Tai zi fei sheng zhi ji

• Čína 太子妃升职记 (viac)
Čína, (2015–2016), 15 h 14 min (Minutáž: 19–36 min)

Sukničkář Zhang Peng se zraní, když utíká před ex-přítelkyní, a upadne do kómatu. Probudí se v dávné minulosti a navíc v těle vdané princezny Zhang Peng Peng. Jako princezna, ke které je manžel chladný a na jehož rozmarech závisí její život, se Zhang Peng potřebuje orientovat na královském dvoře i v manželství. Je tedy na něm, aby se uzpůsobil nejen dané době a své roli princezny, ale aby se sžil s rolí ženy - a později i matky. Do tohoto manželského mikrokosmu se ale přidávají palácové intriky. Zhang Peng pomalu zapomíná, že by se měl vrátit domů... V seriálu se objevuje tématika identity a bisexuality, která naštěstí unikla cenzuře. (mrtvej pes)

mrtvej pes

Zhlédnuto vloni v létě. Od té doby se bezprostřednost zážitku vytratila; snad abych se letos v létě podívala znovu! / Kvůli amatérštější kameře působí první epizoda, která se odehrává zčásti v přítomnosti a zčásti v minulosti, trochu rozpačitě. Jakmile se ale protagonista probudí z kómatu v těle princezny, scény v interiérech a exteriérech zbohatnou a snímání se zlepší. Nezapomenu na princeznino palácové závojové lože. Kostýmy jsou pak obzvlášť krásné. Herectví a hudba se taky vytáhnou; herectví zejména díky herečce, která představuje protagonistu-protagonistku. Obojí si drží si kvalitu až do konce. Co se týká stylu, ve kterém se příběh odvíjí, jak bych ho jen zapouzdřila. Ono je to chvíli slapstickové, chvíli dramatické; chvíli výpravné a plné válek a bojového umění, chvíli až politické a zabývající se intrikami uvnitř paláce, a chvíli intimní, kdy spolu vedou slovní a mocenské souboje princezna s princem. Osobně jsem měla radost z toho, že se seriál nebere nijak seriózně a zároveň člověka provede plnohodnotným dějem, kde zvraty dávají (v rámci tohoto světa) smysl. Rozhodně bych doporučila zhlédnutí všem, kdo jsou už unavení věčně ubrečenými a mnohokrát zrecyklovanými historickými harlekýnkami. Brečí se tu sice taky, ale tak, že to diváka pobaví. Postavy si jeden rychle zamiluje, mají svoje podivnůstky, svůj humor a svou osobitost. Vedlejší postavy, ať už stojí za princeznou nebo za princem, mají akorát prostoru, aby se zalíbily a aby rostly spolu s příběhem. Nejvíc "vážného" růstu tu pak čeká právě sukničkáře-princeznu. Ten se nejdřív sžívá se svou rolí ženy v těžce feudálním a sexistickém světe, pak s rolí odvržené manželky závisící na manželově milosti a nemilosti, postupně pak i s rolí intrikánky, která prvně princi cpe konkubíny až do ložnice a rozumuje zatím za jeho zády se svými podržtašky v bordelu, jen aby později vsadila na vlastní vnady a šla po princi jako beranidlo... :) Zhruba v polovině seriál zvážní, co se týká romantických prvků. Víc se zaměří na otázku genderové a sexuální identity protagonisty a na vztah mezi princeznou a princem. Stále je ale čemu se smát. Nakonec, a to je snad nejlepší, si divák může vybrat z několika alternativních konců, jak chce, aby ústřední dvojice dopadla. Hodnotím seriál plným počtem hvězd, protože se jednalo o moje premiérové setkání se soudobou čínskou seriálovou tvorbou a protože splnilo všechna očekávání, co jsem od daného žánru měla. Seriál mě podnítil, abych se později koukla na (stylově úplně jiný) Lang ya bang. ()