Mr. Mercedes

USA, (2017–2019), 29 h 12 min (Minutáž: 50–60 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Predloha:

Stephen King (kniha)

Harry Treadaway, Brendan Gleeson, Jharrel Jerome, Isaiah Stratton, Ann Cusack, Jimmy Gonzales, Scott Lawrence, Kelly Lynch, Arian Moayed, Mary-Louise Parker (viac)

Bill Hodges (Brendan Gleeson) je detektív, ktorý už odišiel do dôchodku, avšak s nevyriešeným prípadom pomäteného šialenca, ktorý napálil ukradnutým mercedesom do davu ľudí, pričom ich šestnásť na mieste usmrtil. Táto nedoriešená vec mu leží v hlave a tlačí mu na svedomie. I preto dni trávi väčšinou chlastom. Svoj vzhľad zanedbáva, podobne i svoj veľký dom, v ktorom žije sám. Kvôli svojej mrzutosti nemá takmer žiadnych priateľov. Okrem bývalého parťáka (Scott Lawrence), ktorý je stále v aktívnej službe, stojí o priateľstvo s ním ešte mladý chalan zo susedstva Jerome (Jharrel Jerome), ktorý mu chodí kosiť trávnik a osamelá a stále atraktívna suseda Ida (Holland Taylor). No jedného dňa ho z existenčného spánku preberie správa od samotného pána Mercedesa (Harry Treadaway), ktorý mu oznámi, že hra sa ešte neskončila. (sochoking)

Recenzie používateľa topi k tomuto seriálu (13)

Season 1 (2017) (S01)

Musím uznat, že takhle jsem si přesně představoval jak Hodgese (vynikající Gleeson), tak i Bredyho a jeho ožralou a uchylnou matku, nebo trávníkáře Jeroma či Hodgesova kolegu Peta. I lokace a Bredyho sklep jsou zobrazeny přesně jako v mé představivosti, když jsem četl knihu. To se málokdy stává. Snad jen přítelkyni Hodgese - Jane, jsem si představoval starší, ale naopak vůbec to nevadí. Nebo Holly jsem měl naopak za starší, ale okamžitě jsem si zvykl na krásnou mladou herečku, která ji v seriálu ztvárnila. Jen ty závěrečné dva nebo tři díly mi přišly příliš ukvapené a rychle dolepené. V knize to setsakramentsky graduje a v 7. díle jsem si říkal, jak tohle všechno chtějí tvůrci dohnat? I dějově je potom od knižní předlohy výrazná změna, která potom ten konec musí nějak dohnat. Celkově jde určitě o seriálovou událost roku a těším se na druhou sérii, která podle mě bude pokračovat Kingovou třetí knihou Konec hlídky, (která celou trilogii o Hodgesovi uzavírá). Uvidíme, věřím, že to bude pecka jako tohle!! Edit 31.10.2018. Nebyla to pecka, ale ztráta času, která se s první sérií nedá v kvalitě vůbec srovnat. ()

Pilot (2017) (S01E01)

Po prvním díle musím uznat, že takhle jsem si přesně představoval jak Hodgese (vynikající Gleeson), tak i Bredyho a jeho ožralou a uchylnou matku, nebo trávníkáře Jeroma či Hodgesova kolegu Peta. I lokace a Bredyho sklep jsou zobrazeny přesně jako v mé představivosti, když jsem četl knihu. To se málokdy stává. A jedeme hned z kopce! Je to drsné, explicitní a hodně odvážné! Přesně jako v knize! Jsem nažhaven na další díly a postavy! ()

Season 2 (2018) (S02)

Ztráta času, která se s první sérií nedá v kvalitě vůbec srovnat. ()

Missed You (2018) (S02E01)

Druhá série začíná přesně v místě, kde skončil poslední díl jedničky. Takže převozem Bredyho s rozmlácenou lebení do nemocnice. Vynechána je tudíž druhá Kingova kniha Právo nálezce a pokračuje se poslední částí trilogie Konec hlídky. Je to logické, protože Právo nálezce odbočil do jiného příběhu, kde Bill Hodges a jeho parta zasahují až někdy v půlce. Tudíž Konec hlídky přímo navazuje na události Pana Mercedese. No, první díl mě vcelku nudil, oproti knize Hodgesův kolega Pete umírá a pár věcí je také pozměněno. Doktora Babinaua a jeho ženu Coru jsem si představoval starší. Doufejme, že to byl jen pomaloučký rozjezd a v dalším díle se trochu šlápne na plyn a přidá vítr do plachet. Uvidíme... ()

Let's Go Roaming (2018) (S02E02)

Bredy je vzhůru, oproti knize je to sice jinak, ale začíná se už něco dít. Doufejme, že dramaturgicky se to neposere a nesklouzne do neorientovanosti. ()

You Can Go Home Now (2018) (S02E03)

Obávám se, že druhá série bude dost slabá. Proti knižní předloze je zatím vše jinak, nemá to pořádný grády a je to nuda! Do příběhu se dostává Hodgesova bývalka, která v knize taky nebyla a nezachrání to ani skok zdravotní sestry Sadie ze střechy nemocnice, která v knize zemřela taky jinak. Lesbička, kterou Brady na konci první série pobodal je taky na scéně, ale prostě to moc nefunguje! Scénáristé tlačí na pilu jinde a jinak, bohužel s pochybným efektem. Místo pořádného napětí zatím jen slabý odvárek první série. Bojím se, že u toho tak i už zůstane. ()

Motherboard (2018) (S02E04)

Konečně trochu rozjezd a návrat k původnímu knižnímu zpracování, už se dostaly na scénu "rybičky". Pořád mě ale připadá, že je kolem zbytečně moc nastavované kaše, co v knize vůbec nebylo, třeba přiteplený lesbičky a jejich rozchody, stavba altánku a další. Napětí se ale stupňuje, Brady začíná zlobit, Hodges si potvrzuje že za sebevraždou Sadie je Brady podepsaný a nemocniční zřízenec Al je správnej řízek (i když v knize jsem si ho představoval jinak). Chtělo by to jít více k tématu podle knihy, oprostit se od zbytečných odboček a zatlačit festovně na pilu. Snad příští díl... ()

Ándale (2018) (S02E05)

"Occupandi temporis" ()

Proximity (2018) (S02E06)

Definitivně mě začíná srát tak emoušská lesba, kterou Brady na konci první série pobodal, ty její papírem šustící monology jsou už otravné. Dále díry a nelogičnosti ve scénáři jsou stále okatější. Odklon od Kingovy předlohy už je nenávratný, tvůrci převzali otěže do svých rukou a pochybuji, že to ukočírují aspoň trochu důstojně. Atmosféra první série a Kingovy vize je ta tam. ()

Fell On Black Days (2018) (S02E07)

Zatím asi nejnapínavější díl, až na ty scénáristické krpy a hlouposti. ()

Nobody Puts Brady in a Crestmore (2018) (S02E08)

Je vidět, že scénář nepíše King, ale tři "umělci" dohromady a takhle to potom dopadá. Spousta marastu kolem a nelogičností, které vyráží dech. Očekávám velkou frašku na finále. ()

Walk Like a Man (2018) (S02E09)

Tohle ti vymatlaní scénáristé snad nemyslí vážně? Logika je nadobro pryč a já už jen ze zvědavosti čekám, jak tohle fiasko dopadne. ()

Fade to Blue (2018) (S02E10)

Ještěže to už skončilo! Tady je něco špatně, místo aby poslední dva díly byly nejlepší, tak jsou nejhorší....Největší problém je ve scénáři, který se už během prvních dílů odklonil od původní představy Kinga a vydal se jinou cestou. Špatnou a nelogickou, završenou totálním selháním tvůrců vymyslet svůj přesvědčivý a napínavý konec. Tohle je debakl ve srovnání s Kingovou předlohou, která neskutečně a temně gradovala. Kolikrát jsem nechápal, proč je tam tolik zbytečných a nicneříkajících scén navíc, zbytečných dialogů, které celou atmosféru Mercedesového vraha srážejí ke dnu. Druhá série se nepovedla a první nesahá ani po kotníky. ()