Príbeh služobníčky - Série 4

(séria)

Anderton

Štvrtá séria sa trochu vymyká z atmosféry a spôsobu rozprávania predchádzajúcich troch a tak niet divu, že pre nemalú časť publika bude znamenať minimálne mierne sklamanie. I keď nejde asi o najlepšiu sériu, tak pôsobí najzomknutejšie a zároveň aj najkomornejšie, čo môže byť ďalší menší kameň úrazu. Ešte viac sa hrá na psychologickú nôtu, riešia sa politické diplomatické pletky a tak trochu bokom ide úžasná kamera a snaha o krásne vizuálne kompozície. Niežeby sme sa ich vôbec nedočkali. Tvorcovia uzavreli sériu tak, že ak by prípadne z nejakého dôvodu už ďalšia nevznikla, tak svojim spôsobom príbeh relatívne uzatvára. ()

Dan9K

4. série už je přecijen o maličko slabší než předchozí tři. Narozdíl od nich ale nabízí divákovi mnohem častější pocity zadostiučinění. Postavy poněkud mění charakter, jak ty jakože kladné, tak ty jakože záporné. Z hlavní postavy se stává malinko psychopat, což je ale vzhledem k PTSD pochopitelné. První polovina je ještě nabitá událostmi, zatímco druhá půlka série už je daleko klidnější, dokonce bych se možná nebál napsat i relativně nudná. Je samozřejmě super, že se příběh a prostředí vyvinuly jinam, zároveň tím ale seriál ztratil to, čím je zajímavý a výjimečný - vizuál, tísnivá atmosféra Gileádu a zejména ono enormní napětí z vrtkavé přízně či nepřízně gileádských vůdců a vychovatelů. Samotný závěr je pak dost problematický. Jednak je trochu hloupý, tak také znamenal konec mé nejoblíbenější postavy. Moc si bez ní nedovedu představit 5. sérii a klidně bych to už ukončil. ()

silentname

Záver veľmi uspokojivý a myslím si, že sa konečne udialo niečo skutočne zaslúžené. Neviem či ide o totálny záver, alebo plánujú tvorcovia piatu sériu. Tak či tak však poviem, že "4. séria The Handmaid´s Tale" je pre mňa osobne celkom slušné sklamanie. Nemôžem povedať, že by som tento seriál hltal, alebo že by som bol obrovským fanúšikom (viac ho miluje moja manželka), no minimálne zo mňa vždy dostal silné emocionálne reakcie a mali sme tu veľkú dávku zaujímavých postáv. A mali sme sústredený príbeh, ktorý sa postupne posúval. V tejto sérii je to však rozutekané na toľko frontov a strašne sa to celé snaží držať pokope, že som mal pocit, že to len zbúchavali strašne narýchlo. Kopec veci nie je vysvetlených, nemám šajnu ako sa v niektorých epizódach podarilo dohodnúť určité veci alebo iné, ako všetko vlastne prebiehalo a podobne. Asi každá epizóda má nejaký ten kvalitný moment, no osobný highlight je pre mňa keď June navštívi Serenu v base. Jej "Do you understand me?!" moment ma fakt dostal. Stále platí, že Joseph Lawrence je moja najobľúbenejšia postava, a finále záverečnej epizódy je super. No reálne si nemyslím, že to prekonalo zakonečním finále predošlej série, ktoré pôsobilo viac ako nádej než ako pomstychtivé finále tejto série. Ale tá rozutekanosť, nevnímanie detailov a fakt, že to pôsobí ako keby to spracovali strašne narýchlo berie tejto sérii body. Osobne dúfam, že to tu zakončia. Potenciál ďalej síce je, no neviem či by to malo ešte význam. Hodnotenie: B- ()

grogodil

3/4 roka bola štvrtá sezóna na prvom mieste v tom poradovníku na seriálovom playliste a vždy sa našlo niečo, čo som si pustil radšej a čo bolo lákavejšie, než sa po štvrtý krát zahryznúť do Handmaid's Tale. Ani neviem, prečo sa mi do toho nechcelo, lebo keď uz som konečne načal štvrtú sezónu, tak som ju dopozeral do 48 hodín. Tiež som registroval veškerú spomínanú drhnúcu logiku občas a že už sa mi zdá, že tie motivácie postáv trošku ťahajú z prstu a už tie situácie hrotia a ohýbajú trošku účelovo aj na úkor nejakej tej vytvorenej utopistickej mytológie a ideológie celého gileádu, ktorá doteraz naozaj držala vierohodne pokope. No v štvrtej sérii to už je až úsmevné, ako bezradne odrazu pôsobia a ako pri June odrazu stojí šťastie a všetci svätí. Ale účel svätí prostriedky a v tomto seriáli ide o tie emócie a tie boli po troch sériach psychoteroru, mučenia a ponižovania nahromadené v každom divákovi asi statočne, takže pár ťažkopádnejších scenáristických kľučiek je výkúpených aspoň nejakým zadosťučinením, na aké každý čakal, zovierajúc päste dlhé a kruté tri sezóny predtým. June síce asi u divákov stráca sympatie tým viac, ako čoraz viac prechádza z mlčanlivej mučedníčky na psychopatku s kamenným xichtom, no na druhej strane, postava mi nemusí byť sympatická, hlavné, aby som jej rozumel. A maloktorá ženská postava v TV histórii má po troch seriách v sebe natlakovanej a nazbieranej toľko krivdy, takže ja si tú jej nadobudnutú novú chladnokrvnú polohu ako divák užívam. ()

Streeper

Z konce série jsem taková rozpolcená. Úplně se mi nelíbí, co se z June stává a celkově, co se stává z toho seriálu. Zajímá mě, kam tím tvůrci míří. Bavilo mě to, když všichni byli ještě v Gileádu, bylo to něco originálního, zajímavého. Pak se k tomu přidala Kanada, pořád to šlo, ale teď je to docela nuda a hodně se perou žánry. To, jak ukončili jednu z postav se mi vážně nelíbilo, byť to bylo zasloužené. Ráda bych viděla, jaké následky by na tu postavu čekali třeba v Gileádu, myslím si, že by to bylo zajímavější, ale chápu, potřebovali překvapivý konec. ()

M.i.k.e

pár fajn momentů tu je,ale jinak se čtvrtá řada většinou motá v kruhu,nebo minimálně přešlapuje na místě a kdyby vypustila opakující se vatu a z deseti dílů udělala hutných pět,vůbec nic by se nestalo.Ba naopak.Finále nebylo úplně špatné,ale podobně jako většina "epických" momentů téhle série nejednou nabídlo protočení očí v sloup...60% ()

dubinak

4. série: K mému překvapení se děj nasměřoval úplně jinam, než bych čekala, když tvůrci nedávno zveřejnili článek, že by The Handmaid's Tale mohla mít klidně i deset řad. Deset už by bylo sakra moc, ale pokud by to skončilo pátou, myslím, že by to byla naprostá ideálka. Kvalitativně pro mě totiž tahle řada byla fakt nářez, absolutně nechápu, kde se v tom vzal ten šílenej drajv. Každý díl sune děj kupředu, mění prostředí a nabízí další a další šoky. Na konci série byl sice cítit lehounký pokles, už se začínalo pomalu moc tlačit na pilu a nevím, jestli ten závěr nebyl poněkud snový. První půlka měla ale neskutečný koule a proto ten konec dokážu ještě odpustit. Nepamatuju si, že bych se kdy takhle těšila na každý nový díl Handmaid's Tale a pustila si ho skoro vždy v den releasu. Dřív jsem na tenhle seriál musela mít náladu. Samozřejmě teď ale převládají spíš rozpaky, kam bude pokračovat další série. ()

VanTom

Vypsychlá June chce mermomocí bojovat a pomstít se (nejlépe všem chlapům); a protože tady se vystavují emoce SILNÉ, zneužívané ŽENY/matky, osudy všech ostatních mě ve výsledku zajímaly víc. Uondaný kolotoč ukrývání, věznění, týrání se nicméně ve druhé polovině zastavil, aby série chytla nový dech. Stále se zde snadno mohlo udít cokoliv, takže do nebe volající nesmyslnosti a obraty pro efekt (smetení vlakem, ponechání komandéra napospas) byly na denním pořádku, přičemž organizace ani politika Gileádu fakt nevykazovaly řád, natož udržitelnou životaschopnost. 7/10 ()

warrenur

Nebyt vydareneho, hoci naivneho a divakmi ocakavaneho zaverecneho dielu, celu seriu by som hodnotil asi ako zbytocne sparanie sa vo vlastnej rane, ktora je uz umrtvena. Ano, je to nechutne, mozno od toho aj ocakavate bolest, ale ste zmateni, ze je len niekde v pozadi a tak to skusate zas a znova 9 dielov. Vcelku sklamanie. Nie vdaka herectvu, ani vdaka genialnej kamere. Vdaka scenaru a snahe tvorcov "zdimat a zdimat". Niektorym latentnym SM-chtivym vsak moze presne po tomto srdiecko volat. Nepatrim k nim. Najslabsia seria. Neodporucam. ()

fixaman

Jedna z nejsilnějších sérií celého seriálu. Moc se mi líbí, že to není hollywoodsky naivní a June je realisticky se chovající oběť plná vzteku a touhy po pomstě. Byla tady celá řada naprosto fantastických a nezapomenutelných momentů. No a ten konec? Luxusní. Jsem rád, že nás nečeká jeho soud a další protahování téhle dějové linky. Dostal co si zasloužil a jak si zasloužil. No a já už se teď těším na další řady. Jen doufám, že už se aspoň v páté nebo šesté řadě přiblížíme k ději z druhé knihy. ()

UniqueNett

Zbytečně zdlouhavý, celá série se táhne jako smrad. Extrémní počet záběrů June velmi, ale opravdu velmi zblízka, což zapříčinilo, že jí teď dlouho nechci vidět. Děj se v podstatě nikam neposunul, klasicky se řeší otázka feminismu, v téhle sérii myslím až moc. Závěr série mě trochu zklamal, těšila jsem se na zadostiučinění v Gileádu. No nic, doufám, že další série bude mít větší spád. ()

B.Wilde

Seriál má i s touto sérií pár zajímavých momentů, ale přijde mi, že logika tady pokulhává víc a víc a ztrácí to tu pospolitost s prvními sériemi. Vývoj June jde tím směrem, že začíná být opravdu docela psycho (i když, kdo by po tom všem nebyl) a mění to u ní, jak se jim to zrovna hodí. Snad už pětka bude finále, už to opravdu dost natahují a už je to jen kousek od toho, aby se to přehouplo k tomu, že to tím úplně ztratí na kvalitě a té původní myšlence. ()

playboy_05

Nevím, jestli mezi 3. - 4. sérií víc hráblo samotné June, nebo spíše její představitelce. Nemůžu se zbavit dojmu, že seriál už je více méně držený při životě hlavně proto, že je to slušné ryto. Příběh tady přešlapuje na místě a je plný nelogičností. Celkově se zdá, že už tomu došel dech. I postavy jsou otravnější. June už nejen moc nebaví, ale často vyloženě sere, Moss tu nasranost přehrává jak o život a to její feministické poučování dost leze krkem. Navíc už je reálně naprosto nesmrtelná a je až s podivem, jakou shodou šťastných náhod a neskutečného štěstí jí vždycky vše projde a ze všeho vyvázne...v realitě by byla za svoji cestu byla tak 3x mrtvá a 5x visela na zdi...totální rezignace na logiku. Dokoukám to, neb mě zajímá jak to s tím Gileádem na konci dopadne, ale pevně doufám, že 5. série bude poslední. ()

sethi

Ani nevím, jestli mě ještě zajímá co bude dál. Seriál se dostal trochu jinam. Asi se budu koukat už jen kvůli té úžasné souhře mezi June a Nickem. A kvůli Nickovi samotnýmu, samozřejmě ;) ()

wege

Líbí se mi, jak ten seriál neklesá na kvalitě. Každá série je jiná, příběh pořád pokračuje, vyvíjí se, stejně jako postavy. I když rozumím, že někomu vadí nelogičnosti, jsou tam, ale příběhu to moc neškodí. Ano v té Kanadě je to jiné už to není jen Gileád, je to prostě jen jiné. Vždycky když si začnu myslet, že je čas fandit Sereně, kdy mi začně být i líto, tak si to sama posere. Klidně by mi nevadilo, kdyby ten seriál skončil, ale klidně by mohl pokračovat, což asi i bude. ()

Carlie

Seriál se mi nelíbil nikdy, ale teď už to ztratilo veškerou důstojnost a je více než znát, že už je to točené čistě a jen pro komerční úspěch a epizody jsou hloupě natahované. Předem si troufám odhadnout, že pátá série bude stejná a na jejím závěru June osvobodí Hannu z Gileádu a tím už to snad doopravdy skončí. Již od první série nejsem fanouškem, ale z úcty k Margaret Attwoodové (knižní předloha byla dobrá, ač její potenciál pryč po jedné sérii) jsem to dokoukala až sem. ()