Santa Clarita Diet

• USA Santa Clarita Diet
USA, (2017–2019), 14 h 37 min (Minutáž: 26–36 min)

Tvorcovia:

Victor Fresco

Drew Barrymore, Timothy Olyphant, Liv Hewson, Skyler Gisondo, Natalie Morales, Kaylee Bryant, Ricardo Chavira, Mary Elizabeth Ellis, Richard T. Jones (viac)

Bývali to obyčejní manželé, realiťáci, dokud se ona nezměnila a nezavedla je na cestu zkázy a smrti. V dobrém slova smyslu. (Netflix)

misterz

Je to len taká blbinka, ale svojim spôsobom je to zaujímavé. Miestami postavy síce sršia trápnym humorom a niektoré mi boli svojim hereckým prejavom nesympatické (napríklad ten mladíček a nápadník dcéry podarenej manželskej dvojky), ale celkovo som prekvapený, ako to fungovalo. Kto hľadá niečo nenáročné a niečo také, čo aj chvíľu vydrží a nechce sa mu práve hľadať nové filmy, tak toto je to pravé orechové. Nadpriemer. 75/100 ()

Tom Riddle

Sheila a Joel Hammondovi žijí spokojeným, byť vcelku rutinním životem manželů ve středním věku. Pracují jako realitní makléři, vychovávají náctiletou dceru a udržují přátelské vztahy se svými podivnými sousedy. Život se jim ovšem postaví na hlavu ve chvíli, kdy Sheila zemře a začne mít chuť na lidské maso. Dokáže se rodinka udržet pohromadě a zachovat si tvář (tu obraznou), když se chodící nemrtvé mámě její skutečná tvář rozpadá? Z bizarního ústředního nápadu pramení všechno, co se k seriálu váže, tedy bizarní humor, vizuál i herecké výkony. Pravda, sem tam se objeví nějaká ta nechutnost (trocha toho blitíčka, pojídání vnitřností a další blitíčko, možná i na druhé straně obrazovky), většinu času se ale jedná o překvapivě kreativní a výborně vypointovanou komedii (diskuzi na téma "kam s ním" z 1x07 jen tak nezapomenu), která v sobě kombinuje atmosféru Zoufalek a Trávy se špetkou zombie gore. Navzdory tomu, že scénář je inteligentní, mohlo to dopadnout příšerně, mezi ústřední čtveřicí ovšem panuje skvělá chemie a dokonalý timing (Drew Barrymore je v roli mombie přímo fantastická), díky kterému ze seriálu v každém okamžiku sálá prapodivně roztomilá energie. Tu dokonale dotváří pasující praštěná hudba a plejáda guest starů a recurringů, kteří potěší každého seriálového fandu. První sérii jsem hodnotil spokojenou, byť opatrnou čtyřhvězdou, především z obav úbytku kvality. Druhá série ovšem kvalitu nejen drží, naopak ji zvyšuje, je vtipnější, napínavější, šílenější, a od samého začátku srší množstvím božích nápadů všeho druhu, a mně tak nezbývá, než to odrazit v aktuálním hodnocení. ()

novoten

1. série - 80% - Castingem okouzlující komedie, která se nebojí bavit. Geniální slovní přestřelky, vizuální groteska, fekální záblesky pro fajnšmekry i kousavě satirická variace na Zoufalé zombie manželky, nejen kvůli přítomnosti Ricarda Chaviry - všechno tu je a každý si vybere. A dokonale sehraná dvojice Barrymore-Olyphant s přihrávkami od půvabně podivné Liv Hewson kombinuje uvěřitelné rodinné momenty s příjemně nejasným očekáváním všeho možného i nemožného, co může přijít za okamžik. Prodloužení na další sezónu trochu překvapuje, protože Santa Clarita dlouho připomínala nekompromisní jednohubku, ale o to sladší bude návrat k realiťákům od vedle, až zase přijde hlad. 2. série - 100% - Snad každá hláška posazená dokonale přesně, vedlejší linky nenápadně gradované až k nepředvídatelnému finále se stovkou zvratů, bláznivé dialogy a situace podpořené salvou hvězdných hostů. V Santa Claritě se letos usedlo k fenomenální hostině, která myšlenky na protahovanou jednohubku zahnala po jediném díle a potvrdila, že ne všechny perly dostávají na Netflixu takovou pozornost, jakou by si zasloužily. Dílko jak z toho nejluxusnějšího katalogu vraždících místností. 3. série - 90% - Čím dál komplikovanější scenáristická výzva, která neměla na seriálové scéně obdoby. Do jakékoli situace se tvůrci dostali, jakákoli nepředstavitelná postava se připletla Hammondovým do cesty, stejně se divák o dvě až tři epizody později ocitl v situaci zcela odlišné, s ještě bláznivější dynamikou. Jakkoli se poslední díl nedá ani při největší snaze brát jako úplné finále a zrušení mi zlomilo srdce jako už dlouho nic, jsem tak trochu proti své vůli vděčný, že jsme se dočkali alespoň třech sezón. A ještě víc pak za to, že si bizarní jednohubka našla takovou diváckou základnu, která za ní bude smutnit ještě několik let. ()

Marceloo

Rodina Hammondovcov žije pokojným životom v Santa Clarite. Pracovnou náplňou Sheily a Joela je predaj luxusných domov. Ich život sa však kompletne obráti, keď sa Sheila nečakane premení na Zombie. To ich prácu značne komplikuje, pretože má chuť na mäso zákazníkov. Rodina preto musí spojiť sily a postarať sa o to, aby mala matka dostatok potravy bez toho, aby niekto zo Santa Clarity zistil niečo o ich nepríjemnom tajomstve. - Pred pozeraním tohto seriálu som nepočítal s tým, že by tvorcovia v rámci gore ukázali vela, ale v tomto aspekte ma tento seriál príjemne prekvapil. Tvorcovia sa nebáli odviazať a občas sa bolo na čo pozerať. Solídne herecké obsadenie dokáže aj napriek dlhším dialógom vždy príjemne pobaviť, a keď ide do tuhého, tak jednoducho musíte tejto rodine zasiahnutej Zombie vírusom držať palce. Vedlajšie postavy sú tiež naladené na podobnú vlnu, takže ako občasné odlahčenie napätia sú vyhovujúce. Každopádne oceňujem hlavne to, že Netflix nezabúda ani na nové projekty pre milovníkov hororu. + herečka z Scream + herec z The Crazies + herečka z Sharknado 3: Oh Hell No! + herec z Piranha + herec z Halloween + herec z American Horror Story ()

Botič

Chcete se stravovat zdravě, jíst přirozenou stravu, která vám poskytne všechny důležité živiny, a přitom se v ničem příliš neomezovat? Zkuste tuhle trochu netradiční paleo dietu od Drew Barrymore. Ale pozor, ani tenhle životní styl nesedne úplně každému. ()

666teen

Opravdu chcete vidět seriál, kde holčička, která se kdysi miliskovala s mimozemšťanem, sežere kapitána z Firefly? Máte jedinečnou šanci. Jo, a zcela jistě. Láska maso přináší. ()

Sinecod

Je to super. Tenhle druh humoru mi extra sedne, ústřední dvojka je výborná, stopáž akorát, je to správně praštěný a skvěle se bavím u každého dílu. Akorát se musím přiznat, že u tohohle seriálu rozhodně nic nejím a u scény s přišíváním malíčku jsem pohledem zalétla raději jinam. ()

boshke

No jo, sem tam jsou zombie nechutnosti poněkud za hranou, ale i tak je příběh průměrných maloměšťáků, skvěle zahraných Drew a Timothym, kteří se snaží s klidnou hlavou vypořádat s faktem, že se ze záhadného důvodu z jednoho z nich stal zombík, k neodolání. Nadšen ohlášením druhé série, netrpělivě ji očekávám... 2. série - Velký posun nahoru. Jako kdyby si s první sérií nikdo moc hlavu nelámal, že je to jen taková blbůstka, a po jejím (relativním) úspěchu si řekl "OK, tak to začneme brát vážně a dáme tomu nějaký rámec a úroveň". Nevěřil bych, že tomu dokáží dodat takové komplexní a v rámci možností smysluplné pozadí. Neustále mne u Santa Clarity baví ta snaha hlavních postav kombinovat všední a nevšední věci; třeba zabíjení nácka a večeře v té nové čínské restauraci. Timothy je sérii od série kouzelnější... 3. série - Ne že bych vítal zaříznutí seriálu, ale pravdou je, že třetí série mne až tak nedostala. Po úspěchu (?) té druhé se naopak tvůrci rozhodli "pořádně rozmáchnout" a už mi to celé začalo připadat takové dost překombinované... 90% (1. série - 90%, 2. série - 100%, 3. série - 70%) ()

Yoshitsune

Tenhle seriál, je jeden z těch, u kterého si říkáte "tak ještě jeden díl a pak půjdu spát" no a po zhruba dalších třech dílech, zjišťujete že je jedna hodina ráno a vy jste ten seriál, během pár dnů shlédli. A neni divu, protože tenhle seriál má perfektně napsané dialogy, nejprve to vypadá že to bude takový ten klasický seriál, kdy osmdesát procent dialogů je o ději, posunu v něm, vývoji postav a ten zbytek tvoří vtipy, narážky a nějaké ty slovní hříčky. Jenže tady je to jiné, všechny ty dialogy působí jako dlouhé vtipy, naražky, slovní hříčky, ale přitom v tom všem je obsažený ten vývoj postav, posun v ději. Když do toho všeho ještě přidáte, užasnou Drew Barrymore a okouzlujícího Timothy Olyphanta, tak k té televizi/monitoru zůstene přikovaní a budete nevěřícně zírat, na to jak to celé krásně utíká, jak je to zábavné a svěží. Skvělý sou taky Liv Hewson a Skyler Gisondo, ta chemie mezi nima je tak jako u Drew a Timothyho přirozená a ten vztah, jaký mezi sebou tyhle čtyři postavy mají je perfektní. A byť první a třetí sezona, sou skvělý tak druhá sezona je totálně zničují, druhá sezoná je naprosto dokonalá a bezchybná, ono to trochu vrhá blbý světlo na první a třetí, který sou taky skvělý, ale ta druhá je prostě něčím výjimečná. Jediné co mi na tomhle seriálu trochu vadilo, byla ta linka okolo frakování v zemi, jediné co na tomhle považuji pozitivní je to, že upovnilo vztahy mezi Aby a Ericem. Nejvíc otravnou vedlejší postavou je Ron a zase nejvíc zábavnou vedlejší postavou ředitel Novak, kterého všichni úspěšně šikanují. Je vážně škoda že to Netflix takhle ukončil, jelikož to celé skončilo v nejlepším (jak jinak) nejhorší je, že to nemá aspoň konec, který by se dal považovat za uspokojivý. Tak jako tak, tohle byla skvělá podívaná, kde se řešili celkem běžné věci a vážně sem přál Hammondovým štastný konec. PS : Ten mírně křečovitý úsměv Timothy Olyphanta, byl prostě.......wow prostě wow. ()

Chrustyn

Nápad zajímavý ale opět si nemyslím, že je zde materiál na seriál, navíc se třemi sériemi. Z počátku originální a vtipné, později pouze recyklace již viděného v předchozích dílech. Hodnoceno na základě první série. 50% ()

eraserhead666

Kdybych měl někomu SCD krátce připodobnit a popsat, asi bych mu řekl, ať si představí Zoufalé manželky ale s tím, že jedna z těch manželek je zombie a žere lidi. A teda mnohem třeskutěji zábavnější a humornější Zoufalé manželky. Technicky vzato ten seriál poměrně rychle na první pohled od horroru uteče k čisté situační komedii, ale pocitově se k němu nakonec vrátí. Protože tísnivé a mrazivé stavy ze nevyvolávají nemrtví sem tam někoho žeroucí a tu a tam stříkanec krve, ale lidi samotní, jejich povahy, pohledy a postoje. SCD vlastně staví a definuje tzv. "předměstský horror". Jednotlivé charaktery jsou sice hnány ad absurdum (jak to v podobných příbězích bývá) a tomu odpovídají i situace ale tématické bloky, zpracovávající lidské odhodlání potlačující jakousi obecnou morálku (můžeš mít jakékoliv hodnoty, ale když jde o osobu blízkou, jdou stranou), tzv. "přípustné zabití" (stačí, aby oběť měla jakékoliv mnou definované stigma - třeba dělat jen něco, s čím já nesouhlasím - a je přípustné ji zabít) a v neposlední řadě, jakmile něčemu věřím, byť je to jakkoliv imaginární, jsem pro to schopen udělat cokoliv, dokonce nevidět realitu (asi nejděsivější pasáž seriálu v křesťansky založenou policistkou). V tomhle je to horrorové až dost. Ústřední čtveřice je hodně dobře obsazená. Barrmore jsem zase rád viděl v trhlé a horrorové roli, Olyphant předvádí něco, co bych od něj nikdy neočekával, Hewson & Gisondo jsou sympatická a navzájem si sednoucí dvojka. No a Ellis už je jen příjemná třešnička na dortu. ()

ARI50

Slušný a zábavný krvavý seriál, se skvělým příběhem a super herci, jednoduche a zajímavé a krátke, splnilo co bych aspoň v nejmenším čekal. ()

Handle

1. SÉRIE (55 %): No, s odřenýma ušima ještě tři. Podle mě by námět potenciál měl, ale zpracování se mi teda moc nelíbilo. Výsledek je poněkud přehnaný, nevtipný a ne moc dobře zrežírovaný a napsaný. A musím říct, že ani casting mi nepřijde nijak extrémně povedený - třeba do role Drew Barrymore si umím představit mnohem vhodnější herečky. Přesto se však i tak v seriálu objevily dobré momenty a celkově mě to bavilo sledovat (prostě taková blbina na necelou půlhoďku no... :) ()

BoPo

Zápletka musí zaujať každého darcu orgánov. Bohužiaľ prvé séria je skôr pre mamičky na materskej dovolenke. Chcú si pripadať cool a odvážne, a tak idú sledovať niečo netradičné, "cez čiaru". Toho hororového je tam naozaj neskutočne málo. Čo by malo byť hlavný ťahák, tak dostanete len občas za odmenu. Inak sa hlavne kecá, kecá a kecá. Navyše seriál má 4 ústredné postavy a dve z nich sú o ničom (dcéra a jej honiaci stalker). V komentároch sa objavovali informácie, že druhá séria sa kvalitatívne posunie, takže som skúsil, pretože potenciál námetu šimrá koule. Uznávam, začali sa tu diať zaujímavejšie situácie, krv vidieť častejšie, ale stále je to celé na pol plynu, stále viac kecov ako činov. Pre mňa sklamanie, či skôr úplne iné spracovanie než som očakával. ()

ScarPoul

Pre mňa veľmi pohodový zombie seriál. Skvelé postavy, uveriteľné zvraty a sympatický humor. Každý z hlavných hrdinov je sympatický a tvorcovia sa celkom vyhrávajú s témou malomeštianstva a faktu, že každý pozná každého. Veľmi príjemné a hlavne v rámci žánru pomerne originálne. Druhá séria povinnosťou. Olyphant výborný a rovnako aj Barrymore. 1. séria 85% Druhá séria je ešte šialenejšia a vtipnejšia ako prvá. Olyphant, Barrymore a spol. vytvorili jeden z najoriginálnejších seriálov súčasnosti. Scenáristicky je to dotiahnuté do dokonalosti. Každý diel je plný vtipov, ktoré fungujú. A do toho sú tu funkčné emócie. Prvá séria bola skvelý štartovač. Táto posúva celý koncept o level vyššie. Som nedočkavý na tretiu sériu - 2. séria - 95% Úprimne jediné čo mi na tomto seriály vadí je prehrávanie Drew Barrymore. Inak to funguje stále. Je to vtipné, má to fungujúce zvraty a sympatické postavy, ktoré sa neustále vyvíjajú. Po scenáristickej stránke sa jedná o jednu z najvtipnejších vecí a hlúpy vtip tam nie je takmer vôbec. Plus to má dobrý soundtrack a aj silné emotívne scény. Nikdy by som nepovedal, že mi zombie seriál bude pripadať tak cool. Omnoho viac sa teraz teším na nového Jarmuscha. A Santa Claritu Diet si dávam do svojej topky. 3. Séria - 100%. ()

MoiJe

Do S01E03. Barrymore je velmi velmi zla herecka. Olyphant by mal niekde hrat tajneho agenta a nie nudneho realitaka s chvostom stiahnutym. A strasne vela toho nakecaju. Nesledujem dalej. ()

evilmind

Je sice teprve únor, ale imho zatím nejvtipnější komedie roku - což si můžu dovolit říct proto, že na rozdíl od ostatních komentujících jsem viděl celou sezonu. Možná by tomu neuškodilo malé zhuštění do dvacetiminutových episod s méně dialogy, ale jinak to mělo přesně tu úroveň cheesy nadsázky a občasného gore, abych se u každé episody aspoň párkrát zasmál. ()

zdepapepa

Kvalitní variace na černohumorné britské gangsterky a bláznivé Coenovky propečené sluncem Kalifornie. Největší síla, a objevuje se díky tomu značná dávka humoru, oproti ostatním sitcomům u SCD tkví v nezájmu cokoliv cenzurovat, ať už to je násilí, krev nebo sprostá slova. Ústřední čtveřice je jak skvěle napsaná, tak i skvěle zahraná. Kvalitních postav se v průběhu seriálu mihne dost, bohužel dost často se zdrží jen na chvíli i přes jejich zábavnost (možná kvůli platu, známých tváří je tam poměrně dost). Zastoupeny jsou téměř všechny temperamenty lidí. Já osobně bych chtěl vidět snark bitvu mezi Claire Fisher a Abby Hammond. Nebo alespoň jejich diskusi o smrti a mrtvých lidech. SCD si ale navíc oproti SFU vybudoval zajímavý lore, který přidává na zajímavosti ústředního konceptu a přimíchává tak do hrnce plného velké dávky komedie dochucené trochou hororu i nějaké to lehké, normálním lidem přístupné, tajemno. ()

Dexter1

Vtipné, veľmi čiernohumorné, krvavé a proste skvelé. Netflix si k sebe dokopal Drew Barrymore, ktorá sa ako nie až tak krvilačná zombie snaží udržať svoj život stále v normále a geniálneho a neskutočného Timothy Olyphanta. Práve Olyphant svojím prejavom priemerného Američana, ktorý je na pokraji zbláznenia sa, ťahá seriál ku hviezdam. Inak vskutku neopozeraná televízna zábava, ktorá zombie žáner výrazne neposúva (pohráva sa s myšlienkou pokojného zombieka), ale dostáva tento žáner k širším masám bez výrazného hanobenia. Ja som sa vskutku zabával na každej capine čo sa tu stala a veľmi som bol prekvapený z množstva krvi, čiže si ma to úplne získalo. Teším sa na ďalšiu sériu (verím, že sa jej dočkám). ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz