krvežíznivým Minotaurem. (Cinemax)

silentname

Neviem či som sa na film správne naladil, alebo či mi to skutočne tak zapasovalo, no "Dave Made A Maze" je podľa mňa skutočne skvelá komédia. Rozhodne je to stupidita, nedáva to žiadny zmysel a keď to človek začne poriadne analyzovať, tak dokopy je to celé len výplod absolútneho šialenca. No na druhej strane je to vysoko kreatívne, originálne natočené a tak bizarné, že som to sledoval celý čas a nenudil sa. Dokonca musím priznať, že jednotlivé smrteľné scénky sú tu podané tak komicky, že som sa na tom rehotal. Neviem to popísať, to by ste museli vidieť, aby ste pochopili. No rozhodne je to vysoko kreatívne a v rámci komédie a dobrodružstva to na mňa fungovalo skvele. Film mal dobré nápady a využil ich podľa mňa celkom schopne. Vôbec len postaviť tieto sety muselo dať veľa práce a vyzerali skutočne skvele. Dobre sa na to pozeralo, bavil som sa a bol to presne ten film, ktorý som chcel na Silvestra vidieť, aby som sa dostal do dobrej nálady. Takže ak ste tomu otvorení a nebránite sa tomu nápadu, možno vás to dokáže niečím prekvapiť a dostať. Ak to znie ako nezmyselná stupidita, tak to je realita taktiež. Ale v rámci stupidity, ktorú som dokázal nejakým spôsobom akceptovať a odsledovať s chuťou do začiatku do konca je to podľa mňa podarený kúsok. Je to výnimočné? Nie. Je to filmová komédia roka? Nie. Ale za pozornosť to v mojich očiach stálo. Hodnotenie: B+ ()

darkrobyk

„Jsme tady v bezpečí?" „V bezpečí? Vždyť nejsme lidi!" Rozkošná surreálná hříčka o bunkru z kartonu a papíru uprostřed obývacího pokoje. Film překypující fantazií osloví nejspíše jen menšinového diváka, který je duší tak trochu dítětem, co se rádo vydává na nebezpečné výpravy plné nástrah. Kartónové stěny se promění ve fantastické krajiny, oživlé origami poletují okolo hlavy, úprk potrubím změní prchající k nepoznání a tajemná obří vagina láká oběti k sobě stejně jako zákeřná masožravá rostlina. Legrace přestane v okamžiku, kdy dojde na umírání! Papírové ostří se jen mihne a hlava se kutálí dolů. Gejzíry krve, co jako krev jen vypadá, skropí vyděšené přátele. A to je teprve začátek! Provázek natažený přes cestu se jen třese nedočkavostí, aby o něj někdo zakopl a spustil tak smrtící past. A ke všemu jsou tu ještě hrátky s perspektivou! Kdo ale hledá smysluplný příběh, bude zklamán. Tohle je film pro ty, co si dokážou hrát celé odpoledne s polínkem, které se dle potřeby proměňuje na věci, zvířata i postavy. Kouzelné. ()

Tuxedo

Nejznuděnější herci, jaké pamatuju. Klasický případ filmu, který v traileru oslní milionovým nápadem, ale s celovečerní stopáží si tvůrci nevědí rady. Hlavní je se kreativně odvázat a každému momentu dát jiný nádech, než bychom čekali, ale tady je to i na těch slabých 80 minut sakra málo. Filmu zoufale chybí téma, ten vztah ústřední dvojice a nenaplněné ambice ztroskotaného třicátníka jsou tam vlastně z povinnosti (a navenek odvázaný film se tady sám velmi svazuje klišé). ()

choze

Michel Gondry made Cube. OK, Gondry by si asi nevystačil se scénářem, který "jen" velkolepě oslavuje dětskou fantazii, kreativitu a dobrodružství, které některé z nás neopustí ani v dospělosti. Hlavní postavou je tu groteskní kartonové bludiště a lidské postavy jsou jen karikatury a chodící klišé a o vážnější témata (třicátnická krize, napětí ve vztahu) se to jen neochotně otře, zcela v souladu s dětskou mentalitou filmu. Je to ale hrozně hravé, nápadité, správně fantaskní a ta kartonová výprava je fantastická - film tak působí extrémně minimalisticky (realizovatelný v jednom jediném pokoji), ale zároveň je vám jasné, že to všechno vytvořit muselo dát fůru práce. Nějaké hororové záchvěvy se tu najdou (konfetová, ale definitivní úmrtí v labyrintu, rozhovor se spoutanou kartonovou postavou), ale celkově to působí jako studentská hříčka v tom nejlepším smyslu. A herci jsou fajn. ()

Marceloo

Mladý muž si uprostred bytu postaví bludisko z kartónových krabíc a jeho priatelka je nútená vydať sa do jeho útrob, pretože sa v ňom očividne stratil. - Námet to má zaujímavý, ale to spracovanie je hrozné. Tvorcom sa nepodarilo trafiť ani do komédie, ani do hororu, takže napriek stopáži asi 76 minút sa mi to zdalo ako nekonečne dlhé utrpenie. Kvôli celkom schopnej technickej stránke a tomu, že herci vedeli hrať, by mi však bolo lúto dať len jednu hviezdičku. + herečka z American Horror Story + herec z Sharknado 5: Global Swarming + herec z Cloverfield a A Haunted House 2 ()