Válka ve Vietnamu

• USA The Vietnam War (viac)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

Godhaj

„There was no reason to take that hill.“ Obří, desetidílný dokument o Vietnamské válce je maximálně komplexní. Začíná podrobným historickým rozborem koloniálních příčin tohoto konfliktu a pak rok za rokem podrobně vykresluje, jakým způsobem tento konflikt utvářel osudy masy lidí na obou stranách. Velice dobře ukazuje, jaký vliv na tuto válku měla prohnilá americká politika prezidentů Johnsona a především Nixona. Velice oceňuji, že v dokumentu hovoří účastníci obou stran konfliktu, dokument není americko centrický a snaží se být skutečně objektivní. Navíc to není ten typ dokumentu, který by válku oslavoval a šťoural se v bitevních taktikách a jménech generálů. Spíše ukazuje na naprostou bezvýchodnost a nesmyslnost této války. Každý díl výborně ilustrují dobové fotografie, z jejichž technického zpracování i výjevů naprosto mrazí. Některé z nich jsou doslova ikonické a člověk si uvědomí, že vietnamská válka byla první, v níž hrála novinářská fotografie takovou roli, že měla moc vyvolat vlnu protiválečných protestů. Lépe zpracovaný historický dokument než je Vietnam War jsem dosud neviděl. Nemá to prostě hluché místo a jeho sledování můžu jen doporučit. ()

PaulCZE

Rozsáhlý politicko-válečný dokument kde dostaly prostor všechny strany konfliktu a autoři se nebáli vytáhnout takové věci jako odposlechy amerických prezidentů. Pár výtek by se našlo, zbytečně věnovaný čas některým poměrně patetickým příběhům skrz všechny díly dokumentu. Chybí větší vysvětlení vztahů SSSR - Vietnam, téměř řádný prostor nedostala kauza s defoliantem Agent Orange, není úplně vykreslený obraz válečných ztrát US a závěr byl dost uspěchaný. Každopádně takto se mají dělat dokumenty a chválím. ()

Clerfayt

Nezaujatý na oboch stranách, podrobný s novými informáciami a tajnými nahrávkami, výborne spracovaný. Najlepší dokument o vojne vo Vietname a jeden z najlepších vojnových dokumentov vôbec. Bodka. ()

Blazkowicz

Nejvíc asi tento počin vystihuje slovo "dechberoucí". Jelikož vlastním stejnojmennou knihu od D.K. Publishing, tak jsem se o svém nejoblíbenějším válečném konfliktu nedozvěděl moc nových věcí. Spíš mi to mnohem víc začalo dávat smysl, protože přece jen jsem v knize narazil na určitou jazykovou bariéru. Neodpustím si ale menší zhodnocení. Trošku nerozumím tomu, že ta válka byla bezcílná a k ničemu. Zastavit komunismus je podlě mě dost dobrý cíl. Ano, Jižní Vietnam měl své mouchy (spíš masařky), asi taky nebyl na sto procent svobodný a jeho prezidenti (ať už Diem nebo Thieu) měli do ideálu daleko, ale snad pořád lepší, než zasraní komouši a jejich "převýchovné" tábory. Co bylo určitě na hovno, byla americká taktika. Buď se na to plácání měli vykašlat už na začátku, když viděli (a věděli!) že to moc nefunguje a bude to nekonečné nebo na to měli jít prostě jinak a pořádně - kontrolovat území a vybombardovat Severní Vietnam úplně do mrtě. Protestující proti válce samozřejmě měli částečně pravdu (ale hipíci a podobná protiválečná verbež by si zasloužili pořádně nakopat prdel), ale taky byli velkou slabinou. Neviděl jsem, že by někdo v Hanoji protestoval a i kdyby, tak už by si v životě nezaprotestoval. Co mělo teda výslovně šokovalo, byli američtí prezidenti. Jeden prolhanější než druhý a Vietnam jim byl úplně u prdele, hlavně aby je lidé znovu volili. Neuvěřitelné, čekal bych, že to budou morální lidé a ne tacoví pazgřivci. Poslední (z mnoha věcí) co mi ještě utkvělo v paměti, hlavně z posledního dílu, je slovíčko "zrada". A to obrovská. Jižnímu Vietnamu byla slíbená nějaká pomoc a když už se o ní začalo mluvit (pozdě ale přece), tak byla smetena ze stolu bez mrknutí oka. Najednou Vietnam nikoho nezajímal. Hnus velebnosti. I když se to mě samotného netýká, tak se normálně stydím. Válka je to nejhorší co existuje, to ví každý, ale jak to zaznělo v jednom dílu, něco přitahujícího na ní prostě je. Takže to zakončím trošku kacířsky (pacifisti vyližte mi): MAKE WAR NOT LOVE. 5* ()

subic

Excelentní dokument, který celkem detailně mapuje dění jak v samotném Vietnamu, tak v Bílém domě a odpovídá na otázky proč vlastně. Divákovi to hezky porcuje po jednotlivých letech, žádné skoky tam a zpět. Je to sestřih dobových záběrů, dobových fotografií, komentářů tehdejších účastníků či odposlechů z Bílého domu. ()

bohhous22

Kdo má rád filmy o Vietnamu, který se snaží odrážet realitu týhle sračky (Platoon,Full Metal......), neměl by tenhle dokuseroš vynechat!!! ()

reAnimat0r

Pre mna urcite TOP military dokument ever. 10 epizod pricom ma jedna cca 85/105 mins. Niekedy zbytocne zdlhave rozhovory (obcas opakujuce) aj tak nic neuberaju na kvalite a objektivnosti tohto skvostu. ()

Desmi

Nejpropracovanější válečná série, na kterou jsem kdy narazil. Postupné odhalování výrazného konfliktu minulého století v širokých souvislostech. Velmi dobrá práce s pohledem na změny kolektivního vědomí v různých letech, což nemálo pomáhá k pochopení - proč se vlastně něco podobného vůbec stalo. Drsné dobové záběry, výpovědi přeživších, podstatné a přehledně podané informace - opravdová dokumentární špička. ()

Dave1913

Naprosto perfektní seriál. Tato válka mě vždycky imponovala a zajímala, protože jsem o ní nic nevěděl, i když jsem ji studoval. Přečetl jsem si spoustu článků a stejně jsem ji nechápal. Vloni jsem dokonce Vietnam navštívil a s několika průvodci jsem se bavil, názory byly různé. Tento seriál mi otevřel oči, zjistil jsem proč válka začala, jak nesmyslná a zbytečná byla. Líbí se mi, že se prolíná děj ve Vietnamu i USA. Všem doporučuji - 95% ()

Ace.A.T.L.

Uf..... Viděl jsem plno videí, dokumentů a fotek z Vietnamský války, ale tohle to všechno hodilo daleko za sebe. Plno fotek se mi ukázalo v jiným světle, plno i nepřímých odkazů, dalo najednou smysl, filmy o vietnamu byly super, ale teď když se člověk podívá na Hamburger Hill nebo na Údolí stínů, bude se na to už koukat úplně jinak. Spojení obou stran vojáků z dřívějška až po dnešek, byl naprosto úžasnej nápad a klobouk dolu před tvůrcema tohohle všeho. Posun v čase, jak šel, byl skvěle zachycenej a už na konci, kdy se člověk kouká na novodobý videa a fotky z míst, kde se teprve "před pár hodinama" odehrávaly jatka, tak má smíšenej a pokornej pocit. Ukázka toho, jak to všechno vznikalo, co za tím vším stálo a jak politika pronikla absolutně všude, to člověkovi, co se tímhle tématem do hloubky nezaobírá, až vyrazí dech. Surovost a naprostá otevřenost videí a fotografií to všechno jen a jen podtrhuje a rozhodně by měl člověk počítat s lecčím, než se do tohohle seriálu pustí. Ale vidět by ho měl asi opravdu každej. Sjel jsem ho v jednom kuse(s pauzama na wc) a byl to neuvěřitelnej zážitek. Tady je hodnocení jen nutná povinnost, ale bejt to musí. Takže za mě dávám těch nejzaslouženějších 5*, co jsem tu kdy dal a ZE SRDCE, SE SLZOU V OKU A OBDIVEM DOPORUČUJU ()

VLADEK

To nejlepší co na dané té je k dispozici. Uživatel "xxmartinxx" buď neviděl všechny díly nebo prostě jen lže. Vyznění je veskrze proarmádní a glorifikující vojenství jako takové? Lež. Amerikocentrický film (je to seriál a nevím co znamená termín amerikocentrický) - nesmysl. Věnuje se spíš situaci v USA? To snad člověče nemyslíš vážně? - A co první dva díly, kde se povšechně vysvětluje historie vztahu "obou" Vietnamů, nebo 6.díl o málo filmově zpracovaných bojích o Saigon atd? Rasismu amerických vojáků vůči Viet Congu se věnuje asi pět minut a mlhavě? Viděl jsi 5tý díl? Nicméně u někoho, kdo píše do A2, Alarmu nebo Literárních novin, tohle asi nemůže překvapit, že? ()

karnifex

Výborný dokument, ve kterém mě nejvíc zaujal pohled samotných aktérů války - byli zde zastoupeni účastníci z obou stran konfliktu a jejich výpovědi se tak velmi vhodně doplňovaly. Vyprávění a vzpomínky měly opravdovou sílu. V dokumentu také několikrát zazněla myšlenka, že válka ve Vietnamu byla pro Spojené státy zkušeností, z níž se mají poučit. V době, kdy jsem seriál sledoval, se Američané stahují z Afghánistánu a v zemi patrně opět získává vládu Talibán, kvůli kterému tam před lety podnikli invazi. ()

Cringy_Tommy

Předtím než se do toho vrhnu tak opravdu nemám dokumenty v lásce a je vzácnost když si rozhodnu na nějakej dokument kouknout. Dechberoucí , surový, drsný a brutální je jenom málo slov čím se tenhle snímek dá popsat. Travalo to neuvěřitelnou dekádu na natočení tohohle díla. Snímek co rozebírá jednu z nejtemnějších stránek historie lidstva a to víceméně bezcílnou válku kterou zapříčinila Studená válka. Na nic si to nehraje, nehraje si to na dobré či zlé, tohle je realistický pohled na válku valečných veteránů, obyvatelů Vietnamu či USA.  16h něčeho co bych popsal jako výjimečný  dokument ze kterého jsem si něco i odnesl, dozvěděl se jak se vyvíjel konflikt o který se zajímám a rozhodně jsem se při tom nenudil. WAR IS HELL 10/10 ()

TOPmoovie

silny ,strasne silny dojem to zanechalo. mal som k tomu rutinny postoj ako inym vojenskym dokumentom. a myslel som si ze celkom o vietname viem. dojemne, silne, take silne, krute, a pravdive. a objektivne. a ked uvidite video a slova juhovietnamskej vladnej "predstavitelky", zacnete sa zobudzat co sa tam vsetko stalo a ako ti ludia mysleli a ake to bolo komplikovane. po kazdej epizode nedokazete vypnut titulky. v pozadi idu najlepsie zabery s dokonalopu hudbou. ocitate sa vy v tych rokoch dusou a skoro aj telom, zabudate kde ste , a ste zrazu s amerikou vo vietname a s vietnamom s americanmi. a jane fondova uz nikdy nebude to co byvala. nikdy. ()

Mejkby

Neskutečně silný dokument, od první do poslední vteřiny. Myslel jsem že o Vietnamu něco vím, omyl ... teprve teď vím dost. ()

GuruVlk

Výborně a velice podrobně zpracovaný snímek, který ukazuje politiku té doby a kvůli čemu na všech stranách zbytečně umírali lidé. ()

Kodousek

Opravdu dokumantární seriál co vám sevře žaludek. Vypráví bolestnou historii jednoho hrdého národa, na kterém se vlastně podepsala moderní globalizace a touha podmanit si ty slabší. Neuvěřitelná spleť intrik a různých osudových nedorozumění vedli k jednomu z největších masakrů moderních dějin. ()

The Michael

Konečně dokoukáno.. Bez debat nejlepší dokumentární série, co jsem měl možnost vidět. Neskutečně komplexní, nezaujatá, dojemná a strašlivá zároveň. Esence zmaru války v neskutečných dobových záběrech podtržená skvělým soundtrackem. Doporučuji k pochopení všeho bytí. ()