Mr. Mercedes

USA, (2017–2019), 29 h 12 min (Minutáž: 50–60 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Predloha:

Stephen King (kniha)

Harry Treadaway, Brendan Gleeson, Jharrel Jerome, Isaiah Stratton, Ann Cusack, Jimmy Gonzales, Scott Lawrence, Kelly Lynch, Arian Moayed, Mary-Louise Parker (viac)

Bill Hodges (Brendan Gleeson) je detektív, ktorý už odišiel do dôchodku, avšak s nevyriešeným prípadom pomäteného šialenca, ktorý napálil ukradnutým mercedesom do davu ľudí, pričom ich šestnásť na mieste usmrtil. Táto nedoriešená vec mu leží v hlave a tlačí mu na svedomie. I preto dni trávi väčšinou chlastom. Svoj vzhľad zanedbáva, podobne i svoj veľký dom, v ktorom žije sám. Kvôli svojej mrzutosti nemá takmer žiadnych priateľov. Okrem bývalého parťáka (Scott Lawrence), ktorý je stále v aktívnej službe, stojí o priateľstvo s ním ešte mladý chalan zo susedstva Jerome (Jharrel Jerome), ktorý mu chodí kosiť trávnik a osamelá a stále atraktívna suseda Ida (Holland Taylor). No jedného dňa ho z existenčného spánku preberie správa od samotného pána Mercedesa (Harry Treadaway), ktorý mu oznámi, že hra sa ešte neskončila. (sochoking)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (33)

Season 1 (2017) (S01)

Knižní předloha Stephena Kinga mě velmi zaujala, ale na seriál jsem se příliš netěšil. Obvykle bývám filmovým nebo televizním zpracováním Kingových knih zklamán, takže mě Mr. Mercedes příjemně šokoval. Tvůrci se nečekaně vytáhli a já je musím velice pochválit za obsazení, atmosféru, napětí i soundtrack. Drobné odchylky od předlohy mi tentokrát vůbec nevadily, dokonce mám pocit, že některé příběhu přímo prospěly. Stejně jako v knize mě i v seriálu bavil nejvíce psychologický souboj mezi Billem a Bradym, doufám, že se stejně skvěle povede i pokračování. ()

Pilot (2017) (S01E01)

Mám rád knihy Stephena Kinga, četl jsem i tuto a po prvním dílu musím hodnotit plným počtem, protože jsem dostal tu správnou atmosféru, a přestože jsem věděl, o co půjde, podařilo se tvůrcům vytvořit příjemně mrazivé napětí. Nejsem žádná citlivka, ale uznávám, že úvodní masakr byl brutální a syrovou podívanou, nedoporučuji nikomu, kdo ztratil blízkého člověka při dopravní nehodě. Brendan Gleeson byl tradičně vynikající, jeho stárnoucího detektiva jsem mu okamžitě uvěřil. ()

On Your Mark (2017) (S01E02)

I po druhé epizodě jsem velice spokojeným divákem. Jistě, nikdo se tu nedočká žádné zběsilé akce, ale já jsem ani žádnou nečekal. Tvůrci se místo toho soustředili na plynulost příběhu a nechali vyniknout Brendana Gleesona, který vypadá, že si roli docela užívá. ()

Cloudy, with a Chance of Mayhem (2017) (S01E03)

Začínám mít silný dojem, že seriál nebude úplně pro každého, ale já si ho zatím hodně užívám. Je zvláštní, že mě víc, než pátrání po masovém vrahovi, zaujala Hodgesova interakce s bývalými kolegy a s jeho okolím. Je to už asi otravné, ale i tentokrát musím vyzdvihnout výkon Brendana Gleesona. ()

Gods Who Fall (2017) (S01E04)

U čtvrté epizody jsem šel poprvé s hodnocením o hvězdičku níže, protože jsem měl pocit, že příběh lehce stagnuje, tvůrci se místo něj soustředili na vedlejší a tím pádem méně podstatné dějové linie. Navíc jsem si málem oblíbil Bradyho, když jsem si vzpomněl, na kolik důležitých, sebestředných blbů jsem narážel denně v práci... ()

The Suicide Hour (2017) (S01E05)

V páté epizodě se tvůrci opět soustředili na hlavní dějovou linii a vyplatilo se to. Příběh mě pěkně vtáhl a já jsem si mohl užít pokračování psychologické války mezi hlavním záporákem a hlavním klaďasem. Bavil jsem se od začátku až do konce a tradičně chválím Brendana Gleesona. ()

People in the Rain (2017) (S01E06)

Tohle byla zvláštní epizoda, měla své klady i zápory. Velká část děje se věnovala Bradyho matce, což mi ale vůbec nevadilo, protože Kelly Lynch podala velmi dobrý výkon a epizoda i díky tomu dostala trochu jinou (ale kvalitní) atmosféru. V seriálu se konečně objevila Holly, z této postavy jsem měl trochu obavy, ale stejně jako u ostatních figur i tady platí, že měli tvůrci velmi šťastnou ruku a Justine Lupe byla skvělá. Negativně jsem vnímal příliš časté flashbacky a vůbec mě nebavily Bradyho vize při jeho pohovoru ohledně povýšení. ()

Willow Lake (2017) (S01E07)

Většinou mívám s filmovým (a televizním) zpracováním knih, které jsem četl větší či menší problém, ale tento seriál mě zatím velmi baví a na nějakou tu odlišnost nehledím. Do konce zbývaly tři epizody, takže jsem očekával zdramatizování děje, dočkal jsem se ho a vím, že lépe už nebude. ()

From the Ashes (2017) (S01E08)

Děj sice tentokrát mírně zvolnil, ale vůbec mi to nevadilo, protože se tvůrci mohli věnovat psychologii jednotlivých postav. Holly je opravdu dokonalá, ta se povedla už Kingovi, ale filmaři nezůstali pozadu. Zajímavá byla i Billova interakce s dcerou, ale uznávám, že kdybych chtěl, nějakou tu mouchu bych si našel, jenže se mi tak nějak nechce. ()

Ice Cream, You Scream, We All Scream (2017) (S01E09)

Ani tentokrát jsem nebyl zklamán, všechno fungovalo tak, jak mělo a tvůrci evidentně směřovali příběh k jeho závěru. A dělali to dobře. Zatímco děj začíná gradovat, tvůrcům se velmi dobře daří postupně snižovat rozpočet, po sedmém dílu ušetřili na každé epizodě alespoň jeden honorář. ()

Jibber-Jibber Chicken Dinner (2017) (S01E10)

Závěrečná epizoda mě sice trochu zklamala, ale opravdu jen trochu. Přece jen jsem očekával, že bude poslední díl o něco málo výraznější, podivně zakončené setkání s Lou jsem moc nepobral, ale výsledek v podstatě odpovídá knižní předloze, nechyběl ani konec otevřený k pokračování- "Právo nálezce". ()

Season 2 (2018) (S02)

Jak jsem byl po první sezóně spokojený, tak mě druhá zklamala. Ani mě tak neštvalo to, jak tvůrci přeskočili druhou knihu, vadilo mi, jak byly scénáře k jednotlivým epizodám chabé. Až příliš často jsem se nudil, až příliš často jsem zíral na ohýbání logiky a bavit jsem se vlastně neměl nad čím. Nejhorší je to, že mě teď čeká třetí řada, a po tomto zážitku se mi do ní dvakrát nechce. ()

Missed You (2018) (S02E01)

První sezónu jsem viděl před dvěma roky a měl jsem z ní velmi dobrý pocit, úvodní epizoda druhé řady ve mně podobný pocit rozhodně nevzbudila. Už jsem si zvykl, že první epizody nových sérií bývají často průměrnější, tady to ale neplatilo. Tohle byla prostě nuda bez tempa, tvůrci mi nabízeli hlavně přesuny mezi nemocnicí a hřbitovem, což je v Havířově léta prověřený postup, tudíž jsem se nebavil. ()

Let's Go Roaming (2018) (S02E02)

Druhá epizoda byla svou kvalitou na úrovni té první, jen byly vynechány návštěvy na hřbitově. Děj se táhl víc než chůze mokrou oranicí, musím ale uznat, že knižní předloha taky nepatřila mezi záležitosti, od nichž bych se nedokázal odtrhnout. Mou výhodou je to, že čtu poměrně rychle, kdežto u každého dílu musím přetrpět pomalé tempo. 2*+ ()

You Can Go Home Now (2018) (S02E03)

Žádné nadšení se ani tentokrát nedostavilo, ale alespoň jsem měl konečně pocit, že se něco děje. Ne, že by se toho dělo nějak moc, ale já už jsem rád i za to málo. Pokud mě zatím v ději něco vůbec nebaví, jsou to návštěvy v Bradyho hlavě, ty jsou fakt otravné. ()

Motherboard (2018) (S02E04)

Přivřel jsem své lepší oko a nechal hodnocení přelézt za čtvrtou hvězdičku. Tempo příběhu totiž ve čtvrté epizodě přece jen ožilo, došlo i na Zappit, a tak nějak líp se mi na tento díl dívalo. Takže půl hvězdičky navíc je ode mě spíš záloha do budoucna s tím, že očekávám zlepšení. 4*- ()

Ándale (2018) (S02E05)

I tentokrát jsem se nakonec rozhodl pro čtyřhvězdičkové hodnocení, přestože to nejsou příliš silné čtyři kousky. Každopádně mám pocit, že se děj příběhu po počátečním útlumu přece jen dává do pohybu. Škoda jen některých (pro mě zbytečných) scén. ()

Proximity (2018) (S02E06)

Hmmm, sotva jsem si dovolil mít větší očekávání, přišli tvůrci s epizodou, která mě fakt nebavila; postavu Lou už chápu jen jako otravnou bytost, jíž scénárista používá jen k vytváření zbytečných scén. Ano, vaty tady bylo opravdu mnoho, zato důležitého děje bylo pomálu. ()

Fell On Black Days (2018) (S02E07)

Škoda, za jiných okolností bych sedmou epizodu v pohodě očtyřkoval, jen kdyby nebylo ze strany tvůrců té zbytečné hry na efekt. Některé pasáže byly tak okázalé, že jsem jenom nevěřícně (a znechuceně) zíral. Po první řadě, která se mi hodně líbila, se cítím být poněkud podveden. ()

Nobody Puts Brady in a Crestmore (2018) (S02E08)

Že se u druhé sezóny seriálu Mr. Mercedes často nudím, na to jsem si už, bohužel, zvykl, ale to, v jakou sračku dokázali tvůrci předlohu přetavit, mi pořád ještě vadí. Osmá epizoda byla nechutným hybridem nudného= zbytečného a nablblého děje. ()