Špion, který se vydal na sever

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Gongjak (viac)

Jihokorejský tajný agent je vyslán do Severní Koreje, aby se infiltroval do nejvyšších politických a vojenských kruhů a získal tak informace o severokorejském jaderném programu. Klasický dobový špionážní thriller vychází ze skutečných událostí a na pozadí dramatického příběhu se postupně začíná rýsovat obraz reálné politické situace v obou zemích v polovině devadesátých let. (Febiofest)

Filmmaniak

Skutečnými událostmi inspirovaný příběh jihokorejského tajného agenta, který v devadesátých letech dostal za úkol infiltrovat pohlaváry severní Korey za účelem politické a válečné špionáže a obstarání informací potvrzujících existenci severokorejského nukleárního programu, a to v přestrojení za obchodníka disponujícího vládními tajemstvími a nabídkou marketingové propagace severokorejských výrobků u jižních sousedů. Dějově našlapané, nesmírně komplexní a dynamické vyprávění vyžaduje alespoň základní orientaci v politickém a geografickém kontextu, protože na přílišné vysvětlování není čas. Tvůrci v čele s více než schopným režisérem a scenáristou a herecky přesným obsazením nakládají suverénně a prakticky bezchybně realizovaný dobový špionský thriller, v němž napínavě gradující děj, vystavěný z velké části na dramaticky našponovaných obchodních a politických setkáních hlavního hrdiny se severokorejskou vládní elitou, posouvají ještě o úroveň výš výjimečně dokonalé pasáže ze schůzek s absolutním nadvládcem Kim Čong-ilem a ze severokorejských měst, kde se tře komunistická bída s nouzí na pozadí imperátorsky velkolepých exteriérů. Po všech stránkách skvělý film o zásadních změnách ve vztahu dvou zemí na Korejském poloostrově ke kapitalismu i k sobě navzájem (akorát dění na jihu není tolik poutavé jako dění na severu), o politických rozhodnutích na nejvyšších místech a o životě ve státě, kde vyjadřovat politický nesouhlas znamená riskovat život. ()

ainny

Za mě naprostá spokojenost. S dějem, atmosférou a v neposlední řadě i s obsazením. Hwang Jeong-min byl jako jihokorejský špión naprosto uvěřitelný. Lee Sung-mina mám už dlouho v hledáčku a patří k mým nejoblíbenějším hercům a všechno mu žeru i s navijákem. Scéna u Kim Čong-ila, v které se rozklepe strachy, pro mě byla jednou z nejlepších v celém filmu. Hvězdičku dolů dávám v podstatě za konec. Sice byl tak krásně korejsky patetický, ale tady mi to až tak úplně nesedlo. Nicméně se těším, až si film pustím ještě jednou a kouknu se na celý příběh v klidu a s manželem. Titulky ()

DaViD´82

Korejská jakože lecarréovina. Tedy špionážní thriller o dohodách za zavřenými dveřmi, "vrtětím psem" a infiltraci protistrany skrze papíry a obchodní dohody. Slušela by tomu větší distingovanost, méně odlehčujících štěků (jsou sice vtipné, ale nesednou do toho ani za mák), více pracovat s tichem, tenzí vzešlou ze situace a nevyřčeným. Chtělo by to místy zvolnit a nehnat to pořád kupředu jak v nějakém akčňáku. Každopádně i tak vynikající, gradující a s typicky jihokorejskou emocionální angažovaností, která se ve finále vyplácí skrze nežánrovou nečekaně silnou bromanci "jihu a severu". ()

Pedestrian

Chtělo to větší koule a méně sladkobolný a realističtější závěr (dvě Korejky vedle mě brečely, takže asi OK). Špion téměř bezchybný, takže se o něj člověk moc nebojí, ale na chladné korejské thrillery už jsem si tak nějak zvykl. I tak vynikajicí a dlouho očekávané pasáže v KLDR doprovázené hrozivou hudbou fantastické. 8/10 ()

Radko

Špión sa vydal na sever, kde nielen jemu, ale celému tvorivému štábu zamrzlo kreatívne myslenie. A tak sa len bezmyšlienkovite prepísala kniha akéhosi agenta do filmu. Lenže, naozaj divákov v 21. storočí ešte zaujímajú figúrky tradičných, mocou vybavených politikov? Dianie, okrem hlavného hrdinu určujú: a) diktátorský opilecký trpaslík, b) jeho horlivý, no úplatný eštébák/ či skôr kimčongilák, c) dvaja súperiaci politickí kohúti na juhu, d) šéf juhokórejskych tajných hrajúci zvláštne hry; mimochodom - smrteľne nezaujímavá postava, e) severokórejský boss nelegálnych obchodov, túžiaci priniesť ubiedeným spoluobčanom vychválený svet reklamy a kapitalistického raja. Aby nemuseli obhrýzať na skládke mŕtvol ľudské hnáty. Ukázaniu skutočných myšlienok, súkromného života agenta, čo šiel severnou cestou, či bežného života severokórejčanov, sa film dotkol len veľmi zľahka. Všetko prevalcovali nezaujímavé agentské politické hry a ťahanice. Bez väčšieho napätia a priblíženia postáv divákovi. Nudné a zdĺhavé, takmer ako Kim Ir-senove pamäti. ()