Mr. Mercedes

USA, (2017–2019), 29 h 12 min (Minutáž: 50–60 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Predloha:

Stephen King (kniha)

Harry Treadaway, Brendan Gleeson, Jharrel Jerome, Isaiah Stratton, Ann Cusack, Jimmy Gonzales, Scott Lawrence, Kelly Lynch, Arian Moayed, Mary-Louise Parker (viac)

Bill Hodges (Brendan Gleeson) je detektív, ktorý už odišiel do dôchodku, avšak s nevyriešeným prípadom pomäteného šialenca, ktorý napálil ukradnutým mercedesom do davu ľudí, pričom ich šestnásť na mieste usmrtil. Táto nedoriešená vec mu leží v hlave a tlačí mu na svedomie. I preto dni trávi väčšinou chlastom. Svoj vzhľad zanedbáva, podobne i svoj veľký dom, v ktorom žije sám. Kvôli svojej mrzutosti nemá takmer žiadnych priateľov. Okrem bývalého parťáka (Scott Lawrence), ktorý je stále v aktívnej službe, stojí o priateľstvo s ním ešte mladý chalan zo susedstva Jerome (Jharrel Jerome), ktorý mu chodí kosiť trávnik a osamelá a stále atraktívna suseda Ida (Holland Taylor). No jedného dňa ho z existenčného spánku preberie správa od samotného pána Mercedesa (Harry Treadaway), ktorý mu oznámi, že hra sa ešte neskončila. (sochoking)

Dadel

Zoufale průměrné, roztahané, s minimem zajímavých filmových nápadů (předloha je jinak dobrá) . Nevěřil bych, že to někdy u knižní adaptace napíšu, ale zkrácení by prospělo, 10 hodinových dílů je moc. ()

Hrabka

1. série: Podle mě ani samotná předloha od Kinga není nic extra, těžko tak ze seriálu vymáčknout něco, co opravdu nadchne. Nicméně musím říct, že spousta filmů a seriálů podle Kinga (např. Pod kupolí) jsou oproti knihám sračka, bohužel. Naproti tomu toto nebylo vůbec špatné - fajn provedení. Konec bohužel trochu vyšuměl do prázdna a to nejen proto, že se odklonil od předlohy. Brady si zasloužil velkolepější konec. On i sám King mohl trochu na závěr přitlačit na pilu, bohužel se tentokrát držel při zemi. Uvidíme, co nám bude naservírováno dál... ()

Allien.9

Tohle je přesně ten případ, kdy byste si přáli dát vyšší hodnocení, ale prostě to nejde. 1. série (****): První polovina první série je asi nejlepší zpracování Kinga EVER. Nevyumělkované, civilní, s výtečně zachyceným humorem, vyprávěním i celkovou atmosférou Kingových knih. Bill Hodges je obsazený skvěle, stejně tak Jerome, Lou, Anthony, Deborah, dokonce i smyšlená Ida je krásně kingovská, ale alfou a omegou je samozřejmě geniální Harry Treadaway coby Brady Hartsfield. Počáteční masakr je přesně takový, jak jsem si ho představovala, Bradyho komunikace s Hodgesem, práce v obchodě, flashbacky s bráškou, všechno na jedničku a srdíčko nadšeně plesá. Ve druhé polovině první série ale začíná příběh stále více a více odbočovat od knižní předlohy, takže chybí Bradyho nenávist k Hodgesovým přátelům, Hodgesovo uniknutí smrti není pro Bradyho žádným překvapením a namísto obrovského koncertu plného pubertálních holčiček se dočkáme nudné divno-akce s pár desítkami lidí. 2. série (**): A jedeme dál. Z předlohy zůstává jen základní kostra a co změna, to průser. Bradyho řídící centrum je parádní, plytký děj se ale vleče (proč sakra seškrtali 50 % knihy, když to pak ničím nenahadili?!?), nově příchozí postavy jsou hrůzostrašné (Mr. Babineau & Mrs. Babineau) a epické srovnání účtů na zasněžené chatě se samozřejmě nekoná. Došly peníze a je to setsakramentsky vidět. 3. série (***): O chlup lepší než druhá série, akčnější a plynulejší (především pak druhá polovina), ale to scénáristické znásilnění hlavního anti-hrdiny a jeho degradaci z fanatického fanouška a bezcitného asociála na obyčejného zlodějíčka, kterého řídí matrona s debilním účesem, to jim prostě neodpustím. Že z Peta udělali teenagera, se dá ještě pochopit (sice se mi to nelíbí, ale přeci jenom mají více 12+ možností, než kdyby to bylo dítě), ale ten Morris?! A přitom úvod se spisovatelem vypadal tak dobře... P.S.: To prohození druhé a třetí knihy mi ve finále ani tolik nevadí, ale seriál má samozřejmě mnohem větší happy-end než kniha. ()

sochoking

Okrem výborného výkonu Brendana tlstého ako hovado a starého jak sviňa Gleesona a poslednej epizody sa mi na tomto seriály absolútne nič nelúbilo. Výber úvodnej melodie bol nahovno, hlavný záporak počúval síce dobrú muziku, ale k nemu absolútne nepasovala, takže to bolo totálne nahovno. Príbeh a minulosť záporáka s jeho vyschnutou mamkou bol úplne zbytočný a nezaujímavý rovnako, ako i výber postáv v hlavných úlohách. Navyše dej, ktorý sa odohráva v Ohiu, jednoznačne musí byť nezaujímavý. Mne tento seriál jednoducho nesadol a cítil som to od prvého okamihu, kedy verejne odhalili záporáka. ()

DwayneJohnson

Nakonec se z toho vyklubal poměrně slušně natočený seriál. Jeho kvalita mezi jednotlivými epizodami trošku kolísá, tohle vše vytahují nahoru hlavní dva herci, z nichž Brendan je typicky, přesvědčivý policajt ze staré školy se vším všudy a Harry si zahrál  psychopata s takovou chutí, že jsem mu při jeho pokusech s ovladačem místy i držel palce. Konec byl tak nějak akorát a já jen doufám, že se už žádné další pokračování nechystá. Leda s jiným záporákem, protože jinak by to tenhle solidní závěr totálně srazilo. ()

Ratemus

Nejlepší King za poslední roky ať už ve filmu či seriálu. Vedle těch King sraček jen z tohoto roku, je toto naprostá bomba. syrový, místy humorný, napínavý a velmi mrazivý kriminální thrillerový hon kočky na myš. Sledujeme obě strany, které neztrácí na charismatu, kouzlu a sympatiích. Postavy probíhají vývojem a sledovat to, je jedna radost. Rozhodně výborné a vřele doporučuji. PS: potkat někde Treadawayho s tim jeho slizkým ksichtem, tak se na místě zeseru, zahrál to opravdu skvěle a ne nadarmo se říká, film je tak dobrý, jak je dobrý padouch.... ()

Arsenal83

Seriál, u ktorého som čakával prudšie tempo, ktoré sa bude venovať hlavne prípadu. Lenže ono to je dosť aj o hlavnej postave a jej osobných veciach a tak sa z toho ten krimi opar strácal. Dosť veľa pomalých pasáží, vyslovene že nudných, vzdal som to veľmi rýchlo, hoci hlavný hrdina je sympaťák. ()

hrona

První série byla výborná, skvělý výběr herců, v každém díle proběhl jeden super song, výborně rozpracovaný příběh gradujícího až do úplného finále, které se opravdu povedlo. Druhá série stejní herci tedy samozřejmě ti co přežili první sérii, příběh pokračuje, už jen trošku nereálnější variantou, ale co by, děj se udržuje také celkem v napětí. Co mě otrávilo byla absence songů, myslím od čtvrtého dílu, úplně zmizela. Ovšem, to, co tvůrci budovali cca do osmého dílu, se najednou jakoby úplně rozfouklo a stala se z toho prachobyčejná rádoby detektivka stavějící na hlavu, vše co doposud proběhlo. S tím, že poslední díl, po těch necelých 20 hodinách obou sérií, neskutečně odbytý a absolutně nedotažený. Třetí série již pouze díky bohu poukazuje na následky činů z minulé série+rozjíždí novou linii. A jedině dobře, jelikož ta seriálu přinese zase oživení v podobě nových tváří a nových brutalit. Vyrovnala laťku opět k první sérii. Knihy jsou tři, série jsou tři. Myslím, že to stačí, i když člověk nikdy neví a klidně bych si nové případy detektiva Hodgese a jeho týmu někdy v budoucnu dal. ()

Bauer

Trilogii o Billu Hodgesovi (Pan Mercedes, Právo nálezce a Konec hlídky) mám velice rád. Dokonce tyto tři knížky patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četl. Aby také ne, když to napsal literární Bůh (Král?) Stephen King. Žádnou z jeho knih si nikdy nenechám ujít. Pan Mercedes byl přečtený za jeden den. Kniha mě velmi pohtila a zajímalo mě, jak to celé dopadne. Když jsem se dozvěděl, že má být seriál, tak jsem byl nadšený. Přiznám se ale, že jsem mu moc nevěřil. 376 strán dát do deseti dílů mi přišlo trošku moc. Říkal jsem si, že by stačilo 6-7 dílů. Nicméně tvůrci se s Panem Mercedesem poprali opravdu výborně. Drží se předlohy jak jen to jde občas je něco pozměneno (hlavně tedy konec - místo kokání akce není koncert), což oceňuji. Bill Hodges v podání Bendana Gleesona je skvělou volbou. Nějak takto jsem si Billa při čtení knihy představoval. Harry Treadaway skvělé zahradl roli Bradyho. Přemýšlím, jestli je něco co bych vytknul, ale nic nenecházím. Už se těším na druhou řadu, že by vynikající Právo nálezce? Velké překvapní a právem zasluhující 5*. Stephen King může být naprosto spokojený. ()

stration

MOŽNÝ SPOILER! To mi příšerně sedlo. Dokonce tak, že jsem celý seriál viděl dvakrát v jednom týdnu. Geniálně obsazená hlavní role sympaťákem Gleesonem, který je k uvěření když je zanedbaný a ožralý stejně tak, jak když je oháklý do gala a nahání nějakou kočku. Záporák je tak úchylný a se svoji pošahanou notorickou incestní matkou tak dobře zahraný, že mě bude děsit v představách ještě dlouho. K tomu perfektní scénář a úplně krásně pasující hudba. It's Not Too Late. Těším se na další sérii moc. ()

Trevor

Prvá séria je pomerne dobrá, keďže Brady a jeho šialenstvo sú jeho protagonistom zahrané vuac ako na dobrej úrovni a aj značne pozmenený príbeh je v porovnaní s knihou ešte celkom dobre zvládnutý. V druhej sérii sa tvorcovia príliš vzdialili knižnej predlohe a tretia časť trilógie Koniec hliadky nebola spracovaná zrovna najlepším spôsobom. Našťastie sa v tretej sérii scénaristi viac držali románu Stratení nájdení a podarilo sa im tak napraviť dojem z nešťastne spracovanej druhej série. Celkovo patrí Pán Mercedes k lepším seriálom, v ktorom stavili najmä na charizmatického Brendana Gleesona, ktorý síce Billa Hoodgesa stvárnil podstatne inak, na akého sme zvyknutý z kníh, ale časom si jeho svojskú vždy nahnevanú povahu človek obľúbil a vďaka tretej sérii sme sa dočkali aj šťastného konca. V porovnaní s knižnou trilógiou tak Bill Hodges obstál podstatne lepšie. ()

Miseet

Velmi zajímavý příběh, i námět. První díl nasadil laťku hodně vysoko, žadný jiný díl už tuto laťku nepřekonal. Další bombu přinesl poslední díl, který se k tomu prvnímu hodnotově trošililinku přiblížil. Nicméně, mně tam prostě něco chybělo. Některý díly mi opravdu přisly prázdné, a nic nového jsme se tam nedozvěděli. Ale chápu, že nám autor nemohl hned odhalit úplně všechno, ale musel nás po čas celé první série napínat.. Seriál hodnotím jako velmi povedený a těším se na další sérii. Doporučuji! ()

Cl3ricK

Poměrně věrná adaptace knižní předlohy, což v dnešní době rozhodně není samozřejmost. Děj hezký odsýpal, postavy neskutečně sympatické, pár scén opravdu brutálních (prakticky to nejlepší z knihy) a hlavně Bill Hodges naprosto dokonalý. Další díly přečtené nemám, ale rozhodně to před případnou další řadou napravím. 80%. ()

Pajky3

1. série Mr. Mercedes je další ze seriálů, k jehož sledování mě dostala kvalitní knižní předloha. Kingovu tvorbu mám rád a Mr. Mercedes (stejně jako pokračování Finders Keepers) rozhodně stojí za přečtení. A zajímalo mě, jak se tvůrci poperou se zpracováním. Už od začátku to vypadá na slušnou práci, scéna s nájezdem Mercedesu patří k těm nejpovedenějším, ale rozhodně není jedinou, která stojí za zmínku. Podobně pamětihodných scén je v průběhu série nabídnuto několik. Celkově jsou hlavní postavy zpracovány na jedničku a obsazení také nemá chybu, a to i přesto, že tvůrci museli kvůli tragickým okolnostem přeobsazovat. Užíval jsem si jejich vývoj a představení. Určitě se tam dalo něco zkrátit a vypustit, třeba sousedka a její linka a dát víc prostoru Holly. Něco z knihy bylo vynecháno, něco změněno, jinak si ale myslím, že Mr. Mercedes je zdařilou adaptací a doufám, že i další série (a tím i další knížky) dopadnou alespoň stejně dobře jako tahle. Navíc podle mě stojí za podívání i bez znalosti předlohy. 2. série Už dlouho jsem nebyl tak rozčarován a zklamán z pokračování jako u tohohle seriálu. Nejenže ignoruje druhou knihu (což se ještě dá pochopit vzhledem k příběhu), ale hlavně moc nerespektuje ani tu závěrečnou třetí. Jestliže v první řadě došlo na několik drobných změn a nové postavy, tak v řadě druhé to nelze označit jinak než chaos. Rozvíjení postav, které nemají na knihu žádný dopad se pak stává tím nejmenším problémem. Mnohem víc mě štve změna příběhu i zakončení. Je tam důvod, proč se knížka jmenuje End of Watch. Herci jsou sice fajn a hlavně trojice Hodges, Brady a Holly hrají skvěle, ale to nestačí. Jediná věc, která mě na zpracování téhle řady zaujala bylo zobrazení "Bradyho mozku". Jinak je vážně škoda takhle zprznit příběh z knížky. ()

Tosi

Výborně strukturovaný krimi-thriller mezi detektivem v důchodu a vyšinutým sociopatickým vrahem. Mezi těmito dvěma dovedl seriál skvěle přepínat a jak vrčící medvěd Brendan Gleeson, tak i slizoun a počítačový kvítek Harry Treadaway podali hvězdný výkon. Nebýt dvou trochu slabších dílů, jdu do plných. ()

plechulka

Jedna z mála adaptací Kinga, kde mi absolutně sedl casting , hlavně Gleeson je podle mne perfektní volba: Písničky děj skvěle ozvlášťují, ale jak píší i ostatní - hlavní problém je, že se to trochu vleče. To napětí, které je v drtivé většině Kingových románů, které nás nutí číst v jednom zátahu celou knihu, se tady někam vytratilo ()

Yoshimitsu

To, že Stephen King umí, psát kvalitní kousky o tom není pochyb. Ve zvyku má napínat čtenáře až do konce a zvraty mu jdou také brilantně, ale tady už se vědělo o vrahovi na začátku, tak jsem měl trochu obavy, ale zbytečně zvládl to na jedničku. Celou trilogii knižních předloh mám přečtenou a nejvíc se mi právě líbil Mr. Mercedes. Když jsem se dozvěděl, že vznikne na tuhle knihu miniseriál byl jsem nadšený. Hlavně jsem se těšil na nejvýraznější postavy příběhu, což je hlavní detektiv v penzi Bill Hodges, který měl nejlepšího přítele tvrdý alkohol a záporák Brady Hartsfield, který dokázal vyděsit, zhnusit a naštvat, tak jako jeho matka. Herci byli zvoleni suprově potěšila i Holly s Jeromem. První půle seriálu byla pomalejší, opatrná a postupné seznamovaní s charakterama postav. Druhá půle už byla uspěchaná a ochuzená oproti knize, což většinou bývá. Konec odbyly a mohl být promakanější. Vrah měl vše promyšlené, ale "detektiv" nakonec ještě promyšlenější. Dávám 90% ()

vyfuk

1. série: Když se daří tak se daří. King tentokrát v rámci kriminální selanky a napínáku, která jen tak nemá obdoby. Hlavně ve formě seriálu. Krom toho, autor ani nepotřebuje hororové prvky, když si vystačí s jeho klasickou nechutností a brutálností. Do hororu nechutný a slušný brutál. Do krimi thrilleru velice slušný a potřebný prvek. Asi proto, jde o tak skvělý seriál od neznámého studia a stanice. Povedlo se. I díky skvělým hereckým výkonům. Záporák je ve výsledku nechutný sám o sobě, nicméně mohl být lehce vyspělejší, ale i tak byl v jistém ohledu geniální. Rozhodně na to nebudu vtpomínat jako na dokonalost samu. Ale jednoznačně silný článek celého roku. ()

jefff

Dobrý seriál se skvělým Gleesonem v titulní roli. První polovina seriálu není až tak napínavá, ale s posledními díly přichází skutečný nervák. ()