Na konci cesty

• Veľká Británia Journey's End (viac)

Březen roku 1918. C-company, vedená válkou znaveným kapitánem Stanhopem, přijíždí převzít štafetu v přední zákopové linii na severu Francie. Zatímco se německá ofenziva neúprosně blíží, vojáci a jejich kuchař se snaží rozptýlit jídlem a vzpomínkami na své životy před válkou. Stanhope utápí strach ve whisky, neschopen vypořádat se s vidinou nevyhnutelného. Mladý důstojník Raleigh přijíždí přímo z výcviku a překypuje vzrušením ze svého prvního skutečného nasazení – v neposlední řadě proto, že má sloužit pod Stanhopem, bývalým dozorcem ze školy a objektem zájmu své sestry. Všichni muži jsou v pasti, dny plynou, napětí roste a útok je stále blíž... (Cinemax)

Fiftis

Vyzerá to síce lacno, až som si myslel že je to TV film, ale filmov z prvej svetovej vojny nieje až tak veľa a tak som rád za každý jeden. Neviem prečo je vyložene druhá svetová vojna pre režisérov atraktívnejšia. Zákopy sú tým najlepším na tomto všetkom a snímka sa vlastne odohráva len v nich. Akcie je málo, ale človeka bavia dialógy. Je to depresívne a to je pri vojnovom snímku celkom pozitívne. Herci nič moc, Asu Butterfielda neznášam. O nejakej hudobnej zložke sa nedá ani písať, ale to mi nejak zvlášť nevadilo. Kostýmy a dobové vyobrazenie na jednotku. Tesne sa to u mňa vyšplhalo nad šedý priemer. Neviem sa dočkať aj iných snímkov z prvej svetovej vojny. ()

Morholt

Pokud jde o samotné prostředí zákopů, tak to se povedlo a je asi tou největší devízou celého filmu. Pak tu bylo několik momentů, které měly něco do sebe. Za všechny bych jmenoval bezprostřední momenty před útokem, kdy bylo napětí hmatatelné. A nakonec tu bylo i špičkové obsazení, přičemž příjemně překvapil Asa Butterfield. Jenže tady hrajou prim dialogy a ty mi místy připadaly neskutečně nudné. Chápu, že měl dodat hloubku jednotlivým postavám, ale v mém případě to vůbec nefungovalo. A nepotěšilo ani to minimum bitevních (dá-li se to tak nazvat) scén, které byly o ničem. Škoda. 35% ()

gogo76

Filmov z prvej svetovej zas tak mnoho nevzniká a od tohto som mal pomerne vysoké očakávania. Výsledok nemôžem nazvať sklamaním, ale nadšený tiež nie som. Málo akcie mi nevadilo, od týchto nízkorozpočtových filmov som to ani neočakával, ale dialógy a postavy musia zaujať, čo u mňa celkom nefungovalo. Viac ako 60% dialógov je úplne bežná konverzácia vojakov, nič mimoriadne. Dôstojník Stanhope má rád whisky, to už niečo naznačovalo, ale ostalo len pri náznakoch. Jeho uplakané scény som pretrpel, nemám rád tieto typy, pretože som tvrdšia povaha, ale stále som očakával aspoň nejaký konflikt. Keď nie medzi vojakmi v zákopoch, tak aspoň medzi nimi navzájom, no stále nič. Jediná zaujímavá linka je sledovanie mladého naivného dôstojníka a bavil ma aj P. Bettany, ale nedostal veľký priestor. Páčil sa mi úplný záver, ale to už je trochu neskoro na to, aby divák začal fandiť, že už to bude lepšie. 60%. ()

Big Bear

,,A tak posílám, ti pozdrav z fronty...'' ---- Tak nějak se nám válečným fajnšmekrům teď nedostáv moc nových filmů z druhé světové. Filmaři to naštěstí kompenzují snímky o té první válce. Všemu vévodí skvělý dokument They Shall Not Grow Old . V tomhle filmu máme možnost strávit pár dní s rotou C ze Surrey a to přímo v první linii. Skopčáci jsou tak blízko, že je slyšet jejich hlasy i ruch od dovážených posil. Proslýchá se, že se chystá ofenzíva a každá rota věří, že těch svých šest dní stráví v relativním klidu hlídek a jen občasných rušivých přestřelek mezi zákopy. Stačí vydržet 6 dnů a bude je střídat jiná. Jenže ono i samo čekání na útok umí někdy nervy pěšáka rozhodit víc, než jistota střetu. Filmaři si dali velkou práci s reáliemi a divák má pocit, že v tom bahně Francie opravdu je. ,,Jaká je dnes polévka?'' ,,Žlutá pane! '' - Tento rozhovor mezi velitelem a jeho pomocníkem a kuchařem vypovídá sám za sebe... Prostřednictvím celkem velkého prostoru, který byl dán několika postavám na několika čtverečních metrech bunkrů a zákopu máme možnost proniknout do myslí mladých mužů ať už se jedná o velící důstojníky i řadové mužstvo. Máme tak možnost na vlastní oči vidět jak první světová válka pomalu ale jistě stravovala celou generaci mladých a zdravých mužů Anglie. A nejen je. Ti co přežili, nesli si svá traumata a doživotní následky často až do svých posledních dní. Mimochodem všemi proklínaný Chamberlain se Mnichovem právě snažil zabránit něčemu podobnému čehož jen v podobě maličkaté epizodky jsme byli svědky v tomto filmu. Opravdu se divím nízkému hodnocení zde. Předpokládám, že většina diváctva nebyla cílovou skupinou, která by dokázala dostatečně ocenit sílu tohoto filmu. Já dávám za 5 hvizdů z důstojnícké píšťalky. * * * * * ()

Marze

Březen 1918. Chystá se ofenzíva na frontě v severní Francii. Velitelem jednotky je kapitán Stanhope (Claflin). Blíží se také německá ofenzíva. Bitva je to pěkně nesmyslná. Herci vnášejí do této brutality trochu lidskosti. Vidíme další antiválečný film a uvědomíme si, že válka je hrozná i když vojáci zrovna nejsou přímo na bitevním poli. ()

• Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva vo Francúzsku, celé natáčanie prebiehalo na Britských ostrovoch, konkrétne vo Walese a na východe Anglicka, v grófstve Suffolk. (MikaelSVK)
  • Sam Claflin (kapitán Stanhope) zistil, že jeden z jeho predkov bojoval pri francúzskom meste St. Quentin. Na rovnakom mieste sa odohrával aj dej filmu. (MikaelSVK)