Ivan Najdenov (Viktor Choriňak), celkom obyčajný mládenec, sa náhodou prenesie zo súčasnej Moskvy do fantastickej zeme Belohorie. V tomto paralelnom svete žijú hrdinovia ruských rozprávok, kúzla sú prirodzenou súčasťou ich života a problémy sa riešia súbojmi s bohatierskymi mečmi. Na svoje veľké prekvapenie sa Ivan ocitne priamo v centre súbojov svetlých a temných síl. Zatiaľ mu ale nie je jasné, prečo má v týchto dramatických udalostiach zohrať hlavnú úlohu práve on. Všetci totiž veria, že on jediný dokáže ukončiť zničujúcu vojnu dvoch znepriatelených svetov. (TV JOJ)

MickeyStuma

Pod dohledem Disney studia se v ruské kinematografii objevilo jedno velké filmové překvapení a tím je tento snímek nesoucí se na poli známých pohádek a fantasy. Ano, je tu mnohé, co nejen český divák už léta letoucí moc dobře zná. Byly použity kulturní motivy jak ruské, tak i americké a světe div se, funguje to. Mnohé pobaví a v mnohém i překvapí. Slovanský folklór a lidové příběhy jsou velice dobře zachovány a jsou srozumitelné i přes mezinárodní styl humoru. Americký vliv je samozřejmě velmi patrný. Některé anglicky zpívané písničky zamrzí nejvíce. Dobře napsaný scénář, dobrá výprava, masky, a hlavně speciální efekty. Herecký ansámbl neznámý, avšak tím lépe. Role zvládli dokonale a tím, že jsou právě neznámý nebudí na sebe přílišnou pozornost. Vidíme v nich pouze dané postavy. Spousta zvratů, romance, pevný příběh, nenáročný děj, který pochopí i děti. Mnohé asi zarazí hned začátek ukazující akční scénu, která jakoby přímo vypadla z hongkongského akčního snímku. Nic se neděje, tím je pouze poukázáno na fakt, že se jedná o příběh striktně moderní a zásadní. Tohle má ohromnou šanci stát na výsluní jako žánrově podobné americké. Ale co si budeme povídat. Je to ruské, tudíž televizemi a distribucí neakceptovatelné. P.S. Mojí nejoblíbenější postavou je stejně Baba Jaga. Asi z nostalgie k Mrazíkovi. ()

Necrotongue

Myslel jsem si, že se budu dívat na fantasy, ale šlo spíše o pohádku říznutou až příliš jednoduchou komedií. Vliv společnosti Disney byl, bohužel, až příliš patrný, otravoval mě i neruský soundtrack, ale co nadělám. Ivan byl přijatelně nablblý, Kostěj dostatečně Nesmrtelný, Vasilisa příjemně dekorativní, Baba Jaga patřičně zapšklá a vodník kvalitně nahradil Jar Jara Bingse. Nebudu se tvářit, že jsem se u filmu nebavil, jen jsem měl často dojem, že tvůrci nemuseli v oblasti humoru tolik tlačit na pilu, a byl bych za větší podíl ruského vlivu a za méně shrekovin. / Poučení: Když ti někdo podá pomocnou ruku, neječ.  3*+ ()

Jezinka.Jezinka

Být sirotek a naprosto netušit, odkud jste se vyloupli, je mizérie. Dozvědět se, odkud jste se vyloupli a z toho titulu zklamávat očekávání svého okolí, protože, na rozdíl od otce bohatýra jste spíše chudatýr, je mizérie snad ještě větší. Možná jsem v ruském měřítku benevolentní, ale Ivan mi připadal v prostředí a vztazích pohádkového světa zmatený přiměřeně tomu, že vyrostl ve světě našem, v boji s mečem neschopný, jak logicky musí být někdo, kdo meč považuje výhradně za imperativ v druhé osobě jednotného čísla ke slovesu mečet. Navzdory tomu získá postupně sympatie krásné Vasilisy i diváků (pořadí závisí na blahovůlii, pohlaví, věku, empatii a toleranci každého jednoho diváka) a nakonec ukáže, že není ani hloupý, ani neschopný a dokonce ani zcela bezcharakterní. Zaváhání v krizi k hrdinům, kteří procházejí proměnou, klasicky klišovitě patří. Co závěr, ten byl tak nějak úsměvně prvoplánový, prvoplánově úsměvný, ale co nevyřečená, a to i Ivanem samotným, otázka: Co se sakra stalo s Vasilisou? Manželkou Ilji Muromce a tím pádem logicky matkou jeho jediného syna - Sokolíka/Ivana? ()

BMW12

Musím říci, že ruská kinematografie je posledních 10 let na výborné úrovni. Zde natočili pohádko-fantasy film a funguje to parádně! Příběh je jak pro dospělé, tak i pro mladší diváky. Je to hezky propojené s moderní dobou a postavy jsou sympatické, mně osobně se nejvíce líbil vodník. :D V pohádce je snad vše a nic tam nechybí, takže dávám plné hodnocení. ()

ostravak30

Poslední bohatýr je zajímavý ruský nápad, který moderního kluka hodí do starobylého světa kouzel. A zatímco on sem tam oslní tamější obyvatele moderními hračkami, ti zase umí šermovat s mečem a rozumí přírodě. Z toho všeho plyne řada vtipných situací, protože si lze snadno představit, že řada dnešních teenagerů by dopadla v podobné situaci stejně. Kombinace fantasy a komedie funguje dobře. Hlavně proto, že se zapojí i další postavy a dlouho není jasné, kdo na kterou stranu vlastně patří. Rusové se navíc nebojí zapojit hrdiny z klasické ruské pohádkové školy o nichž i já četl ve starých knihách jež jsme měli doma. A zatímco američtí producenti vkládají své hrdiny buď do rolí super padouchů nebo super hrdinů či aktuálně populárního spojení virtuálního světa a toho reálného, tohle docela funguje. Na druhé straně je hlavní dějová linka trochu slabá a konec průměrný, možná trochu klišovitý. ()

• Za necelé dva týždne od uvedenia film prekročil hranicu zárobku jednej miliardy rubľov (17,2 milióna dolárov) a stal sa najlepšie zarábajúcim ruským filmom roku 2017. Nakoniec zarobil v kinách 30 700 192 dolárov. Rozpočet projektu, ktorý oznámili výrobcovia, bol 345 miliónov rubľov (cca 6 miliónov dolárov). (Arsenal83)