Dištanc

(študentský film)
  • angličtina Suspension (festivalový názov)
všetky plagáty

"Tak tys prej prodal finále za čtvrtku husy?" Korupční aféra rozhodčího Pazdery vyhrotí roky trvající nevraživost mezi sbory dobrovolných hasičů z Javornice a sousedních Prorubek. V poslední soutěži sezóny jde o všechno. Vyhrají Prorubky, nebo Javornice? Uhájí Pazdera svoji licenci rozhodčího, nebo ho čeká doživotní dištanc? Temná komedie westernového ražení z orlického podhůří. (Festival krátkých filmů Praha)

xxmartinxx

Spoilery: No je trochu vidět, že scénář vzniknul v hospodě u piva. A režie se z něj snaží vymáčknout aspoň situační humor, když čistě na papíře v něm vlastně žádný není. "Chlápek je vyhozený z práce, tak se oběsí" a "chlápek přistihne ženu při nevěře, tak mu rupne v bedně a skončí pod koly auta" jsou nezajímavý příhody, který vlastně nejsou ani pořádný černý historky - chybí jim prvek překvapení, gradace, postrádají pointu. Humor tohohle typu je založený na tom, že v divákovi je vyvoláno nějaký očekávání, aby bylo nakonec otočeno proti němu - tenhle prvek Dištancu úplně chybí. Vlastně vůbec nevím, jaká byla motivace tvůrců ty postavy sledovat a co má být na jejich smrti zajímavého nebo vtipného. Je to jako kdyby mi někdo vyprávěl vtip o tom, že dva lidi jeli tramvají na konečnou tak dlouho, až tam dojeli. (Přitom Lucie vtipná je, tak nevím, kde se to zvrtlo.) ()

Adam Bernau

Skvělý výkon Terezy Brodské. Carda nevím, jestli měl někdy hereckou důstojnost, ale tady ji získal. Dištanc je trapný a otřepaný - formou i obsahem surová hlubinná dřeň Okresního přeboru. Výklady o správném humoru nebo o správném věšení nemohou postihnout poetiku. ()

Bakllazaan

Pokud mel byt podle tvurcu pribeh z pocatku linearni, tak chapu, proc zomu dodali stavu zauzlovanim deje do flash/bakců/forwardů. Ale jinak prijmena cerna anekdota o hasicske soutezi s prijemnym obsazenim ()

Savel

Nepřímý remake kraťasu Happy End, který cituje nelineární vypravěcí formu, venkovskou atmosféru a černý situační humor. Chybí mu ale ten vtip, který Happy End má (jelikož on sám je vtipem), který drží jeho kapitoly pokupě a graduje ho přes twisty až k závěrečnému překvapení. Oproti tomu Dištanc je koláž tří nemastných bezpointových události, které coby horké zprávy v ranním Blesku jistě fungují, ale na filmovou krátkometrážní komedii nestačí. Jiří Vaněk herecky příjemně překvapil. ()

Oliwander

Ze tří soutěžních scénářů mi přijde nejslabší. Jednotlivé skoky mezi liniemi mi nepřišly dobré. Moc jsem je tam viděl a asi jsem na ně byl i dost upozorňován. Lineární spád by byl určitě lepší. Pointa filmu mě také moc neuchvátila. ()

PoprockCZ

Pěkná cinematografie, ale příběh strádá. Pochmurný, nepřekvapující děj. Chtělo by to konečně něco pozivnějšího a inovativnějšího. ()